Už víme, že pořízení základního stájového vybavení pro koně není s ohledem na další výdaje spojené s jeho koupí nikterak zásadní částkou. Kde je potřeba již počítat s větší investicí je sedlo a vše, co k němu patří. Kompletně ostrojené sedlo a uzdění v součtu představují tu největší položku z výbavy pro prvního koně. Koupě sedla je investicí na mnoho let a zde se vyplatí řídit se podle citátu „nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci“, který je připisován Jamesi Rotschildovi.
Vhodně vybrané a správně napasované sedlo bude vám i vašemu koni sloužit při dobré péči po mnoho let. Vyplatí se proto věnovat výběru čas a nechat si poradit od profesionálů. Důležité je, aby sedlo koni perfektně padlo a vám vyhovovalo po stránce jezdecké. Při výběru sedla se zaměřte i na jeho záruční a pozáruční servis. Každé sedlo se používáním mění, stejně jako se mění kůň, a je potřeba jej pravidelně kontrolovat a v případě potřeby upravit.
Dobře padnoucí sedlo je základ
Při výběru sedla se jednoznačně vyplatí obrátit na certifikovaného odborníka. „Dnes už pasování sedla není pouze o šířce případně tvaru přední komory, ale je zohledňován tvar a osvalení hřbetu, včetně svalových atrofií a anatomických proporcí koně. Důležité je umístění a mechanika pohybu lopatky koně, tvar trnových výběžků páteře i křížokyčelního skloubení. Důraz je kladen na nejhlubší místo a velikost posedlí s ohledem na sed jezdce a jeho jezdecký potenciál, pracujeme i s tvarem a umístěním bočnic a opěrek pro pohodlí jezdce,“ vysvětluje Ing. Stanislav Hakr ze společnosti Equiservis. Dále popisuje, jak probíhá proces pasování sedla: „Servis probíhá přímo ve stáji u koně. Po posouzení koně a po výběru vhodných sedel pro koně si jezdec může sedla vyzkoušet přímo na koni. Tím je zaručeno, že si vybere to pravé sedlo, které bude vyhovovat jemu i koni zároveň.“
Nové kvalitní univerzální kožené sedlo české výroby stojí zhruba od 30.000 Kč, plastové sedlo ve slušné kvalitě pořídíte již za polovinu. Samozřejmě existuje také spousta zahraničních výrobců kožených sedel. A to jak těch opravdu levných, kterým se vzhledem k zemi původu dříve říkalo „indie“, a jejichž kvalita je v drtivé většině případů skutečně tragická. Až po špičková sedla z tradičních renomovaných sedlářských dílen, například z Itálie, Německa či Velké Británie. Ne všechny značky se k nám ale dovážejí, mnoho z nich se do ČR dostane až jako bazarové.
Další nemalou, avšak nepostradatelnou položkou, jsou třmeny a třmenové řemeny. Standardní kožené řemeny ve slušné kvalitě pořídíte za cenu od 800 Kč. Samozřejmě jsou k dostání i levnější, ale zrovna u kožených řemenů platí že čím levnější, tím více se vytahují. Řemeny se zašitým nylonem, což je velmi příjemná varianta, která se nevytahuje, koupíte již od 1.200 Kč. Co se týče třmenů, tam máte na výběr klasické, nebo bezpečnostní. Rozhodně vám doporučujeme sáhnout po těch bezpečnostních – ty nejlevnější, s gumičkou, stojí cca 700 Kč, což je stejná cena, jako za slušné (nerezové) třmeny klasické. Samozřejmě že propracované a dokonale fungující bezpečnostní třmeny jsou výrazně dražší (ty nejprodávanější modely jsou v rozmezí 4.000-8.000 Kč), nicméně je to investice která vám může skutečně zachránit zdraví. A jakýkoliv příspěvek k naší bezpečnosti v sedle a ke zmírnění následků případného pádu je neocenitelný.
Jak se mezi sebou třmeny liší a na co se zaměřit při jejich výběru? Přečtěte si náš článek!
