Dekování v zimě má jasný cíl – ochránit koně před zimou, vlhkem a větrem. Letní dekování tedy může pro někoho postrádat smysl. Ale pro mnoho koní je letní deka nepostradatelná. Speciální deky chrání koně před hmyzem, sluncem, promoknutím, ofouknutím po práci a případně i blátem. Představte si, že existují i deky, které umí skoro všechno.
Kdy je vhodné použít deku, i když je teplo
Přestože naprostá většina koní se v teplých měsících bez deky obejde, možná právě vy máte koně, který jí z nějakého důvodu potřebuje. Hlavními důvody pro použití speciální deky v létě jsou:
- ochrana proti hmyzu
- ochrana před sluncem
- ochrana před prochladnutím
- ochrana při transportu
Ochrana proti hmyzu
Hmyzu se velkou část roku nevyhneme a jsou koně, kteří v tomto čase skutečně trpí. Právě pro ně jsou určeny síťované, případně exémové deky. Jak už název napovídá, jedná se o deky ze speciálních síťovaných materiálů s různou hustotou a gramáží. Pokud máte koně trpícího letní vyrážkou, bude pro něj vhodná deka, kryjící celé tělo včetně krku, břicha a ocasu. U koní s tímto problémem je mechanická ochrana nutná, repelenty nejsou tak spolehlivé a když má kůň podrážděnou a rozdrbanou kůži, repelent se ani nedá bezpečně použít. Možná máte stáj v oblasti, kde je extrémně mnoho hmyzu a i koně bez alergických projevů jsou ve výbězích nešťastní – i to je situace, kdy by stálo za zvážení použití síťovaných dek. Nebo zkrátka jen chcete vašemu koni pobyt ve výběhu zpříjemnit. Proč ne! Jen si ohlídejte, aby se kůň v opravdu teplých dnech pod dekou nepotil, některé materiály jsou velmi husté, aby se dovnitř nedostal ani ten nejmenší hmyz, jsou také pevnější, takže lépe vydrží případné válení nebo výběhové hrátky, ale může to být za cenu nižší prodyšnosti.
Ochrana před sluncem
Majitelé koní se světlou kůží by mohli vyprávět… Ale nejen ti. Ano, nejčastěji se na slunci spálí strakoši, appaloosy, nebo koně barvy cremello, jejichž kůže je růžová a díky tomu citlivější. Ale nepřiměřená reakce na ultrafialové paprsky může vzniknout u všech koní. Tomuto zánětu kůže se říká fotodermatitida. Projevuje se zarudnutím a pálením pokožky, koním sleze srst, v horších případech se mohou objevit i puchýře. Za jeho vznikem stojí tzv. fotosenzibilující látky, které způsobují zvýšenou citlivost kůže. Mají totiž schopnost absorbovat obrovské množství světelné energie, při jejímž uvolnění dochází ke vzniku volných kyslíkových radikálů, které poškozují buněčné membrány a buňka může zemřít, nebo dojde k její přeměně v buňku nádorovou. Tyto látky může mít zvíře v těle, ale nejčastěji jsou vnějšího původu, a to jak syntetického, tak rostlinného. U koní je velmi známá fotodermatitida způsobená třezalkou. Ta obsahuje látku hypericin, který patří mezi fotosenzibilující látky. Pokud se tedy citlivý jedinec třezalky napase a je potom vystaven slunečním paprskům, dojde ke vzniku fotodermatitidy. Proto je vhodné třezalku pravidelně z výběhů odstraňovat.
Fotodermatitida může být způsobena také látkami syntetickými. Mezi přípravky, které jí mohou spustit, patří i poměrně často používaná tetracyklinová antibiotika. Proto při jejich užívání skutečně dbejte na to, aby byl kůň před sluncem ochráněn.
Stejně jako proti hmyzu tak i proti slunci, nebo přesněji proti UV paprskům, vám dobře poslouží síťované deky. Sáhněte po hustém materiálu s minimálními oky, aby byla propustnost pro světlo co nejnižší, praktická je stříbrná barva, která světlo odráží a kůň se tak snadno nepřehřeje. Prémioví výrobci, jako Bucas nebo Horseware, vyrábějí síťované deky které mají deklarovaný vysoký stupeň UV ochrany. Například deky z řady Buzz-Off od Bucas mají garantováno blokování 75-80% UV paprsků.
