• CO PROMYSLET PŘED KOUPÍ PRVNÍHO VLASTNÍHO KONĚ

    Je to tady – ježdění na koni se stalo něčím, bez čeho už si váš život neumíte představit, a dospěli jste do bodu, že byste si chtěli pořídit prvního vlastního koně.

    Snad každý, kdo propadl kouzlu koní, jednoho dne zatouží po tom, mít koně vlastního. Představa je to velmi romantická, ale pořizujete si živé zvíře, takže je nutné se na to, co vše obnáší koupě vlastního koně a následná péče o něj, podívat především z praktické stránky.

    Opravdu je vlastní kůň ten nejlepší nápad? Dobře to promyslete. To vám určitě řekne každý koňák. Koupě koně je totiž začátek. Začátek radostí, ale i starostí, začátek výdajů, které s vlastnictvím koně rostou exponenciální křivkou, začátek konce volného času.

    Je to zkrátka velké rozhodnutí, které může dost významně zamávat s vaším dosavadním životním stylem. Sepsali jsme pro vás 3 body, které je dle našeho názoru potřeba mít vyřešené ještě před pořízením koně.

    Bod číslo 1 – finance

    Když vás začne pronásledovat myšlenka na koupi vlastního koně, je jasné, že to budete promýšlet, vyptávat se zkušenějších, zjišťovat, zvažovat všechna pro a proti a také počítat, kolik to bude stát a jestli je vlastnictví koně vůbec ve vašich finančních možnostech. Pořizovací cena koně je jedna věc, ale koupí koně výdaje nekončí – naopak teprve začínají. Více se o nákladech spojených s koupí koně dozvíte v našem článku ZDE. A pokud má kůň nedej bože nějaký úraz nebo vážnější zdravotní problém, částky za léčbu se mohou pohybovat v řádu desítek tisíc. 

    Nepouštějte se bezhlavě do nákupu vlastního koně, dokud si nejste jisti, že si ho můžete dovolit. Možná to zní tvrdě, ale když už to zvíře mám, musím být schopen se o něj postarat. A u koní jsou náklady významně vyšší, než u psa nebo kočky. Pokud je výsledkem vašeho počítání fakt, že aktuálně je pro vás vlastní kůň z hlediska financí velké sousto, nezoufejte – je spousta majitelů, kteří hledají ke svému koni druhého jezdce a za měsíční příspěvek na provoz třeba potkáte báječného koňského parťáka a získáte nové přátelé.  

    Bod číslo 2 – čas, aneb není to jen o penězích

    Péče o koně je časově velmi náročná, a to zejména pokud máte v plánu mít ho ustájeného doma. Máte na tak velký závazek čas? Mít koně je často velmi vyčerpávající, musíte je obstarat i když jste nemocní, pokud chcete občas odjet třeba na dovolenou, je nutné mít spolehlivý záskok, který se o vaše zvířata postará. Časová náročnost je samozřejmě menší, když máte koně v komerční stáji, ale i když chodíte „jen“ jezdit, pár hodin denně vám to zabere.

    Výběr stáje je důležitý. Zvažte, zdali preferujete boxové nebo pastevní ustájení.  Dobré je si sepsat požadavky, které by ustájení mělo splňovat  a při výběru se jimi řídit.

    Bod číslo 3 – ustájení

    Jsou dvě možnosti – pokud k tomu máte podmínky, můžete si vzít koně domů. Finančně to vyjde levněji než většina komerčních stájí, ale zvažte následující:

    • Mít koně doma je časově velice náročné a pokud nebudete mít spolehlivý záskok, i kdyby to měl být někdo, kdo dojde koně jen zkontrolovat, neodjedete pryč ani na prodloužený víkend.
    • Kromě času je to samozřejmě i hodně práce, a ne zrovna lehké. A je to „pořád něco“ – rozbitá ohrada, utržená napáječka, úklid výběhu/boxu/přístřešku, shánění sena, slámy…
    • Ano, je to levnější než komerční stáje, ale tam budete mít pravděpodobně jízdárnu, halu, trenéra, případně někoho, kdo vašeho koně odjezdí, když vy nebudete moci. A postarají se o něj i v době vaší nepřítomnosti.
    • Kůň potřebuje kamaráda, samotný bude strádat a může začít vymýšlet různé lumpárny, aby se zabavil a zbavil frustrace. Takže budete muset pořídit rovnou dva, minimálně…:D
    • Ale dát si ráno kávu a dívat se při tom z okna na spokojeně se pasoucí koně, to je pohled, který se  neomrzí.

