Klasika je stříhat koně na podzim, obvykle v říjnu nebo listopadu, a střih pak případně obnovit po Vánocích nebo v lednu. Zpravidla se doporučuje od začátku března koně již nestříhat, aby nebyly vidět pozůstatky zimního střihu na letní srsti. Někdy je to ale zkrátka potřeba i na jaře. Povíme vám proč a jak na to.
Odpověď je jednoduchá. Je velká šance, že jarní střih pomůže regulaci tělesné teploty, když se znenadání oteplí. Poslední roky ukazují, že jaro a podzim a s nimi přechodné období nějak mizí. Prostě ze zimních bund se svlékáme během jara rovnou do triček a na konci září na trička rovnou natáhneme zpátky zimní bundy. I při jen letmém pohledu do dlouhodobých teplotních statistik je změna patrná.
Mnoho koní jednoduše nestihne do výrazného oteplení, které mnohdy přijde už začátkem dubna, dostatečně přelínat ze zimní srsti. To může být velmi nepohodlné pokud už se s koněm na jaře více pracuje. Takoví koně s hustou dlouhou srstí se samozřejmě při práci hodně potí a mají tendence se přehřívat. Navíc se v srsti drží nečistoty, pot, prach i kožní maz. V takové „špíně“ se dobře daří nevítaným mikroskopickým i větším návštěvníkům. Samotné pocení a následné usychání stojí koně hodně energie, které se po zimě nemusí dostávat nebo by se dala zužitkovat efektivněji, třeba pro růst fyzické kondice. V neposlední řadě někteří koně hůře línají z důvodu onemocnění, třeba Cushingovým syndromem. Důvodů pro jarní střih je prostě více.
Nekonečné línání
Proces obměny srsti je téměř nepřetržitý. Velmi zjednodušeně – koně línají vlastně neustále a po celý rok jim roste nová srst, ale na jaře a na podzim jsou změny nejmarkantnější. Celý proces línání je řízen hormonálně a spouštěčem jarního a podzimního línání je prodloužení světlé části dne. Takže podzimní línání začíná již v srpnu, kdy se dny již dostatečně zkrátí. První vylínané chlupy v zimě se objevují již koncem února. Proces línání trvá asi 1-2 měsíce. Jak stará srst odchází, pod ní již roste srst nová. Takže podstatou jarního střihu je odlehčit koni od zimní srsti.
Střih
Při jarním stříhání je možné zvolit kterýkoliv vyhovující střih. Oblíbené je odlehčení na krku, na plecích a ve slabinách. Můžete koně ostříhat i celého, je to jen na vás. U starších koní se často stříhají jen nohy, které mnohdy z důvodu hormonálních změn špatně přelínávají.
Pro jarní střih můžete zvolit některé z nožů, které nechají srst o něco delší a nebrat koně úplně „dohola“. Běžně se stříhá na délku 1 mm, ale pro většinu strojků je možné pořídit nože s výškou 3 mm. S používáním speciálních nástavců na stojek, které slouží k tomu, aby byl střih vyšší, a jsou běžné u strojků pro lidi nebo třeba pro psy, se u koní setkáte jen velmi zřídka. Nezapomeňte, že chlupy musí být pro stříhaní co nejčistší, neslepené, nemastné, bez prachu – před stříháním na jaře je ideální koně vykoupat, když to teploty dovolí. Jedině tak lze zajistit plynulý střih a výsledek nebude kostrbatý a zubatý. Špína v srsti také dost významně tupí stříhací nože a zanáší strojek. Kdyby se střih úplně nepovedl, jaro je v tomto ohledu milosrdnější než podzim, protože zimní chlupy za chvíli vylínají.
Vybíráte stříhací strojek? Kompletní nabídku naleznete ZDE. A pokud si nejste jisti, rádi vám poradíme.
Máte ostříháno?
Samozřejmostí je používání vhodné deky podle počasí a potřeby. Kůň by se při práci měl méně potit, takže odpocovací deka nebude možná vůbec potřeba nebo postačí pouze slabší verze. Na druhou stranu bez zbytků zimní srsti koním může být chladněji při náhlém ochlazení, které bývá v posledních letech během jarních měsíců celkem pravidelné – zejména duben a květen jsou plné teplotních výkyvů s rozdíly klidně až 15°C. Takže tenká výběhová deka bude jistě potřeba.
Nenechte se zmást – i když koně na jaře částečně oholíte, zbytky zimní srsti, i když jsou zkrácené, budou muset stejně vylínat. Abyste tento proces urychlili, postačí vám klasické gumové hřbílko, nebo třeba oblíbený StripHair – a navíc u toho koně příjemně namasírujete.
Lehké deky do stáje naleznete ZDE, ty nepromokavé, vhodné do výběhu, zase ZDE.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.