• JAK ROZPOZNAT BOLEST U KONÍ

    Bolest u koní je pro mnoho lidí „neviditelná“. V článku se dozvíte, jak porozumět jemným příznakům a signálům bolesti u koní.

    Koneckonců, kůň je zvíře, které své bolesti a nepohodlí často skrývá. Zakrývat bolest je u koní instinkt, aby v přírodě snáze přežili. Jak tedy poznat, že kůň trpí a potřebuje pomoc? Je potřeba vnímat všechny jemné signály, které kůň ukazuje. Někdy mohou být signály bolesti tak nepatrné, že si je ani neuvědomíme, dokud není příliš pozdě. Ale samozřejmě, vnímání bolesti je do značné míry individuální. A tak se mezi koňmi, stejně jako mezi lidmi, najdou „bolestínci“, jejichž práh bolesti je posazen velmi nízko a bolest vždy hned ukážou.

    Dekódování bolesti u koní

    Každý kůň je jiný, stejně jako každý prožitek bolesti. Je však několik univerzálních signálů, které je potřeba pečlivě sledovat. Pochopení těchto příznaků může znamenat rozdíl mezi včasným zásahem a chronickým zdravotním problémem.

    Když kůň cítí bolest, tak se jeho tělo i chování přizpůsobí. Mnozí koně se stanou citlivějšími, změní vzorce chování, změní způsob pohybu, mohou být nervózní nebo agresivní. Vždy, když si takové změny u svého koně všimnete, ptejte se, proč se to děje.

    Změny v chování

    Některé signály jsou velmi jemné, ale když máte koně „nakoukaného“ vidíte je – jako tady, změna ve výrazu očí signalizuje, že má klisna, trpící PSSM2, svůj horší den.

    Jedním z největších ukazatelů bolesti u koní je právě změna v chování, která není pro daného koně obvyklá.

    Například obvykle velmi přátelský kůň se od vás najednou odvrací nebo se dokonce stává nepříjemným až útočným, může skrývat bolesti, které jsou příliš těžké na to, aby je snášel v klidu. Stejně kůň, který se vyhýbá fyzické aktivitě, se snaží ochránit své tělo před dalším zhoršením stavu. Tyto změny nesmí být ignorovány, protože mohou ukazovat na vážné zdravotní problémy.

    Představte si situaci, kdy kůň, který obvykle s radostí tráví čas na pastvině, začne zůstávat na jednom místě a neprojevuje zájem o ostatní koně nebo o pohyb. To by mohl být signál, že něco není v pořádku. Stejně tak změna pod sedlem, kdy například kůň bez zjevného důvodu odmítá skákat nebo vůbec pracovat, najednou vyhazuje… To vše může být známkou bolesti, která mu brání v pohybu.

    Řeč těla

    My lidé zakládáme komunikaci na mluveném slově. U koní to tak není. Koně spolu komunikují prostřednictvím držení těla a výrazů tváře. Vyjadřují tak svoje rozpoložení včetně radosti i bolesti.

    Například, pokud se kůň začíná naklánět na jednu stranu nebo se vyhýbá určitému směru, může to znamenat, že má nějaký problém – možná bolest kloubů nebo zad. Stejně tak kůň, který vykazuje známky ztuhlosti, například když má problém s otáčením hlavy nebo při skákání, může mít problémy s pohybovým aparátem.

