• BEZ KOPYTA NENÍ KONĚ

    Koňské kopyto nás klame. Na první pohled se zdá tvrdé a houževnaté. Ve skutečnosti se jedná o složitý útvar, který pod pevnou slupkou rohoviny skrývá funkční elastický aparát. Stará moudrost říká, že „bez kopyta není koně“ – to naprosto jednoznačně shrnuje význam kopyta pro koně a jeho využití.

    Uvědomili jste si někdy, jak malá koňská kopyta jsou v poměru k jeho tělu? V klidu nesou celou váhu koně všechna čtyři. Když ale přidáte pohyb, v klusu je celá váha koně na dvou kopytech, ve cvalu nebo při doskoku v jednu chvíli dokonce pouze na jednom! Kopyta koně hrála po miliony let klíčovou roli v jeho schopnosti přežít a fungovat. A nejinak je to nyní, zdravá a funkční kopyta jsou základem pro současné užití koně. Pochopení anatomie kopyt pro jejich fungování a zdraví je velmi důležité. Kopyto koně je nesmírně složité, skládá se z několika různých částí, z nichž každá slouží jinému účelu, ale přesto pracuje v souhře, aby byl kůň zdravý a v pořádku.

    Tvrdé rohové pouzdro kopyta chrání jeho vnitřní vrstvy.
    Kopytní stěna

    Kopytní stěna je tvrdý, zrohovatělý vnější plášť chránící vnitřní měkké struktury. Kopytní stěna udržuje váhu koně a tlumí nárazy při pohybu. Je bez inervace a nemá cévy, je to neustále rostoucí zrohovatělý materiál, který je třeba upravovat nebo přirozeně opotřebovávat. Zdravá kopytní stěna vyroste přibližně o centimetr za měsíc.

    Zbarvení rohoviny může být tmavé/černé nebo světlé/bílé. Obecně se považují bílá kopyta za měkčí s horší rohovinou, ale jedná se jen o mýtus. Stav rohoviny může ukazovat na celkový zdravotní stav koně. Na rohovině jsou často patrné například výraznější změny v krmení, nedostatky ve výživě, nebo zdravotní problémy, které kůň prodělal – místo hladké rohoviny narůstá nová rohovina zvlněná, s proužky nebo hrbolky. 

    Korunka

    Korunka se nachází v horní části kopytní stěny, kde se stýká linie srsti s kopytem, obepíná horní část kopytní stěny a má obvykle světlou barvu, její šířka je asi 1,5 cm. Je hlavním zdrojem růstu a výživy kopytní stěny. Přestože je její struktura houževnatá, obsahuje také velké množství krve. Poranění korunky může mít za následek poškození kopytní stěny nebo narušení správného růstu kopyta.

    Obruba

    Obruba pokrývá měkkou oblast v šířce několika milimetrů těsně pod korunkou a pomáhá chránit kopytní stěnu. Měkká oblast je tvořena nově vytvořenou tkání kopytní stěny a obruba jí pomáhá poskytnout čas na zpevnění.

    Vnitřní stěna neboli laminární vrstva

    Vnitřní stěna kopyta je poddajnější než tvrdá vnější kopytní stěna. Tato „poddajnost“ umožňuje vnitřní stěně, aby se při pohybu trochu roztáhla a tlumila nárazy. Vnitřní stěnu podpírá množství listovitých lamel, které připevňují kopytní kost k vnitřní straně kopytní stěny. Tyto lamely nesou velkou část hmotnosti koně.

    Kopyto – základní popis
    Chodidlo

    Jako chodidlo je označována pevná spodní strana kopyta, která se však z větší části díky konkávnímu tvaru nedotýká země. Kůň našlapuje na asi 1 cm široký okraj chodidla. Struktura chodidla je velmi podobná struktuře kopytní stěny; rohovina, která se nachází v chodidle, se však snáze opotřebovává než rohovina ve stěně kopyta. Chodidlo chrání vnitřní části kopyta.

    Na chodidle je patrná tzv. „bílá čára“, která může mít ve skutečnosti nažloutlou barvu. Bílá čára je spojnicí mezi stěnou kopyta a chodidlem. Pokud je oblast bílé čáry narušena, dochází k pronikání cizorodých zárodků a oddělování vrstev kopytní stěny, infekce se může rozšířit po celém kopytě a způsobit, že kůň kulhá.

     
    Střelka

    Střelka je výrazný útvar na spodní straně kopyta – je to tvrdá, silná struktura ve tvaru písmene V směřující dolů od patek. Jejím úkolem je pružně tlumit nárazy při dopadu kopyta. Střelka kryje polštář střelu, který zesiluje pérování a tlumení.

    Do centrální střelkové rýhy se zašlapávají nečistoty, hnůj a bláto. Střelku udržujte i v zimních měsících čistou, tak nejsnáze předejdete vzniku hniloby.

    Podél střelky se na obou stranách nachází rýhy – rozpěrky. Ve středu střelky je centrální střelková rýha. Centrální rýha by měla být poměrně široká a mělká, ale její tvar záleží na stavu kopyta a jeho úpravě. V hlubokých rýhách se ve vlhkosti lépe množí patologické zárodky a mohou pak vést ke vzniku hniloby.

    Patka

    Na střelku navazují pružné patky, ty kryjí polštář patek. Buňky epidermis tvoří tenkou vrstvu měkké rohoviny. V patce a na bázi střelky se nacházejí potní žlázky. Polštáře střelky a patek jsou silně inervovány a poskytují koni informace o tom, kde se jeho nohy nacházejí a zároveň mu pomáhají cítit povrch, na kterém stojí.

    Kosti v kopytě

    Kopytní kost je zapouzdřená do kopyta. Je to největší kost v kopytě a pomáhá tvarovat kopytní stěnu. Je obklopena speciálními tkáněmi, které pomáhají vytvářet lamely kopytní stěny, stejně jako tkáně chodidla. Cokoli, co naruší funkční vztah mezi kopytní kostí a kopytním pouzdrem, jako jsou velké změny podkov, propíchnutí chodidla nebo rotace kopytní kosti, může mít za následek kulhání.

    Střelková kost

    Střelková kost je malá kost, která se nachází za kopytní kostí a krátkou zánártní kostí.  Střelková kost pomáhá, díky šlachám ohýbače a natahovače, stabilizovat kopytní kost a umožňuje určitý náklon na nerovném terénu.

    Snažte se udržet kopyta zdravá vhodným managementem, denní péčí, správnou výživou, dostatkem pohybu a pravidelnou korekcí rohoviny. Nejlépe denně kontrolujte kopyta koně, zda na nich nejsou nějaké nepravidelnosti nebo viditelné změny. Všímejte si i různých pruhů nebo výstupků na kopytní stěně. Tyto mohou naznačovat i nějaký komplexnější problém. Pokud máte pochybnosti o kvalitě kopyt svého koně, vždy se poraďte s kovářem a veterinářem a pamatujte: „Bez kopyta není koně“.

    Foto a ilustrace: archiv společnosti Equiservis, spol. s r. o.

    360x360 AD
    Back to top