Jak správně dekovat a jaký je rozdíl v dekování ostříhaného a neostříhaného koně? Odpovědi na tyto otázky vám přinášíme v tomto článku.
Rozhodnete-li se svého koně dekovat, připravte se na skutečnost, že budete potřebovat pro dodržení správných zásad dekování poměrně širokou škálu různých typů dek. Jak ale dekovat správně, aby to vašemu koni přineslo požadovaný komfort?
NEOSTŘÍHANÝ KŮŇ
Začínáme, TEĎ
Máte-li v plánu se svým koněm pracovat i v zimním období, ale nechcete ho stříhat (např. tráví hodně času ve výběhu), je nezbytné začít s dekováním už začátkem podzimu – ideálně na přelomu září/října, kdy se denní teploty pohybují okolo 15°C. Jen důsledným a včasným zadekováním zabráníte tomu, aby koni narostla hustá zimní srst. Začít je dobré ideálně lehkou dekou bez podšívky a postupně s klesající teplotou (pod 10°C) vyměnit za deku s fleecovou podšívkou, což odpovídá přibližně 50 g termovýplni.
NÁŠ TIP: deky Euroriding KODIAK – jsou k dostání v různých gramážích (různě zateplené) a jsou to trvanlivé deky za velmi dobrou cenu.
DOPORUČENÍ: jedná se o deky, které jsou v klasickém střihu poměrně široké v plecích, proto nejsou úplně vhodné pro úzké koně. Pro takové koně volte střih HighNeck.
V případě, že pořídíte deku výběhovou a nepromokavou, můžete ji bez jakéhokoli problému použít také ve stáji. Druhou možností je mít deky dvě – lehkou plátěnou případně s tenkou podšívkou do stáje a půjde-li kůň do výběhu, tak ho převléknout do lehké výběhové. Aby tento způsob dekování byl efektivní, měl by kůň mít na sobě deku jak ve výběhu, tak ve stáji. Samozřejmě, že pokud koně před deštěm zavíráte, může jít do výběhu i v ryze stájové dece. Nicméně stájové deky jsou obecně vyráběny z méně pevných, měkčích a lehčích materiálů, než deky výběhové. Riziko potrhání deky, když se kůň válí, nebo zavadí ve výběhu o větev apod., je tudíž výrazně vyšší. Navíc nejsou materiály stájových dek voděodolné, takže v případě namočení (déšť, vyválení v kaluži, sněhu apod.) nasáknou vodu a kůň bude ve výběhu v mokré dece.
Pro toto období je nabídka dek velmi široká. Můžete sáhnout po výše zmíněné dece Kodiak, nebo po některé z mnoha velmi slušných dek v podobné ceně od značky HKM. Výbornou volbou je deka Amigo Mio Lite od irského Horseware, která je kvalitní a její cena je více než příznivá.
Špičkou mezi výběhovými dekami jsou pak značky BUCAS a HORSEWARE, kde je to zejména jejich nejvyšší řada Rambo.
Teplota klesá k nule
Začne-li být větší zima s teplotami okolo 5°C – 0°C (což je každý rok jindy, letos noční teploty těchto hodnot nárazově dosáhly už v září), je vhodné začít používat lehké termodeky s gramáží cca 100 – 200 g. Klesne-li teplota pod 0°C, nebo se vám bude zdát, že je koni zima (bude-li kůň pod dekou chladný či se dokonce bude třást), použijte deku vyšší gramáže. Sledujte svého koně, sahejte pravidelně pod deku, neřiďte se předpovědí počasí, ale vašim koněm. Každý se s poklesem teplot vyrovnává jinak. Výběhové termodeky jsou dostupné v gramáži do 450 g, stájové termodeky zpravidla až do 500 g. U některých dek je možné navýšit teplotní komfort deky připnutím krčního dílu nebo připnutím poddeky. Samozřejmě již v průběhu výběru deky můžete volit standardní klasický střih, deku se zvýšeným krkem (HighNeck), nebo deku s pevným či odepínacím krčním dílem.