Ochrana před prochladnutím
Asi si říkáte, že prochladnutí v létě je nesmysl. Jenže není. Jestli byl kůň celou zimu dekovaný, případně ještě oholený, může být přechod do stavu „bez deky“ v proměnlivém počasí posledních týdnů dost náročný. Klasická pláštěnka, i když bez podšívky, je už moc teplá, protože i když ráno je chladno, odpoledne může být klidně o 15°C více, přes den fouká, občas zaprší… Do tohoto počasí jsou naprosto perfektní kombinované deky. Je to záležitost posledních několika let a v podstatě od začátku jsou velmi populární. Jedná se o deky, které mají záda a horní stranu krku z neprofoukavého, voděodolného materiálu (většinou softshell), a boky jsou ze síťoviny. Takže v případě větru či deště jsou ochráněny ty nejcitlivější partie, ale zároveň je deka prodyšná a kůň se v ní „neuvaří“. V naší zeměpisné šířce není neobvyklé ani relativně chladné léto. I v takovém případě nám kombinovaná deka skvěle poslouží. A pokud koně na jaře či přes léto holíte a zároveň mu dopřáváte pobyt ve výběhu, bez kombinované deky se neobejdete.
Naše tipy na kombinované deky:
Bucas Buzz off Rain
Irská firma Bucas před lety přišla na trh s dekou Bucas Buzz Off Rain. Je to lehká výběhová deka, která kombinuje vlastnosti deky proti hmyzu a lehké nepromokavé letní deky, a zároveň chrání koně před UV zářením. Voděodolný prodyšný materiál v horní části chrání záda koně před případným letním deštěm. Boky jsou z lehké husté síťoviny, která zaručuje perfektní prodyšnost a spolehlivou ochranu proti hmyzu. Břicho je chráněno elastickým odnímatelným laclem. Deka díky své barvě odráží sluneční paprsky a je u ní výrobcem deklarováno, že snižuje účinky ultrafialového záření o cca 80 % (UVA & UVB). Krční díl nelze odepnout.
Horseware Amigo AmEco Combi
Deka pro nepředvídatelné letní počasí – tak by se dala charakterizovat výběhová deka Horseware Amigo AmECO Combi. Jedna deka poskytuje zároveň ochranu proti hmyzu, ochranu proti UV záření, voděodolnost a vysokou prodyšnost. Tato deka byla vyrobena s důrazem na udržitelnost a ekologii – materiál je z recyklovaných PET lahví. Samozřejmostí je u Horseware skvělý střih a propracovaný systém zapínání, takže se jedná o perfektní deku pro celodenní použití. Krční díl je u této deky odnímatelný.
Horseware Rambo Summer Series
Deka Horseware Rambo Summer Series představuje další z řady letních kombinovaných dek. Opět je zde horní část deky voděodolná, navíc ve stříbrné barvě proti přehřívání, boky jsou síťované. Aby bylo možno deku použít i v chladnějším počasí, je dodávána s odepínací poddekou o gramáži 100 g. Krční díl je odnímatelný. Samozřejmostí je vynikající střih, propracované zapínání a vysoká kvalita materiálů i zpracování. Jedná se o nejprodávanější kombinovanou deku v nabídce Equiservis.
HKM Rain Comfort
Cenově dostupná varianta kombinované letní deky HKM Rain Comfort, je vyrobená z pevné husté síťoviny v kombinaci s nepromokavým polyester 600D ripstop materiálem v zádové oblasti. Doplněná je o praktický lacl pod břicho a odnímatelný krk.
Ochrana při transportu
Transport je pro koně fyzicky poměrně náročný a naprostá většina koní se během přepravy více či méně zpotí. Při tom jejich tělo vyprodukuje spoustu tepla, takže se prostor, kde jsou přepravováni, celý vyhřeje. Pochopitelně je tedy pro koně daleko příjemnější, když necháte okna kamiónu, nebo roletu na vozíku otevřené. Nejspíše se nevyhnete tomu, že bude v přepravním prostoru díky tomu trochu průvan, a proto je na místě ochránit koňská záda před ofouknutím. Bezkonkurenční pro transport v teplých měsících jsou síťované deky s fleecem, nebo jiným prodyšným, ale zároveň přiměřeně hřejivým materiálem na zádech. Jsou zpravidla velmi lehké, s velkými oky, oproti výběhovým síťovkám je materiál měkčí a prodyšnější.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r. o.