• 10 TIPŮ, JAK SPRÁVNĚ KRMIT KONĚ



    Každý majitel koně by měl mít alespoň základní znalosti ohledně správného krmení. Je to klíčové k zajištění dobré kondice našeho koně během celého roku. Připravili jsme pro vás základní desatero, které lze aplikovat na každého koně, a které vám pomůže vyhnout se nejčastějším problémům které z nevhodného krmení mohou vyplynout.


    1. Zajistěte koním vždy přístup k čerstvé čisté vodě. V chladnějším počasí vypije kůň přibližně 18–20 litrů denně. Pokud je ale teplo a kůň k tomu pracuje, může se toto množství zvýšit na více než dvojnásobek. Dbejte také na čistotu napáječky nebo napájecí nádoby.
    2. Krmení dávkujte dle jeho skutečné hmotnosti, ne podle objemu. Je poměrně častým nešvarem, že se koni dá „jedna odměrka“, nebo „půl odměrky“, tak nějak podle toho, kolik toho opticky je. Jenže abyste měli jistotu, že krmíte správné množství, zejména u komerčních směsí, kde je denní dávkování doporučeno, musíte zvážit jednu odměrku každého různého typu krmiva, které používáte. Granule budou vážit nejspíš víc než müsli, směsi s vyšším obsahem řezanky budou ještě lehčí.
    3. Jádro (koncentráty i statkové směsi) je vhodnější krmit „málo ale častěji“. Do krmiva lze přidávat řezanku abyste koně povzbudili ke žvýkání, což povede ke snadnějšímu a efektivnějšímu trávení. V praxi podávejte dvě až čtyři porce krmiva denně v závislosti na úrovni práce. V jedné krmné dávce by neměly být zkrmeny více než 2 kg jádra nebo hotové směsi. Velké dávky jadrného krmení zatěžují trávicí systém koně.
    4. Vždy používejte vysoce kvalitní krmiva. Nikdy nepodléhejte pokušení krmit zaprášené, plesnivé nebo staré krmivo. To se týká objemu i jádra, bez výjimek.
    5. Krmte podle tělesné hmotnosti a temperamentu. Každý kůň je individuální a je proto potřeba jeho krmnou dávku upravit podle toho, jak na krmení reaguje.
    6. Veškeré změny krmiva provádějte postupně, abyste snížili riziko zažívacích potíží. To platí jak pro koncentráty, tak pro objemná krmiva včetně trávy.
    7. Bezprostředně po krmení jádrem nejezděte. Po podání jadrného krmiva vyčkejte jednu až dvě hodiny, než začnete s koněm pracovat. Více se o krmení před ježděním dozvíte v článku ZDE. Stejně tak po náročném tréninku nenabízejte jádro hned, ale počkejte, dokud nebude kůň zcela v klidu. To umožní trávicímu systému co nejefektivněji zpracovat krmivo. Vlákninová krmiva můžete krmit bez omezení, naopak – pokud se kůň nažere sena nebo řezanky před výkonem, pomáhá to snížit riziko rozstřiku kyselin v žaludku, což je příčinou vzniku žaludečních vředů. 
    8. Krmte koně každý den ve stejnou dobu. Koně jsou zvířata zvyku a pravidelná rutina jim vyloženě prospívá.
    9. Upravujte množství krmiva a obsah energie podle toho, kolik energie váš kůň vydává. Překrmování je častým problémem, který vede u koní k nadváze, nebo k tomu, že mají pak pod sedlem až moc energie. Na druhou stranu v zimě je potřeba myslet na to, že mají vysoký výdej energie i nepracující koně, zejména ti, kteří tráví většinu času ve výběhu a potřebují se zahřát. Možná máte koně, kterému během léta stačí pastva, ale jak kvalitní je tráva v lednu? Jakmile teplota klesne pod 5 °C, kvalita trávy je velmi špatná příkrm senem je naprostou nutností.
    10. Krmte dostatek kvalitní dlouhé vlákniny. Koně se vyvinuli k životu na stravě s vysokým obsahem vlákniny. Vysoký obsah vlákniny v jejich krmné dávce je zcela zásadní pro zdravou funkci střev a snížení rizika zažívacích potíží. Minimálně 50 % koňské stravy by mělo tvořit objemné krmivo.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top