Na zimu bychom měli mít připravené termodeky ideálně dvě. Náhradní se vždy hodí pro případ poškození deky nebo velkého znečištění. Ve stáji lze používat nejen deku stájovou, ale i kvalitní výběhovou (naopak to ale v žádném případě nefunguje – ve výběhu stájová deka rozhodně nesplní svůj účel z důvodu chybějící nepromokavosti a nižší pevnosti materiálu). Pokud kůň chodí do výběhu, určitě by měl mít výběhovou deku, protože vyválí-li se kůň se stájovou dekou ve sněhu, deka nasákne, a kůň bude v mokrém. Výběhové deky si díky svému univerzálnímu použití vydobyly postavení nejoblíbenějších dek. Jedním z bestsellerů v kategorii výběhových dek je termo výběhová deka HKM PROFI EQS s odnímatelným krkem, nebo v klasickém střihu, obě verze získáte ve variantě se zateplením 200 g , 300 g nebo 400 g.
Samozřejmá výbava na práci a po ní
Ať už je vá kůň „jen“ dekovaný, nebo ostříhaný, budou jeho záda do určité míry choulostivější a mohou snadno prochladnout. Proto je potřeba mít záda zakrytá i během krokování před a po práci. Pro tyto účely můžete použít odpocovací deku, ideálně bez popruhů (například odpocovací deka ECO), aby si na ně kůň nešlápl, nebo fleecovou bederku (oblíbená je třeba pruhovaná HKM Stripes).
Odpocovací deky doporučujemeopět ideálně alespoň dvě. V případě, že se kůň při práci více zpotí, bude třeba deku vyměnit. Tyto deky jsou určené k dosušení koně po práci. Zabraňují jeho prochladnutí a velmi často jsou využívané také při transportu. Odpocovací deky se vyrábí ze slabšího nebo silnějšího fleecu, dvouvrstvého fleecu nebo Dralonu, což je luxusní materiál s podílem bavlny. Je silný, měkký a příjemný na dotek. Je velmi vhodný pro ostříhané koně do chladného počasí.
Mezi favority v nabídce patří odpocovací deky značky Eskadron a to nejen díky neoddiskutovatelné kvalitě a zpracování, ale také pro svůj design. Pravidelně několikrát ročně můžete vybírat z kolekčních nabídek respektujících poslední módní trendy.
Opět nesmíme zapomenout na odpocovací deky HKM, které jsou mezi našimi zákazníky extrémně populární pro skvělý poměr kvality a ceny.
Zástupcem opravdu vychytaných odpocovacích dek jsou deky Horseware, které díky speciálním materiálům suší velmi rychle a efektivně.
Nejprodávanější inovativní odpocovací deka Rambo Dry Rug je vyrobena z příjemného mikrovlákna, tzv. ‚ručníkového‘ materiálu, což je velice účinný, lehký a extrémně savý materiál. Díky superabsorbčním a rychleschnoucím vlastnostem uschne Váš kůň v rekordním čase, v řádu několika minut. Deka absorbuje vlhkost, ale zůstává dál suchá a zanechává lesklou srst. Anatomický tvar, přední zapínání na multi-fit přezku a elastické křížové zapínání zaručují těsné přilnutí deky ke koni, čímž dochází k efektivnějšímu odvodu vlhkosti po celém těle. Součástí deky je krční díl, který je možné srolovat a tím získat deku bez krku.
Úmysl dobrý, výsledek špatný
Asi to nejhorší, co můžete pro svého koně udělat, je dávat mu deku nárazově. Pokud je kůň v zimní srsti, zvyklý být ve výběhu i v horším počasí, deka není potřeba.
Pokud necháte koně nasadit hustou zimní srst, která sama o sobě vytváří přirozenou, velmi teplou „deku“ a dáte na něj klasickou deku, srst se splácne a koni může být zima. Srst pro zachování své izolační a hřejivé funkce totiž potřebuje pracovat. Když má majitel při náhlém ochlazení pocit, že koni bude zima a dá mu deku (nejčastěji ještě jen tenkou pláštěnku, která koně nezahřeje), spíš mu uškodí, než pomůže.
OSTŘÍHANÝ KŮŇ
Trénujete i v zimě? Ostříhejte.
