Mokré podzimní počasí nahrává rozměklé kopytní rohovině. A když se k tomu přidají anatomické předpoklady ve stavbě kopyta, hniloba může potrápit. Ale nemusí!
Hniloba kopyta je v celku běžným onemocněním, které se často pojí s vlhkými měsíci roku. Pokud se včas podchytí a léčí, není to nic vážného. Nicméně zanedbaná hniloba může znamenat problémy pro zdraví a výkonnost koní. Záleží na přístupu majitele, jezdce nebo ošetřovatele, jak rychle bude na začínající hnilobu v kopytě reagovat.
Co způsobuje hnilobu kopyt?
Hniloba kopyt je infekční onemocnění, které postihuje střelku kopyta a její rýhy. Je způsobena běžně se v půdě nebo výkalech vyskytující anaerobní bakterií Fusobacterium necrophorum. Na vývoj infekce mají vliv i další bakterie a houby, které je možné v postižené rohovině kopyta najít, zase se obvykle jedná o běžné mikroorganismy. Jedním z předpokladů vzniku hniloby je anatomie konkrétního kopyta. Ke hnilobě jsou náchylná kopyta s hlubokými střelkovými rýhami a těsnými patkami. Jednoduše – bakteriím, které nemají rády přístup vzduchu, se v hlubokých a teplých prohlubních daří mnohem lépe. Bakterie způsobující hnilobu kopyt se mohou nacházet i na kopytech zdravých zvířat, jde jen o to, zdali budou mít vhodné podmínky k množení.
Příznaky hniloby
- Hnilobný zápach.
- Rohovina je potažena černým mazlavým povlakem.
- Střelkové rýhy a patky jsou měkké, obsahují mazlavou zapáchající hmotu.
- V případě, že hniloba pronikla až do citlivých vrstev kopyta, je kopyto při čištění střelkových rýh na dotek bolestivé.
- Při pokročilé infekci může kopyto hřát a kůň kulhat. Kůň může projevovat celkové příznaky infekce, včetně horečky, apatie, nechutenství a otoků nohou.
Jak předcházet hnilobě kopyt
- Podkovářská péče
Tvar kopyta je hlavním předpokladem ke vzniku hniloby. Úzké kopyto s hlubokými střelkovými rýhami a těsnými patkami bude náchylnější k hnilobě než kopyto s mělkými střelkovými rýhami a otevřenými patkami. U kopyt, která jsou potenciálně náchylná ke hnilobě, je potřeba zaměřit se při úpravách kopyta na korekci tvaru. - Denní péče
Každý den odstraňujte našlapaný hnůj a bláto z kopyt. Hnilobné bakterie nemají rády kyslík. Když kopyta vyčistíte, k bakteriím na povrchu se dostane kyslík a ty se pak nebudou množit. Samozřejmě, úzké patky nebo hluboké rýhy zůstávají problematické, ale čištění právě těchto míst je důležité. Vyvarujte se nadměrnému mytí kopyt vodou. Dobré je pravidelné ošetření vhodným tukem na kopyta nebo jiným přípravkem. Ale nepoužívejte léčebné přípravky na hnilobu jako prevenci, mohli byste kopyto zbytečně přesušit. Další výhodou denní péče je, že případně vznikající hnilobu zachytíte v jejím samotném počátku, což výrazně zkrátí dobu léčby. - Kontrolujte povrchy
Bláto ve výběhu a mokrá podestýlka jsou místa, kde se hnilobným bakteriím velmi dobře daří. U koní, kteří mají sklony k hnilobě, je obecně potřeba zajistit co nejvhodnější povrchy, po kterých se pohybují nebo na kterých stojí. I když je to mnohdy komplikované, přemýšlejte, jak podmínky ve výběhu zlepšit. - Denní pohyb pro zdravá kopyta
Koně musí pro svoje zdraví denně chodit. Při došlapu kopyto pracuje, prokrví se, krev přinese důležité živiny a tím se podpoří růst kvalitní rohoviny. Pohyb po vhodném povrchu má také vliv na správný tvar kopyta. - Výživa
Klíčem k dobrému zdraví kopyt je vyvážená strava založená na odpovídajícím krmivu. Pro podporu růstu zdravé rohoviny je vhodné přidávat do krmiva krmné doplňky. Více se dozvíte v článku Výživa pro zdravá kopyta.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.