Čas od času můžete slyšet názor, že hobby horsing je jen hračka a se sportem nemá nic společného. To je mylná představa. Hobby horsing je kombinací sportu, koníčku a kreativní hry, která si v posledních letech získává stále větší pozornost.
Co je hobby horsing?
Hobby horsing je sport s gymnastickými prvky, při kterém se používají „hobby horses“. V češtině máme pro hobby horse zažitý výraz kůň či koník na tyči. Jezdci používají koníky na tyči pro skokové a drezurní soutěže, ale můžete se s nimi setkat i na vyjížďce v přírodě. V soutěžích se částečně simulují pohybové sekvence podobné těm ve skokových, drezurních nebo westernových soutěžích.
Kde se vzal hobby horsing?
Hobby horsing není nic nového. Koník na tyči a hry s ním spojené provází děti po dlouhá staletí. Vždyť, kdo by neznal obrázky Josefa Lady zachycující vesnický život a hry dětí. Ale koník na tyči nebyl jen hračka z podhradí, dochované hračky v honosném provedení najdete i ve sbírkách hraček na zámcích. Tehdy se hrou s koníky na tyči chlapci připravovali třeba na rytířskou službu. Jisté je, že koník na tyči není má dlouhou historii!
Hobby horsing, tak jak ho známe dnes, vznikl ve Finsku kolem roku 2002. Během následujících let se rozšířil do dalších zemí. Ve většině evropských zemí zažívá největší rozvoj v několika posledních letech. Je to i proto, že si více než kdy jindy ceníme aktivně stráveného času na čerstvém vzduchu. Navíc hobby horsing podporuje kreativitu, pohybové schopnosti, obětavost, odpovědnost a lásku ke zvířatům. A v porovnání s jezdectvím není hobby horsing finančně náročný. I to je důvod, proč je o tento nový sport (nebo snad způsob života) stále větší zájem mezi širokou veřejností.
Koník na tyči
Vývoj „hobby horsíků“, jak se koníkům na tyči často česky říká, ušel dlouhou cestu. Od počátků, kdy byli koníci na tyči jen produktem domácí tvorby, se hodně změnilo. Dnes jsou vyráběni průmyslově. Mezi hobby horsy najdete i umělecká dílka, nejedna manufaktura nabízí uzpůsobení koníka přímo na míru jezdci. Můžete volit nejenom technické parametry, ale i samotný vzhled koníka. Takže jestli chcete růžového koně se zlatou hřívou, můžete ho mít.
Co se týče technických vlastností koníků na tyči, výrobci se zaměřují nejen na tvar, ale i na hmotnost koně, délku a průměr tyče. Každý kůň je vhodný pro jinou disciplínu. Dnes je běžné, že každý závodník vlastní několik hobby horsů.
Neomezené možnosti
Hobby horsing je všestranný sport, při kterém jezdci popouští uzdu své fantazii. Jezdci s koňmi běžně pracují, napodobují chody koní v drezuře, skáčou přes parkurové překážky i skoky mohutnosti, vyráží i do terénu, věnují se dostihům, klasickému ježdění i westernovým disciplínám. Navíc se o koně starají a pořizují jim vybavení obdobně jako jezdci živým koním.
Zájem roste
Hobby horsing během asi 20 let od svého vzniku našel mnoho příznivců. Přesné statistiky nejsou k dispozici, ale nárůst v posledních letech mezi dětmi a mládeží je velmi prudký. O tom, že je to pozitivní trend, není nejmenších pochyb. British Horse Society uvedla, že hobby koně jsou skvělým způsobem, jak lidem přiblížit svět jezdectví. A dokonce v jezdících hobby horsingu vidí nové přízníce jezdectví. Vždyť děti mohou začít na hobby koních. Než se nadějí, už jezdí na ponících a pak postupují na vyšší úrovně. Třeba právě v tuto chvíli usednul na tyč budoucí olympijský šampion v drezuře. Kdo ví?
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.