• JAK CHRÁNIT KONĚ PŘI PŘEPRAVĚ

    Ať už jedeme jen kousek, nebo se chystáme na dlouhou cestu, vždy bychom měli koně přepravovat vybaveného ochrannými pomůckami, aby pro něj transport byl co nejbezpečnější a nejpohodlnější.

    Na nohy transportky

    Začneme u ochrany nohou, protože právě ty jsou při přepravě nejčastěji zraněné. Ať už kůň sjede nohou z rampy protože šlápne vedle, nebo si jednou nohu šlápne na druhou a poraní si patku, a tak dále. Těmto poraněním je možné z velké části zabránit použitím transportních kamaší. Jednoznačným trendem je používání vyztužených textilních kamaší, které se zapínají na suché zipy. Jsou lehké, snadno se s nimi manipuluje, koním nepřekáží a je možno je vyprat. Dobré textilní transportky jsou vyrobeny z pevného odolného materiálu, mají dostatečně silnou výplň aby dobře tlumily a silné suché zipy pro zapínání. Důležité je vyztužení v oblasti kopyta, aby byla chráněna korunka a patky. Samozřejmostí je dobře padnoucí velikost – příliš malé kamaše budou krátké, a příliš velké se zase budou otáčet a sjíždět z nohy.

    Správně padnoucí transportní kamaše sedí tak, že dosahují skoro na zem – překrytí kopyta je velmi důležité kvůli ochraně patek a korunky.

    Nejsou-li vhodné transportky po ruce, je možné použít jako alternativu jakékoliv pracovní nebo snad i skokové kamaše, případně lze použít elastické nebo zateplovací bandáže. Důležité jsou zvony, které chrání korunku kopyta. Zkrátka – cokoliv je lepší, než nohy bez ochrany. 

    Transportní kamaše má v nabídce snad každá značka výrobců textilu pro koně. V základním střihu, provedení, zapínání a vyztužení spodní části se od sebe jednotlivé produkty až tak neliší, nicméně napříč značkami narazíte na různě padnoucí střihy a velikosti. Z naší zkušenosti velmi dobře sedí například transportní kamaše Eskadron nebo Waldhausen, větším koním zase sedí velikost L od značky Equest. 

     
    Chrániče ocasu jsou při přepravě velmi užitečné.

    I ocas potřebuje ochranu

    Někteří koně se během transportu rádi opřou zadkem o „štrajcplán“, nebo v kamiónu o stěnu za sebou. To je v podstatě záruka toho, že si kůň odře nebo vydrbe žíně u kořene ocasu. Pro tyto účely slouží speciální chrániče ocasu. Vyrábějí se buď z textilního materiálu, stejného jako transportní kamaše, nebo z neoprenu. K odření ocasu může během transportu dojít poměrně snadno, proto bychom za nás jeho používání doporučili vždy. 

    Vazák jedině s panik karabinou

    Důležitá je nejen bezpečná manipulace s koněm během nakládání a vykládání, ale také vhodně zvolený typ úvazu během transportu. Ideální je vazák s bezpečnostní karabinou. Tato karabina umožňuje jednoduché otevření i při napnutém vodítku, takže je možné koně “vysvobodit“ i v kritické situaci, kdy například leží. Na trhu je více typů bezpečnostních karabin, je vhodné zvolit takový, který je plně funkční a je s ním snadná manipulace. K uvázání koní se často používají různé vazáky nebo řetězy se dvěma karabinami, kdy jedna je bezpečnostní.  

    Vazák QHP s panik karabinou je ideální pro přepravu jiní nebo kdykoliv je třeba uvázat koně  „na krátko“.

    Náš tip: Vazák QHP s panik karabinou představuje ideální vazák do vozíku. Na jednom konci je klasická karabina, na druhém panik. Nylonový kulatý provaz je obalený průhledným ochranným plastovým krytem. Délka vazáku je  60 cm. 

    Ohlávka

    Pohodlí koně při přepravě ovlivňuje také stájová ohlávka. Doporučujeme určitě ohlávku měkce podloženou – za nás ideálně beránkem. Holý nylon by mohl při silném tahu koně spálit nebo odřít. V žádném případě nepoužívejte pro převoz ohlávky provazové! 

    Deka být může, ale nemusí

    Pozornost si zaslouží také zadekování koně. Přeprava je pro koně fyzicky poměrně náročná, koňské tělo se zahřívá, produkuje spoustu tepla, takže se zahřívá i přepravní prostor. Proto je určitě lepší nechat otevřená okýnka a roletku na vozíku, aby mohl proudit vzduch (a to i v chladnějším počasí), a dát raději koni deku, aby mu neofoukla záda. 

    Náš tip: deka Horseware Rambo Travel Series

    Promyšlená transportní deka Horseware Rambo Travel Series.  

    Deka do přepravníku musí být hlavně prodyšná, aby pod ní kůň nebyl mokrý, pokud se zpotí. Ideální jsou proto odpocovací deky z různě teplého fleecu, podle počasí. Na oholeného koně v zimě můžete použít i lehkou stájovou termodeku. Naopak na léto jsou skvělé deky síťované, které mají na zádech fleece nebo jiný prodyšný materiál – koni v takové dece není horko, ale jeho záda jsou chráněna proti prochladnutí. 

    V každém případě musí být deka pro transport vybavena křížovým zapínáním pod břicho, aby během cesty z koně nesjela a on se nepolekal a nezranil. 

     

    Bez sena to nejde

    Samozřejmostí je podání sena na cestu v síti na seno. Koně se často uždibováním sena uklidní a zabaví a cesta jim rychleji uběhne. Je možné zakoupit různé typy sítí,  důležitá je zejména velikost, tj. kolik sena se do ní vejde. Některé sítě jsou velice malé a špatně se plní, oblíbené jsou hranaté sítě – seno se do nich dává pohodlně a dají se poměrně stabilně zavěsit, takže nikde nevisí (viz fotka). To je velmi důležité – při umístění sítě myslete na to, aby po vyprázdnění nevisela moc dolů a kůň se do ní nemohl zamotat.

    Obyčejná síť na seno v přepravníku dokáže zabavit koně a zpříjemnit mu cestu.

    Klasická síť na seno z nylonu je nejběžnější, plní se vrchem zavěsí tam, kde jí zrovna potřebujete – v boxe, výběhu, nebo do přepravníku. 

    Síť na seno speciál je oblíbenou volbou – má menší oka, cca 3×3 cm, a čtyři úchytné body, takže se kůň dostane pohodlně k senu i když už ho v síti moc není. Další výhodou je, že síť stále dobře drží na svém místě a ani prázdná nevisí dolů. V nabídce jsou tři velikosti. 

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top