• BYLINKY A DÝCHÁNÍ KONÍ

    Nikdo nechce slyšet svého koně kašlat. Přečtěte si o léčivých bylinkách vhodných pro podporu dýchání u koní. Dozvíte se nejen které bylinky jsou vhodné, ale i o mechanismu jejich působení.

    Respirační onemocnění jsou považována za závažný zdravotní problém, se kterým se majitelé koní potýkají. Nemusí se jednat hned o chronické obstrukční onemocnění plic (COPD/RAO), ale může to být jen „obyčejný“ kašel v důsledku akutního nachlazení, výtok z nozder či očí v důsledku alergického podráždění, nebo krvácení z nozder při námaze.

    Bylinky pomohou lépe dýchat

    Některé byliny pomohou rozšířit zúžené dýchací cesty, zmírnit zánětlivou reakci na alergeny, uvolnit nebo zkapalnit hlen, podpořit jeho vypuzení a vypořádat se s případnou infekcí. Bylinky se používají pro zlepšení dýchaní (nejen) koní od nepaměti. Jejich pozitivní vliv při léčbě chronických respiračních onemocnění u koní je i vědecky ověřen (např. Sommer et al., 1986).

    Chlad, mráz a delší čas strávený ve stájích zatěžuje dýchací cesty , to může vést ke kašli nebo jiným dýchacím potížím.

    Dýchací cesty koně jsou chráněny před záněty a infekcemi výstelkou v podobě sliznice s řasinkami. Řasinky vibrují a odvádějí veškeré dráždivé látky, alergeny nebo přebytečný hlen nahoru a ven z dýchacích cest koně. Když je kůň vystaven námaze, průtok vzduchu nosními dutinami se až desetinásobně zvýší a nozdry se rozšíří, aby se přizpůsobily zvýšenému příjmu kyslíku. V důsledku toho také vdechuje více částic přenášených vzduchem – prachu, dráždivých látek, ale i virů nebo bakterií. Ty mohou způsobit různá onemocnění, z nichž mnohá dobře reagují na bylinnou léčbu. Bylinky lze totiž používat jak preventivně, tak i léčebně. V bylinných směsích pro podporu dýchání se často kombinují byliny s různými účinky. Cílem směsí je celkové zdraví dýchacích cest – to znamená kombinaci dobré průchodnosti, odstranění přebytečných hlenů, absence infekce nebo zánětu a posílení dýchacích cest jako takových, případně posílení celkové imunity. Některé byliny mají pouze jeden benefit, jiné nesou více pozitiv najednou.

    Z komerčně prodávaných bylinných směsí jsou oblíbenými a osvědčenými tyto dvě – DROMY KašlíkLEROS Pulmoran Horse.

     

    Bylinky lze přidat přímo  suché k jadrnému krmivu. Lépe je z nich připravit „čaj“ a tím jádro zalít. Silice se díky teplu lépe uvolňují.

    Byliny plné silic

    Bylinné směsi na podporu dýchání krásně voní, mohou za to bylinky plné svěžích aromatických silic. Často se používá eukalyptus, máta, anýz, ale i levandule, rozmarýn, tymián nebo oregano. Těkavé silice se uvolňují z drogy již při nízkých teplotách a působí jako expektorancia na sliznice dýchacích cest  – usnadní odstranění vazkého sputa z dýchacích cest. Mukolytika zase napomáhají zředit a uvolnit hlen vzniklý v důsledku snahy organismu odstranit cizorodé škodlivé látky (prach, pyl, spory, bakterie, viry…). Může se stát, že po podání bylinné směsi bohaté právě na aromatické silice, dojde k uvolnění a zkapalnění lepkavého hlenu v dýchacích cestách. Nelekejte se, možná se objeví vodnatý či bělavý výtok z nozder koně, to odchází hleny. Po několika dnech by hleny měly zmizet.

    Mnoho silic má antiseptické vlastnosti – zabraňují vzniku infekce způsobené mikroorganismy – především bakteriemi, případně viry nebo houbami.

    Nejenom heřmánek můžete zamíchat přímo ke krmné dávce, koně obvykle sušené bylinky rádi sežerou společně s  jadrným krmivem či granulemi.

    Hojivé bylinky

    Zánětlivá místa v horních cestách dýchacích je potřeba nejen zbavit hlenů a působících patogenů, ale také co nejrychleji obnovit jejich původní funkci. Obnova epitelu v horních cestách dýchacích může trvat až 6 týdnů, po celou tu dobu jsou dýchací cesty opět náchylnější k infekcím. Zdá se to jako začarovaný kruh. I zde mohou pomoci bylinky, které urychlují hojení. Nejznámější je jistě heřmánek, pomůže i kořen lékořice, lichořeřišnice, měsíček nebo divizna. Tyto bylinky také působí protizánětlivě, často snižují produkci hlenu a zároveň zklidňují zanícené a podrážděné sliznice a podporují odstraňování dráždivých látek.

    Bylinky posilující cévy

    Jak jsme již zmínili – během zátěže se zvýší průtok vzduchu dýchacími cestami až desetinásobně. To vede i k velké mechanické námaze dýchacích cest, při zrychleném dýchání je rozšíření nozder dobře viditelné a jistě jste si všimli i intenzivního prokrvení sliznic, které mají jasně růžovou barvu. Může se stát, že dojde k poškození dýchacích cest a koně začnou krvácet z nosu. Příčiny krvácení z nozder nejsou zcela objasněny, ale obecně se má za to, že ke vzniku mohou napomáhat infekce, alergie nebo záněty, které způsobí stažení dýchacích cest. Při zvýšení krevního tlaku během námahy dojde k poškození cév a výsledkem může být krvácení o různé intenzitě.

    Některé bylinky obsahují složky, které pomáhají posílit oslabené cévy a zajišťují, že stěny kapilár zůstanou pružné a elastické. Nejznámější jsou pohanka a hloh – jsou bohaté na rutin, který výrazně zlepšuje pružnost stěn kapilár a zabraňuje vzniku krvácení. Řebříček nebo kokoška pastuší tobolka tlumí již vzniklá krvácení. Pro snížení krvácivosti je důležitý také vitamín C.

    Echinacea má pozitivní vliv na celkovou imunitu. Když bude kůň celkově odolnější, bude méně náchylný i k respiračním nemocem.

    Celková imunita

    Celková imunita je pro zdravé dýchací cesty velmi důležitá. Mnoho patogenních a dráždivých látek vniká do těla právě při dýchání a již v dýchacích cestách začíná působit. Když zvýšíte celkovou imunitu koně docílíte toho, že kůň bude odolnější i k infekcím dýchacích cest. Asi nejpoužívanější bylinou pro zvýšení celkové imunity je echinacea – třapatka nachová. Používá se buď levnější list, nebo účinnější kořen, který obsahuje nejvyšší koncentraci účinných látek. Echinacea je skutečně všestrannou bylinou – poskytuje antivirové, antibakteriální, imunostimulační a protizánětlivé účinky, velmi pozitivně působí na horní cesty dýchací. Napomáhá tomu, aby imunitní reakce koně byla co nejsilnější a on tak lépe odolával bakteriálním nebo virovým infekcím.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top