Pokud váš kůň bude i přes zimu v pravidelné a intenzivní sportovní zátěži, je opravdu vhodné ho ostříhat. Kůň, který se zpotí v husté zimní srsti, velmi dlouho schne. Intenzivní práce je pro jeho metabolismus velmi náročná, protože koně se opravdu velmi snadno přehřívají. Se správným managementem není potřeba se stříhání bát. Oholený kůň může normálně do výběhu, na vyjížďku, atd., jen je nutné ohlídat jeho tepelný komfort.
Jak teplou deku koni po oholení dáte, závisí na tom, kdy ho oholíte a jaký zvolíte střih. Většinou se první střih provádí koncem října, takže se běžně dává termodeka se zateplením 200–300 g u kompletně oholených koní, u těch, kteří mají například jen boční pruh, stačí deka o něco slabší.
Základní pravidla pro dekování oholených koní jsou v zásadě podobná, jako u těch neoholených. Jen je potřeba sáhnout po teplejších dekách.
Pokud máte koně v boxovém režimu, bude se hodit alespoň jedna teplá stájová deka (ideálně dvě různých gramáží – minimálně 300 g). Naprostým bestsellerem jsou stájové deky od značky Kentucky. Jsou to nádherné deky, které mají luxusní límec a na vnitřní straně umělou králičí srst, takže jsou pro koně velice příjemné. Patří rozhodně mezi to dražší v naší nabídce, ale jedná se o kvalitní deky, takže se nemusíte bát, že byste platili pouze za značku.
Pochopitelně nabídka stájových dek v různých cenách i gramážích je pestrá, výběr je jen na vás.
Samozřejmě budete potřebovat jednu až dvě odpocovací deky. Sportovní koně se přes zimu stříhají i vícekrát a jsou tedy poměrně choulostiví. Proto je vhodné mít také teplou odpocovací deku, například z výše zmiňovaného Dralonu. Chodí-li kůň během zimy na pás nebo do kolotoče, je možné odpocovací deku použít, ale měla by mít popruhy pod břichem, aby z koně nespadla. Nabízíme také speciální deky do kolotoče/na chodicí pás.
Pro udržení teplotního komfortu koně v terénu budete potřebovat bederku. Chodíte-li s koněm ven i ve větších mrazech, fleecová bederka nebude stačit, protože profoukne, lepší bude bederka nepromokavá (Bucas Freedom), podšitá fleecem, nebo softshellová (Equestrian Stockholm).
Chodí-li váš ostříhaný kůň do výběhu, byť třeba jen na hodinu nebo dvě, je nezbytné, aby měl výběhovou deku, která neprofoukne a nepromokne. Doporučujeme třeba velmi oblíbené deky Bucas řady Freedom, které jsou k dostání ve dvou gramážích, 150 g a 300 g, a také ve variantě s krčním dílem, nebo některou z výborných a trvanlivých dek Horseware v gramážích 100-450 g.
DOPORUČENÍ: Pokud se rozhodnete pro některou z dek Horseware, rozhodně z vlastní zkušenosti doporučujeme vybrat takovou, která má možnost používání tzv. linerů, neboli „poddek“. Princip je ten, že máte slabou nepromokavou výběhovou deku, kterou si podle potřeby přidání lineru zateplíte. Linery Horseware jsou v nabídce ve 100, 200, 300 a 400 g. Používání linerů má i tu nespornou výhodu, že pokud je deka na vnitřní straně špinavá a je potřeba jí vyprat, nemusíte jí prát celou – vyperete jen poddeku. Šetříte si tím vaší funkční deku – u výběhových dek s nepromokavou úpravou je ideální prát je co nejméně.
Zajímavou novinkou pro letošní zimu je stájová deka Horseware Amigo Stable Plus, kterou lze použít samostatně jako stájovou deku, nebo jako poddeku k dece výběhové.
Rostoucí oblibě se těší deky s krčním dílem – zejména pro koně, kteří jsou ustájeni ve venkovních boxech, ale také pro úplně oholené koně. K některým dekám klasického střihu lze krční díl připnout dle potřeby. Pokud krční díl není součástí deky, u vybraných výrobců jej lze dokoupit.
TIP: Při výběru deky je nejdůležitější správná velikost, jak změřit koně, aby mu deka správně seděla, se dozvíte ZDE.
Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r.o.