Obtížný hmyz už se opět hlásí o slovo. Poměrně teplé zimy a časný nástup jara přispěly k tomu, že v posledních letech nájezdy krvežíznivých letců začínají zase o něco dříve.
Jak se jim můžeme bránit? Každého napadne jako první repelent, který by měl být samozřejmým vybavením každého koně během hmyzí sezóny. Ale jsou i další možnosti a pro pohodlí našich koní je ideální je kombinovat.
Insekticidy
Insekticidy jsou látky hubící hmyz v jeho různých vývojových stupních. K tomu účelu se používají rozličné chemické látky, ty se se aplikují různým způsobem na předměty, na zvířata či do prostředí. Klasika, kterou používáme asi všichni, jsou repelenty. Jejich úkolem je obtížný hmyz odpuzovat, aby na zvířata nesedal. Další variantou jsou pasti na hmyz, sem patří třeba i klasické mucholapky – hmyz se do pasti chytne a už se nedostane ven. Plošně aplikované insekticidy odpuzují nebo zabíjejí dospělé jedince nebo jejich larvy, případně zabraňují vývoji nakladených vajíček, třeba v trusu koní.
Možná si říkáte, jak to ovlivní ovády v koňském výběhu? Je potřeba si uvědomit, že používání insekticidů snižuje množství jedinců v krajině. Tento fakt pouze nepřímo ovlivní jejich parazitování na koních. Použití tohoto typu insekticidů je během na dlouhou trať. Je jasné, že se samozřejmě nepodaří vyhubit všechen obtížný hmyz najednou, ale postupně, během třeba i několika let, je možné jejich stavy regulovat na přijatelnější množství.
Tudy neprojdou
Další frontou, kde můžeme bojovat s titěrným nepřítelem, který umí napáchat veliké boláky, je mechanická obrana. Náš arzenál představují síťované a letní deky, masky, třásně i klasické čabraky na uši.
Když se před pár lety na trhu objevily první síťované masky jako prostředek k ochraně očí a uší koní na pastvě, mnoho koňařů kroutilo hlavami, že to se neujme. Ujaly se a dnes jsou už zcela běžným doplňkem pasoucích se koní v letních měsících. Síťka přes oči a uši musí být ale dostatečně jemná a celá maska musí dobře sedět, aby jí neprolezly ani malinké muchničky. Samostatnou kapitolu mechanické obrany představují deky na koně. Stejně jako masky tak i deky pomáhají proti hmyzu tak, že mu nedovolí na koně vůbec sednout. Ideální jsou deky splývavé, lehce se vlnící. Je prokázáno, že černobílé pruhy bodavý hmyz špatně vidí a tudíž koně oblečeného v zebřím obleku bude moucha spíše ignorovat. Třásně přidávané na čelenku nebo na ohlávku zase chrání při pohybu mechanicky oči obdobně jako kštice.
Mechanicky můžeme chránit i stáje. Cílem je nepustit do prostor stájí hmyz. Můžete do vchodu umístit průhledné plastové pásy, podobné vertikálním žaluziím, kterými koně po troše výcviku v klidu projdou, ale hmyz prolétne jen obtížně. Do oken se doporučují husté sítě. Koně pak mají místo, kde se poměrně spolehlivě před obtížným hmyzem schovají. Kdo nechce stáj takto uzavřít musí se spolehnout na průvan a „živé vojáky“ v podobě pomoci vlaštovek, jiřiček a jiného drobného ptactva.
Umístění elektrických lamp hubících hmyz je potenciálně nebezpečné z důvodu vznícení. Řešením mohou být různé typy lepivých mucholapek, třeba obohacených o feromony a pro hmyz jedovaté návnady.
Pojďte na to od lesa
„Biologické zbraně“ v boji proti hmyzu jsou často opomíjeny, ale je to jedna z účinných metod, jak snížit množství hmyzu v krajině bez použití okolí zatěžujících a drahých insekticidů. Protože většina obtížného hmyzu má ráda vlhko, či vodu přímo potřebuje pro svůj larvální vývoj, je vhodné z okolí stájí odstranit všechna vlhká místa. Pokud je to možné, mokrá místa drénovat nebo aspoň pravidelně čistit. Samozřejmě, přemístit rybník nejde, ale když v něm budou žít vhodné ryby nebo obojživelníci, kteří se budou larvami komárů živit, jistě se množství komárů v okolí sníží. Vysoké porosty zadržující vlhko je vhodné pravidelně sekat, stejně tak i nedopasky na pastvinách či ve výbězích.
Další skupina hmyzu prodělává část svého vývoje v trusu, takže je důležité trus a hnůj pravidelně z pastvin a výběhů odstraňovat. Manuálně je to docela náročná práce. Dají se však zakoupit různí mechaničtí pomocníci.
Muškáty v oknech, modré okenice, máta, levandule, rozmarýn nebo aksamitník a další voňavé rostliny na záhonech…to všechno jsou generacemi vypozorované a osvědčené zbraně v boji proti hmyzu. Když malí útočníci vůbec nepřiletí, tak nemohou sát!
Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r.o.