• CO KONĚ MOHOU A NEMOHOU ŽRÁT

    Koně mají citlivý trávicí trakt. Podívejme se společně na to, co je pro koně vhodné, co je jedovaté, nebezpečné. V článku se dozvíte i co sice žrát mohou, ale nic dobrého jim to nepřinese.

    Seno a jádro

    Pro koně je nejlepší čerstvá píce, případně seno. Tráva, ať čerstvá nebo sušená, je pro koně nejpřirozenějším krmivem, skvěle působí na trávicí systém koní, obsahuje komplex potřebných živin i vlákninu, která koně zasytí. Mnoho koní dostává ke svému senu či píci příděl jadrného krmiva. Ke krmení koní lze využít například oves, ječmen, kukuřici, pšenici i další vhodné obiloviny. Zkrmuje se zrno samotné, někdy jen obaly zrn v podobě otrub. Trh je také plný oblíbených hotových krmných směsí, ať už ve formě granulí nebo müsli, které mají různé složení přizpůsobené konkrétní kategorii koní, pro kterou je daná směs určena. Společnosti vyrábějící krmiva pro koně přidávají do granulí a krmných mixů i další složky, jsou to často části rostlin či semena olejnin, luštěnin, ořechů nebo byliny se specifickými účinky. K základu krmné dávky patří i solné lizy.

    Banány jsou skvělou odměnou. Většina koní preferuje banány bez slupky, ale najdou se i tací, kterým slupka nevadí.

    Ovoce a zelenina

    Ovoce a zelenina jsou šťavnaté a koně je rádi přijímají. Mnohdy se kousky mrkve, jablko nebo hruška podávají jako pamlsek. Avšak třeba mrkev je mnohdy součástí běžné krmné dávky a kůň ji dostává do žlabu, ne z ruky jako odměnu. U ovoce je potřeba myslet i na vyšší obsah cukru a podávat ho s uvážlivostí koním obézním nebo koním s inzulínovou rezistencí.

    Ale ovoce může být pro koně nebezpečné nejen z dietetického hlediska. Někdy jsou koně po jablku tak dychtiví, až se ho nedostatečně rozžvýkají a jablko se může následně zaseknout v jícnu a způsobit jeho obstrukci. Stejné nebezpečí hrozí i v případě, že se jim kulaté tvrdé jablíčko nedaří rozkousnout. Jablka by se měla tedy podávat pokrájená (přiměřeně, velmi malé kousky také nejsou vhodné) nebo rozdrcená, třeba podpatkem boty.

    Avokádo, oblíbené ovoce, je pro koně i psy jedovaté.
    Nebezpečné peckovice

    Další nebezpečí, které ovoce skýtá, je pecka. Mnoho koní má rádo švestky, třešně, meruňky apod. Koně pecky často polykají v celku, ale někdy je rozkousnou. Pecky jsou nebezpečné hned z několika důvodů. Rozkousnuté i celé pecky jsou pro trávící systém překážkou, mohou způsobit koliku, mechanicky ho poranit, poškodit vnitřní výstelku střev, poranit citlivý jícen při polykání nebo konečník při defekaci. Jádra peckovic obsahují v různé míře přirozeně se vyskytuje sloučeninu amygdalin, která se po požití jader přeměňuje na kyanid. Otrava kyanidem může způsobit nevolnost, horečku, bolesti hlavy, nespavost, žízeň, letargii, nervozitu, bolesti kloubů. V důsledku otravy může dojít až ke smrti kvůli nedostatku kyslíku. Nejprve dochází k zástavě dýchání, po několika minutách i k zástavě srdeční činnosti. Amygdalin se uvolňuje lépe z rozkousnutých pecek, kdy se jedovaté jadérko dostane přímo do trávícího traktu. Jadérko uvězněné v pecce není z pohledu otravy tak nebezpečné. Nejvíce je ho v jádrech meruněk, třešní a švestek. Když se rozhodnete koním podávat ovoce peckovic, nejdříve ho odpeckujte. Buďte také obezřetní, co se týče stromů ve výbězích.

    Čím koně nikdy nekrmit

    1. Kofein
      Kofein může být pro koně škodlivý. Může vést k neklidu, nadměrnému pocení a zvýšené dechové a srdeční frekvenci.
    2. Čokoláda
      Teobromin obsažený v čokoládě je pro koně toxický a může způsobit závažné vnitřní krvácení, křeče a koliky a metabolické poruchy.
    3. Avokádo
      Celé avokádo je pro koně jedovaté. Může způsobit koliku, dýchací potíže, otoky a další závažná onemocnění.
    4. Květák, zelí a brokolice
      Květák, brokolice, růžičková kapusta a další rostliny z čeledi brukvovitých mohou u koní vyvolat  problémy s plynatostí a koliky, proto je třeba se jim zcela vyhnout.

    Co by koně žrát neměli

    1. Mléčné výrobky
      Mléko sice není pro koně jedovaté, ale stejně jako většina zvířat špatně snášejí laktózu. Aby se předešlo zažívacím problémům, je nejlepší držet koně dál od mléčných výrobků, včetně mléka, sýrů, mléčné zmrzliny atd.
    2. Brambory, stejně jako starý chléb, nejsou z pohledu moderní výživy pro koně vhodným krmivem.

      Brambory
      Krmné brambory jsou plné škrobu. Dříve byly brambory běžnou součástí krmné dávky koní, v současnosti je krmení bramborami spíše raritou. Koním se podávají syrové, případně vařené, často se míchají s otrubami. Ke zkrmování se hodí pouze hlízy zdravé, tedy neplesnivé a nenahnilé. Před tím, než brambory zařadíte do krmné dávky, zvažte i zdravotní stav koně – brambory nejsou vhodné pro koně s nadváhou nebo koně obézní, trpící Cushingovým syndromem a inzulínovou rezistencí. Brambory skrývají ještě jedno nebezpečí, zvláště ty klíčící a zelené obsahují značné množství jedovatého alkaloidu solanin. Prvními projevy otravy solaninem jsou zrychlení tepové a dechové frekvence, následuje ztráta vědomí. Fatální otrava bramborami je při rozměrech koně a předpokládané velikosti krmné dávky velmi nepravděpodobná. Ale solanin v trávicím traktu způsobuje poškození sliznice v žaludku, s možným krvácením a otoky; obvykle je otrava doprovázena kolikovými stavy nebo průjmem.

    3. Chléb
      Chléb se může zdát jako neškodný, vždyť obsahuje pšenici (případně žito), sůl, vodu a kvásek nebo droždí. Pro koně ale nemá velkou výživovou hodnotu a jako náhrada jadrného krmiva je nevhodný. Na milost lze chleba vzít příležitostně snad jen jako pamlsek. Ale i na pamlsky vybírejte chleba ten nejobyčejnější a dobře ho před podáváním koni usušte.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top