Nikdo nezná vašeho koně tak dobře jak vy. Díky mnoha hodinám společně stráveného času máte svého koně „nakoukaného“ a jen podle nepatrných, pro kohokoliv jiného neviditelných změn v chování můžete vědět, že je něco jinak. Ne vždy je potřeba myslet hned na nemoc, za změnami chování může být i třeba jen dobrá nebo špatná nálada.
Co je normální?
Stejně jako každý člověk je originál, i dva koně nejsou totožní, a tak se jejich normální chování, stav a hodnoty životních funkcí mohou lišit. Nejdříve je znát normální stav. Pouze na základě znalosti normálního stavu lze určit stav abnormální.
Držení těla
Možná si to ani neuvědomujete, ale v okamžiku, kdy ke koni přijdete do boxu nebo do výběhu, již v tuto chvíli hodnotíte jeho celkový stav na základě jeho držení těla a reakce, kterou váš příchod vyvolal. Změna držení těla a reakce jsou prvním vodítkem, že něco není v pořádku. Normální stav a reakci si asi ani neuvědomíte, ale změnu oproti normálu jistě zaregistrujete ihned. Stojí kůň toporně, nebo se protahuje, obojí může být známkou koliky. Jde k vám pomalu a strnule, odmítá přijít, nebo dokonce kulhá… to může znamenat bolest nohou, zad, pohmoždění, tržnou ránu, absces v kopytě, infekci kloubu nebo zlomeninu či jiné zranění.
Dobrý apetit
Chuť ke žrádlu je jedním z nejlepších ukazatelů celkového zdraví. Pohled do žlabu a na hromadu sena napoví, jak se kůň cítí. Může se stát, že jedno nebo dvě krmení koně nesežerou celou dávku. Určitě to není důvod k panice. Zamyslete se, jestli není něco jinak, koně mnohdy zareagují i na drobné změny. Třeba byli koně krmení v jinou dobu než obvykle, možná byl kůň sytý senem nebo pící, nebo mu krmivo nevonělo. Zpozornět byste měli v okamžiku, kdy se kůň dychtivě vrhne ke žlabu s jádrem a po několika soustech se odvrátí a zbytek jádra nechá. Takové chování může poukazovat na žaludeční vředy. Někteří koně si dávají hromádku sena do žlabu nebo na jiné vyvýšené místo v boxe, odkud ho žerou. Takového koně možná trápí bolesti krční páteře nebo svalů.
Voda
Stejně jako se denně podíváte do žlabu, měli byste se podívat do napáječky nebo vědra s vodou. Zaměřte na to, jestli kůň dostatečně pije. Koně mají tendenci pít po návratu do boxu a také přibližně do hodiny poté, co začnou přijímat krmivo, to je ale značně individuální. Sledujte nejenom spotřebu, ale i zvyky. Několik stébel sena nebo zrn ve vodě není důvod k obavám. Pokud je vědro s vodou plné sena nebo jádra, kůň může mít problémy s přijímáním potravy a vodu využívá ke změkčení krmiva. To může být způsobeno problémy se zuby.
Podestýlka napoví
Obvykle koně udělají 8 až 10 hromádek trusu denně. Hromada trusu by měla mít dobře zformované koule výkalů s dostatečnou vlhkostí, aby hromada zůstala celistvá. Oddělování jednotlivých výkalových kuliček svědčí o nízké spotřebě vody a potenciálním riziku dehydratace nebo i koliky. Když se trus rozpadá, je měkčí, koule se netvoří, to vše může být důsledkem náhlé změny krmiva, nervozity, podráždění střev, nebo říje. Řídký či vodnatý průjem je neobvyklý a mohl by představovat vážný problém, stejně tak extrémně suchý trus nebo nedostatek či úplná absence trusu jsou důvodem ke kontaktování veterináře.
Vitální funkce
Tělesná teplota, tepová a dechová frekvence, rychlost plnění kapilár a hodnocení sliznic jsou základní testy životních funkcí, které je potřeba se naučit měřit a znát normální hodnoty pro svého koně. Zvykněte si jednou za čas změřit teplotu, tepovou a dechovou frekvenci. Ideálně si hodnoty zapisujte, abyste zjistili běžné hodnoty. Všechny hodnoty zde uvedené jsou pro koně v klidu v běžných podmínkách.
- Tělesná teplota Tělesná teplota koně se pohybuje mezi 37-38 °C, u mladých koní to může být o asi 0,5 °C více. Teplota se měří v rektu, nejlépe pomocí digitálního nalubrikovaného teploměru. Tělesná teplota rychle roste i v závislosti na teplotě okolí, pozor tedy na zkreslené výsledky u koní v letních měsících nebo po práci. Při nárůstu teploty nad 38,5°C nebo poklesu pod 36,5°C kontaktujte veterináře.
- Tepová frekvence Tep je potřeba měřit v klidu, alespoň hodinu po práci. Tepová frekvence v klidu je 32-42 (pro lepší zapamatování 30-40) tepů za minutu. U mladých koní je tep vyšší, u ročků 60-80 tepů za minutu. Tep rychle roste v závislosti na fyzické aktivitě a stresu. Veterináře vyhledejte při nárůstu nad 50 tepů za minutu.
- Dýchání a dechová frekvence Při posuzování dechu sledujeme, jak kůň dýchá. Povrchové, těžké a zrychlené dýchání je znakem nemoci. Dechová frekvence u zdravého koně v klidu se pohybuje mezi 8-16 vdechy za minutu. Dechová frekvence rychle narůstá v závislosti na fyzické námaze a emočnímu stresu. Veterináře vyhledejte při nárůstu nad 30 vdechů za minutu.
- Stav sliznic Sliznice zdravého, dobře okysličeného a hydratovaného koně jsou růžové a vlhké. V případě suchých, lepkavých nebo našedlých či namodralých sliznic kontaktujte veterináře.
- Rychlost plnění kapilár Doba doplnění kapilár ukazuje na hydrataci koně. Optimální doba narovnání kožní řasy je 1-2 sekundy. Překročí-li návrat do normálu 3 sekundy, je kůň ohrožený dehydratací.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.