• ANATOMIE HUBY A UDIDLO

    Výběr vhodného udidla je mnohdy dlouhou anabází plnou pokusů, omylů, nadějí a zklamání. Je možné ušetřit čas tím, že se před výběrem podíváte do huby svého koně a zamyslíte se nad tím, jaké panují v jeho dutině ústní prostorové poměry a jak jsou dásně, jazyk a patro utvářeny.
    Dásně

    Uzdění koní nám dovoluje fakt, že je v dásni mezi řezáky (nebo špičáky u hřebců a valachů) a třenovými zuby volný prostor. Právě do tohoto prostoru lze umístit udidlo a zde je také na dásně vyvíjen tlak. Dásně obsahují mnoho nervových zakončení a jsou velmi citlivé. Rozdíly ve stavbě a tvaru dásní jsou patrné u koní různých plemen a různého stáří, ale najdou se i rozdíly individuální. Dásně mohou mít celou škálu podob, od úzkých kostěných valů pokrytých jen tenkou vrstvou svaloviny, až po masité valy u chladnokrevných nebo původních plemen. Čím jsou dásně užší a méně osvalené, tím jsou považovány za citlivější. Rozhodně to ale nelze jednoznačně říci, citlivost koňské huby jako celku není pochopitelně určována jen dásněmi. Udidlo leží na velmi malé ploše a na ní je koncentrován samozřejmě i veškerý tlak. Při nevhodném výběru udidla a jeho hrubém a necitlivém používání může snadno dojít ke vzniku mozolů na dásních. To, jak udidlo leží v hubě a jak působí na dásně, je ovlivněno i velikostí a tvarem jazyka.

    Na jazyku a dásních leží udidlo. Při výběru udidla je potřeba myslet na anatomické utváření huby a i podle množství místa v hubě volit tvar a šířku udítka.
    Jazyk

    Jazyk se skládá z dvanácti vysoce citlivých svalů, které reagují na tlak, bolest, chuť a teplo. Jeho hlavní funkcí je pomáhat koni při přijímání a polykání potravy. Jazylkové kosti, které spojují zadní část jazyka a čelist, jsou také spojeny se skupinou svalů sahajících až k hrudní kosti, rameni a předním končetinám.

    VÍTE, ŽE: Tyto svaly zasahují ještě dále do prsních a břišních svalů, a dokonce i do pánve? To je nutné mít na paměti, protože většina udidel využívá určitou úroveň tlaku na jazyk, což může ovlivnit míru napětí v celém těle koně během práce.

    Dále je důležité myslet i na individuální rozdíly ve velikosti jazyka mezi koňmi. Zvláště velké, masité jazyky u některých koní zmenšují celkový prostor v hubě. Udidlo v takové hubě pak může mít menší kontakt s dásněmi, a naopak větší kontakt s jazykem a patrem koně. To je potřeba mít na paměti zvláště při užití páky. Naopak úzký a nízký jazyk dovoluje vetší kontakt s dásněmi koně.

    Pysky a koutky koně jsou citlivé na tlak.
    Pysky a koutky

    Pysky koně jsou velmi pohyblivé a citlivé. Primárně slouží k příjmu potravy, konkrétně ke vtahování potravy do huby. Udidlo je umístěno v hubě tak, že se citlivých koutků dotýká a vytváří na ně tlak. Je třeba vzít v úvahu, že se při používání udidla celé pysky a také koutky mohou pohybovat a může dojít k jejich odření nebo jinému mechanickému poranění. Nejčastějšími příčinami poranění koutků je nevhodná velikost udidla, tedy když je udidlo příliš krátké nebo příliš dlouhé, dále vysoko zapnuté udidlo, tedy příliš krátké lícnice, nebo nerovnoměrně zapnuté udidlo, kdy je každá lícnice jinak dlouhá. U stihlových udidel může dojít k bolestivému skřípnutí kůže do volných kroužků. Z toho důvodu je třeba volit udítka tvarovaná tak, aby k tomu nedocházelo nebo chránit koutky gumovými kroužky.

    Lomená a klenutá udidla páky působí  na patro. Výška patra je u koní individuální a je klíčová pro množství místa v hubě koně.
    Patro

    Lomená udidla a páky využívají i tlak na patro. Horní patro odděluje hubu od dutiny nosní, pomáhá při žvýkání tím, že staví pevnou oporu jazyku během žvýkání a posunu potravy ústní dutinou. Udidla s jednou lomeným udítkem se při velmi silném přitažení otěží otočit proti hornímu patru a působit tam velmi nepříjemný tlak. Nelomená klenutá udidla, páky, nebo korekční udidla působí na patro nejvýrazněji ze všech udidel. Čím větší klenutí páky, tím intenzivnější účinek na patro je. Nelomená neklenutá udítka na patro působí jen zcela minimálně. U koní s nižším patrem je v hubě opět málo místa a je potřeba toto zohlednit při výběru udidla. Obecně lze říci, že nejnižší pravděpodobnost tlaku na patro je u 2xlomených udidel a z těch nelomených rovných. Neúměrný tlak na patro má za následek jeho pohmoždění, které vede k odporu koně k udidlu.

    Správně umístěný a přiměřeně dotažený podpínací řemínek je zárukou pohodlí pro koně.
    Podbradní žlábek

    Podbradní žlábek je citlivá, chrupavčitá oblast mezi měkkým dolním rtem a tvrdou dolní čelistí. Právě v tomto místě by měl být zapnut řemínek nánosníku u anglického kombinovaného, hanoverského, mexického, švédského nebo podbradní řetízek u páky či pelhamu. Důležité je podpínací řetízek nebo řemínek zapnout ve správném místě a opatrně ho dotáhnout. Příliš volný řemínek či řetízek bude mít tendenci posunout se směrem dopředu a mohl by koně od odírat jemnou kůži na kosti dolní čelisti, což bude pro koně bolestivé.

    Zátylek

    Páková udidla se zapnutým podpínacím řetízkem vytváří při přitažení otěží díky napřímení udidla v hubě skrze lícnice tlak na zátylek. Obdobně při přitažení působí udidla na principu fugy.

    Výběr vhodného udidla může být během na dlouhou trať. Špatně zvolené udidlo bude koni nepohodlné, ten bude svůj diskomfort předávat dál a ježdění nebude potěšením ani pro jezdce ani pro koně. Při výběru udidla můžete využít Test centrum udidel společnosti Equiservis s. r. o., kde máte možnost si vybrané udidlo zapůjčit a pokud nebude vyhovovat, zase ho vrátíte.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top