Podbřišník slouží k uchycení sedla na koni – je tedy jasné, že bez něj se neobejdete. Je potřeba vybrat vhodnou délku. Ta závisí na velikosti koně a na typu sedla, respektive délce zápinek. Pokud si budete nechávat pasovat sedlo, prodejce vám přiveze i podbřišníky v různých typech a délkách, abyste si mohli vybrat. Na výběr jsou podbřišníky z různých materiálů a každý má své specifické vlastnosti a nároky na péči. Textilní jsou zpravidla cenově dostupné, s beránkem (syntetickým nebo pravým) jsou měkké a příjemné pro koně (za dodržení nezbytné podmínky, že beránek udržujete v čistotě – špinavý slepený beránek může koně velmi nepěkně odřít), syntetické (nejčastěji sympatex) jsou nenasákavé a nenáročné na údržbu. Klasikou jsou pak podbřišníky kožené, které při správné údržbě vydrží dlouhé roky. Doporučujeme sáhnout po podbřišníku s dotahovacími gumami. Kromě toho, že vám to trochu usnadní dotahování, lehké pružení gumy je pro koně příjemnější, než podbřišník pevný. Někteří výrobci v posledních letech pracují také s různými tvary podbřišníků, aby byl ještě zvýšen komfort koně a mohl se svobodně pohybovat a bez omezení dýchat. Cena je pak závislá na konkrétním provedení podbřišníku. Orientačně ty textilní stojí kolem 700 Kč, podbřišníky ze sympatexu a jemu podobných materiálů začínají zhruba na 1.200 Kč a kožené od 2.000 Kč výše.
S výběrem podbřišníku vám pomůže naše video.
Pod sedlo se vkládají podsedlové dečky. Ty mají dvojí funkci: estetickou a ochrannou, kdy chrání sedlo před agresivním koňským potem, špínou a chlupy. Jejich nabídka je snad nekonečná! Od jednoduchých deček v decentních designech, až po různě zdobené aplikacemi, paspulkami, lemy či blyštivými kamínky. K dečkám je pak často sladěné i další vybavení od té dané značky, takže si vašeho koně můžete obléci do jedné barvy doslova od hlavy až k patě. Dečky pod sedlo mohou být doplněny o tlumící vrstvy nebo beránky, pořízení takové dečky však souvisí s tím, jak koni sedí sedlo. Ceny se pohybují v širokém rozmezí od necelých 400 Kč, až po několikanásobek této částky. Podsedlové dečky budete potřebovat minimálně dvě, protože je potřeba je samozřejmě pravidelně prát. Většina jezdců (tedy spíše jezdkyň) určitě u dvou neskončí 🙂
Bez uzdečky se nejspíš neobejdete
Kompletní uzdečka může být další z větších položek na seznamu. V případě volby uždění, především typu nánosníku a udidla, se zeptejte původního majitele, co konkrétně používal. Ideální je si původní uzdečku na koni vyfotografovat, potom víte vše. Stejně tak udidlo – nepouštějte se hned při první jízdě do velkých experimentů, koneckonců koně jsou konzervativní zvířata a pozvolné změny přijímají lépe, než ty náhlé. Časem, až se s vaším koněm sžijete, možná zjistíte, že by mu mohla prospět změna uždění a budete zkoušet různé varianty. Je to přirozené – každý jezdec je jiný a s koněm tvoří jedinečný pár, kterému může vyhovovat něco úplně jiného, než na co byl kůň zvyklý s jeho původním jezdcem. Běžná uzdečka střední kvality s otěžemi začíná na ceně lehce přes 1.000 Kč. Určitě se ale vyplatí připlatit si za kvalitnější kůži, potom se i otěžemi dostanete na částku kolem 3.000 Kč a více. Martingal stojí v economy provedení asi 500 Kč.
Také u udidel se ceny samozřejmě liší. Kromě použitého materiálu je často výrazný rozdíl v celkovém zpracování udidla a jeho technické a anatomické promyšlenosti. Na těch špičkových, od renomovaných výrobců, nenajdete jedinou hranu, vše je dokulata, aby nemohlo dojít ke zranění koně. Tato udidla jsou také vyráběna s velkým důrazem na to, aby se dokonale přizpůsobila anatomii koňské tlamy a byla mu maximálně pohodlná. Nejlevnější klasické jednou lomené stihlo pořídíte kolem 400 Kč, udidla od specialisty na tuto problematiku, německého Sprenger, se pohybují v cenách mezi 2.000 – 7.500 Kč.
EQUISERVIS vám nabízí možnost vybrané modely (nejen) udidel vyzkoušet. Podívejte se na naše TEST centrum!
Konečná cena, kterou za první výbavu pro svého prvního koně zaplatíte je jen na vás. Dobrou zprávou je, že tento výdaj vás čeká jen jednou, protože první kůň je jen jeden! A ten za to stojí!
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.