Občas je máme, ale moc je neřešíme. Vesměs jsou to malé oděrky, puchýře, otlaky nebo modřiny. Nestojí za řeč, na to jsou většinou až moc malé. Ale i když jsou malé, mohou nás docela potrápit a dlouho se hojit. A proto dnes uděláme výjimku a na boláky od sedla se podíváme.
Malé, velké boláky
Občasné boláky jsou zkrátka realitou, kterou se v jezdectví nevyhnete. V sedle si můžete přivodit různé otlaky, odřeniny a modřiny. Všechny typy boláků jsou nepříjemné, často dosti bolestivé a vesměs se špatně hojí. Otoky, otlaky a modřiny se nejčastěji udělají na kůži pokrývající sedací kosti a ty nejintimnější partie, nebo na vnitřní straně stehen a lýtek. Nejprve se objeví modřina, zarudlá podrážděná kůže, nebo puchýřek. Může se stát, že se kůže dokonce „projezdí“ skrz naskrz, taková odřenina je ještě bolestivější. Bolestivé je odření od třmenových řemenů, kdy se kůže skřípne mezi bočnici a řemen. Běžné jsou i zanícené „vyježděné chlupy“, ty se dělají opět na vnitřní kontaktní straně nohou nebo na horní straně stehna, když si opíráte (nejčastěji drezurní) bič o stehno. Je lhostejné, jestli si ochlupení holíte nebo ne – jde o podrážděné folikuly, které se zanítí.
Léčba
S většinou boláků si poradíte samoléčbou. Nejlepší je na pár dní vynechat ježdění a dát tkáním čas k regeneraci. Neustálé tření a tlak na postižených místech stav jen zhoršují, odpočinek umožní tělu, aby pracovalo na hojení a regeneraci. Přestat jezdit je samozřejmě pro koňáka až krajní řešení, takže přichází ke slovu nejrůznější gely, mastičky a zásypy volně dostupné v lékárnách a drogeriích. Jestli se stav vašeho zranění zhorší – objeví se horečka, zimnice, celková nevolnost, silný otok, pocit pulzování v otoku, oblast je horká na dotek, postižená oblast je zarudlá nebo hnisavá, zvažte návštěvu lékaře. Ve vážnějším případě se dostanou ke slovu i perorální antibiotika a pobyt mimo sedlo se může prodloužit na týden i více.
Proč se boláky dělají
Otlaky od sedla jsou způsobeny třemi příčinami: tlakem, třením a potem. Jak může potvrdit každý jezdec, všechny výše uvedené faktory jsou při ježdění časté. Lidské sedací partie jsou, jak z názvu vyplývá, určeny k sezení, stání a chůzi, ne na ježdění na koni. Při jízdě na koni je vyvíjen tlak na kůži a svaly, které by neměly být takto namáhány.
Jednou z hlavních příčin bolestí v sedle může být sedlo samotné. Problematická jsou sedla s dlouhým a kluzkým posedlím, ve kterých jezdec klouže. Dále pak tvrdá sedla, kde je velký tlak na sedací kosti jezdce, což může způsobit otlaky v této velmi citlivé oblasti. Prosezené posedlí nebo posedlí se zkrabatěnou kůží si vyloženě o boláky říkají. Sedlo totiž musí padnout nejen koni, ale i jezdci.
Máte-li pochybnosti o stavu a vhodnosti používaného sedla můžete využít odborný servis společnosti Equiservis, kdy přímo u vás ve stáji školený specialista posoudí vhodnost vašeho sedla pro vás, více informací zde.
Častým viníkem je také oblečení jezdce. Jezdecké kalhoty musí být dostatečně elastické, aby jezdci pohodlně přiléhaly k tělu, a přitom mu umožňovaly volný pohyb. Rozhodně nedoporučujeme klasické džíny, které jsou neelastické, mají vnitřní švy a shrnují se jim nohavice. Také nevhodné spodní prádlo (nepadnoucí velikost, která se hrne, nebo naopak zařezává) může nadělat neplechu. Rozhodně se na ježdění rozlučte se sexy prádlem – krajky, cvočky nebo jiné aplikace opravdu do sedla nepatří. Dalším způsobem, jak si spolehlivě zajistit odřené nohy, jsou kraťasy v horkém letním dni. Odhalená citlivá kůže vnitřního lýtka se snadno skřípne mezi bočnici a třmenový řemen a kromě toho, že to opravdu bolí, velmi špatně se to hojí.
Prevence
„Pečuj o zdraví, dokud jsi zdravý,“ říká slovenské přísloví. Samozřejmě je lépe sedlovým bolákům předcházet, než je léčit. Začněte u sedla. Pokud ho nechcete měnit, protože i přes lehce problematické posedlí jinak vám i vašemu koni vyhovuje, zkuste nějaký potah na posedlí. Ten je obvykle vyroben z ovčí kůže, případně jsou v nabídce i gelové. Potah posedlí vyměkčí a trochu zmenší.
Je potřeba zvolit vhodné jezdecké kalhoty a pod ně pohodlné, ideálně nějaké sportovní (třeba bezešvé, nebo přímo jezdecké) spodní prádlo. Oblíbené silikonové gripy na rajtkách zabraňují klouzání v sedle, dnes jsou již běžně rozšířené a je možné zvolit z mnoha a mnoha typů. Odřeninám na lýtku zabrání dobře padnoucí minichapsy, nebo vysoké jezdecké boty.
Ale s těmi botami pozor – kdo už si někdy nové jezdecké boty kupoval tak ví, že pokud máte botu zezačátku tvrdší, nepříjemným otlakům a odřeninám v oblasti pod koleny nebo kolem kotníků se prostě nevyhnete. Tzv. „rozšlápnutí“ jezdecké boty může trvat i několik týdnů. U bot s vyloženě měkkou holení jste těchto problémů ušetřeni.
Jezdecké prádlo najdete zde.
Rajtky všech typů i barev najdete zde.
Důležité je také udržovat pokožku v dobré kondici, tedy hydratovanou a pružnou. Denní aplikace tělového mléka je rozhodně prospěšná. Zdraví pokožky můžete podpořit i zevnitř, kvalitní strava a případně speciální potravinové doplňky pokožce prospějí, a ta bude pak odolnější k mechanickému poškození. Užitečný může být také obyčejný dětský krém na opruzeniny. Ano ten, který se dává na citlivé dětské zadečky, aby byly suché a hladké – za nás naprosto nekompromisně vítězí SUDOCREM! Zejména pro jezdce, kteří se nadměrně potí, může takový krém změnit pravidla hry.
Je pravdou, že profesionální jezdci trpí boláky od sedla méně, než hobby jezdci, nebo jezdci příležitostní. Jistě, můžete namítnout, že mají lepší vybavení. Dobře padnoucí, správně udržované sedlo, vhodné oblečení… Je tady ale ještě jeden faktor – profesionální jezdci jsou určitě zdatnější a vyrovnanější jezdci. V sedle jsou klidnější, což snižuje tření, navíc jejich kůže je léty ježdění zocelená. Zapracujte na svém sedu, vybalancovaný sed prospěje nejen koni, ale i vaší pokožce. A z vás udělá lepší a stabilnější sed o kousek lepšího jezdce 🙂
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r. o.