    Sedm hlavních příznaků bolesti u koní

    Bolest může mít mnoho podob, a proto je důležité sledovat širokou škálu příznaků, které mohou naznačovat, že kůň trpí bolestí. Mezi hlavní znaky bolesti patří následující:

    1. Změny v pohybu
      Bolest se často projevuje viditelnou změnou v pohybu. Například kůň může začít kulhat nebo se pohybovat pomalu a neochotně – to jsou snadno viditelné změny. Ale koně mají tendenci bolest skrývat, takže se může stát, že kůň s bolestí se bude pohybovat jiným způsobem, třeba nebude chtít cválat, ale pouze klusat, nebo se začne vyhýbat některým pohybům, které mu způsobují bolest, jako je třeba zvedání hlavy.
    2. Změny v držení těla
      Kůň může začít být ztuhlý nebo hledat určitou úlevovou pozici, která mu způsobuje méně bolesti. Výrazným příkladem je schvácení předních kopyt, kdy se kůň snaží ulevit bolavým předním nohám, jakoby je propíná a váhu přenáší dozadu. Stejně tak může být jeho pohyb omezený, což se projevuje v jeho neochotě ke skákání nebo náročnějším pohybům.
    3. Problémy při krmení
      Když kůň trpí bolestí v hubě, má špatné zuby nebo ho trápí bolesti žaludku, může se vyhýbat krmení. Je vždy potřeba zbystřit, když kůň, který normálně s chutí přijímá seno, jádro nebo mrkev, přestane žrát. Nemusí odmítat všechno krmivo, nevyžere třeba jen jádro nebo nechce seno. Vždy je potřeba se zamyslet nad tím, proč se to děje.
    4. Zvýšená podrážděnost nebo změny v chování
      Pokud si všimnete, že kůň, který byl vždy klidný a vyrovnaný, je najednou nervózní, podrážděný nebo agresivní, je potřeba zpozornět. Změna chování může být způsobena bolestí. Agresivita se může projevit směrem k lidem nebo i jiným koním.
    5. Zrychlené dýchání nebo změny v pocení
      Abnormální pocení nebo rychlé dýchání může být příznakem silné akutní bolesti nebo stresu z bolesti. Tyto příznaky často doprovází koliky nebo jiné nemoci vyžadující veterináře.
    6. Změny ve výrazu obličeje
      Podobně jako u lidí, i kůň může projevit bolest změnami ve výrazu obličeje. Můžete si všimnout, že kůň stahuje obličejové svaly – zejména je to vidět kolem očí a kolem huby a nozder, což naznačuje napětí nebo bolest. Toto je bohužel velmi časté při nesprávném ježdění a mnoho jezdců je k těmto signálům, které s v angličtině označují jako tzv. „pain face“ stále slepých (viz kůň na úvodní fotce). Mnozí koně mohou mít při bolesti také zavřené oči nebo naopak rozšířené (silná bolest například při kolikách), a uši stažené dozadu.
    7. Lízání nebo kousání bolestivých míst
      Když kůň pociťuje bolest v nějaké části svého těla, může tuto oblast začít lízat nebo kousat. To je přirozený způsob, jak se snaží zmírnit bolest. Pokud si všimnete, že kůň často olizuje určité místo nebo si opakovaně kouše nohy, mělo by to být varovné znamení. Koně, kteří mají bolesti břicha, se na něj často otáčejí. 

    Co dělat, když zjistíte, že kůň trpí bolestí?

    Pokud si všimnete jakýchkoliv příznaků bolesti, je důležité co nejdříve jednat. Vždy se poraďte s veterinářem, který může provést podrobné vyšetření a zjistit, co má kůň za problém. Někdy může být příčinou maličkost, kterou lze snadno vyřešit, jako například přerostlé zuby nebo drobné zranění. Jindy to může být složitější problém, jako je třeba artritida, který vyžaduje dlouhodobou péči a léčbu.

    Kromě lékařské konzultace zkontrolujte také vybavení, se kterým váš kůň pracuje, a zamyslete se nad jeho celkovým managementem a stylem práce. Padne mu sedlo? Netlačí ho někde uzdečka, nevadí mu udidlo nebo podbřišník? Je korektně ježděn? Nejsou na něj vyvíjeny příliš vysoké nároky, není na něj jezdec moc hrubý?

    Nevyhovující vybavení a nesprávné ježdění jsou totiž u koní častějším problémem a zdrojem bolesti a napětí, než si mnoho jezdců chce připustit. 

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top