    Pokud budete pro svého budoucího koně hledat komerční stáj, sepište si své požadavky podle toho, čemu se s koněm chcete věnovat, vyberte takové, ze kterých určitě nechcete slevit, a potom objeďte co nejvíce stájí ve vašem okolí.

    • Nehledáte žádný luxus, stačí vám pastevko, fajn parta a možnost hezkých vyjížděk? Skvělé, ale i pastevní ustájení musí splňovat nějaké základní minimum, aby bylo o koně dobře postaráno. Naprostým základem jsou bezpečné ohrady, přístřešky nebo dostatek stromů, kam se koně mohou schovat, pravidelné krmení kvalitním senem v dostatečném množství, nonstop přístup k čisté vodě a samozřejmě každodenní kontrola. Za nás by měly být standardem také zpevněné plochy na zimu, aby koně nestáli při krmení v bahně, zpevněná krmiště, kde jsou balíky sena, aby se nezašlapávalo, a seno samozřejmě v krmelcích/bednách, v žádném případě ne balíky pohozené na louce ještě s ponechanou balící sítí…
    • Jestli pro svého koně hledáte boxové ustájení, zkuste dát přednost jeho pohodlí před tím svým. I když máte v plánu sport, hledejte pro koně stáj s možností dostatečného každodenního pobytu ve výběhu. Stáj by měla být čistá, dobře větraná, boxy bez prachu a pavučin (ano, jde to), stejně tak krmírna. Jezdecké povrchy udržované, aby nohy vašeho koně netrpěly.
    Při návštěvě stájí se pořádně koukejte kolem sebe. Mají koně kvalitní seno, čistou podestýlku, je zameteno, jako to vypadá kolem hnoje a je uvláčená jízdárna? Všímejte si detailů.

    Ať už budete objíždět pastevka, nebo boxová ustájení, vše si pořádně prohlédněte a ptejte se. Pokud třeba nemáte tolik zkušeností, zkuste s sebou vzít někoho, kdo vám poradí, na co se ve stájích dívat a na co se ptát. Prohlédněte si jakým senem se ve stáji krmí, čím se podestýlá, vyptejte se na denní režim koní, jak moc a kolikrát denně se krmí, jestli budete mít k dispozici nějakou skříň na své věci…zkrátka na vše, co vás napadne. Třeba jaký jezdí do stáje veterinář, kovář nebo trenér. Dají vašemu koni masku nebo kamaše do výběhu, ošetří mu sami případné zranění, když si ho všimnou, budou ochotni mu 5x denně kapat oči, pokud bude třeba? Nebojte se, lepší je zeptat se i na „blbost“, než to řešit až ve chvíli, kdy ta situace nastane. A v neposlední řadě si prohlídněte ustájené koně – jsou dobře nakrmení? Lesklí? Vypadají spokojeně a klidně? Jak se s nimi zachází? Nekřičí se ve stáji? Může se stát, že nebudete měsíc schopni za koněm přijet – umíte si to právě v téhle stáji představit?

    Možná budete mít štěstí a uvolní se místo ve stáji, kde jste dříve jezdili, nebo kde má koně vaše kamarádka. To je vždy obrovský bonus, mít ve stáji někoho známého, kdo v případě potřeby pomůže nebo poradí.

    Máte tedy ustájení vyřešené? Skvěle! Můžete začít shánět koně!

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    Související příspěvky

    360x360 AD
    Back to top