• JE CHLEBA PRO KONĚ VHODNÝ?

    Je chléb pro koně vhodným pamlskem? Je možné suchým chlebem koně krmit? Jak je to s obsahem vápníku a fosforu? Je chléb pro koně škodlivý? A co makroprvky? Na tyto a další otázky Vám odpoví náš článek.
    Obyčejný pšenično-žitný chléb neobsahuje pro koně nic nebezpečného, ale z pohledu výživy koní není nejlepším možným krmivem.

    Obyčejný pšenično-žitný chléb

    Za předpokladu, že je chléb vyroben z pšeničné a žitné mouky, kvásku či droždí, soli a vody, případně kmínu, není v něm nic, co by bylo pro koně toxické. Takže občasné zkrmování chleba, pro zpestření nebo jako pamlsek, není na škodu. Naprostá většina koní suchý chleba ráda žere, navíc je možné ho pořídit opravdu levně. Tak proč chlebem nekrmit pravidelně?

    Důvodů proč nekrmit suchým chlebem je více. Jedním z nich je i ten, že většina chleba dnes neobsahuje pouze základní uvedené ingredience, ze kterých se chléb pekl po staletí, ale obsahuje mnoho dalších přísad, které slouží ke „zlepšení těsta“ z pekárenského pohledu, ať jsou to protihrudkující složky, regulátory kyselosti, konzervanty, barviva či složky zlepšující pekařské vlastnosti mouky. Dále chléb obsahuje různé přídavky, které mají zajistit jeho atraktivitu, takže jsou to nejrůznější semínka, oleje, mléko, sušená rajčata, bylinky, koření, olivy, ořechy, sýry a podobné pochutiny. Takový chléb je na hony vzdálen tradičnímu pšenično-žitnému chlebu vyrobenému pouze ze základních surovin.

    7 důvodů proč nekrmit chlebem

    1. Vysoký obsah škrobu v chlebu může být potenciálním problémem. Pokud je chleba zkrmován ve velkém množství, může enormně přispět k příjmu „prázdných“ kalorií. Těch je chléb plný, ale poskytuje jen málo hodnotných živin. Koně po suchém chlebu budou rychle přibírat na váze, což vede ke zbytečnému zatížení organizmu včetně pohybového aparátu.
    2. Dalším problémem spojeným s vysokým obsahem škrobu je omezená schopnost tenkého střeva trávit škrob. To umožňuje, aby velké množství škrobu prošlo k fermentaci ve slepém a tlustém střevě. (více jsme o trávícím traktu koní psali v článku Trávící systém koní – základní fakta.) Fermentace škrobu způsobuje nahromadění bakterií produkujících kyselinu mléčnou v zadní části střeva a následný pokles pH. Následky mohou být různé – od hubnutí, přes schvácení kopyt až po koliku.
    3. Pšeničný chleba obsahuje částečně i jednoduché cukry. Jeho glykemický index je vysoký a dosahuje hodnoty až 70. Čím vyšší je glykemický index potraviny, tím rychleji po požití potraviny stoupne hladina krevního cukru v krvi a tělo uvolní více inzulinu, aby mohlo tuto energii uložit. Pro koně s inzulínovou rezistencí či jinými metabolickými poruchami by krmení chlebem mělo být zcela zapovězené.
    4. Ani u metabolicky zdravých koní není pravidelné krmení chlebem dobré. Pokud je suchým pšeničným chlebem nahrazeno jádro úplně, pak patrně vznikne nerovnováha nebo nedostatek v příjmu minerálních látek a vitaminů. Pšenice neobsahuje dostatek vitaminů A, D a E a také stopových minerálů jako je zinek, měď a selen. Všechny tyto látky hrají v těle důležitou roli.
    5. Nepoměr vápníku a fosforu v pšenici má závažný vliv. Pšenice má nízký obsah vápníku, na druhou stranu má vysoký obsah fosforu, takže pravděpodobně dodá dostatečné množství fosforu. Vstřebávání fosforu a vápníku se vzájemně ovlivňuje. Pokud je v krmné dávce více fosforu než vápníku, dochází k narušení vstřebávání vápníku a k dalšímu prohloubení jeho nedostatku. Bez dostatečného množství vápníku ve stravě začne tělo čerpat vápník z kostí a tím bude oslabena kostra koně, případně se v důsledku nedostatku vápníku mohou objevit i další zdravotní komplikace. Samozřejmě vše závisí i na kvalitě sena, například je-li kůň krmen vojtěškovým senem, které je přirozeně bohaté na vápník, nevyváženost poměru vápník: fosfor v pšeničném zrnu může být kompenzována právě z vojtěšky.
    6. Obsah bílkovin v pšenično-žitném chlebu je těsně pod 8 %, což je považováno za záchovnou dávku pro dospělého koně. Ale toto množství nevyhovuje už koním rostoucím, březím a kojícím klisnám ani koním v pracovní zátěži. Pšeničná mouka sama o sobě obsahuje asi 10 % bílkovin, přičemž obsah lepku je až 80 % z celkového obsahu bílkovin, což je poměrně hodně. Jsou mu často připisovány problémy se shlukováním pšeničného lepku v žaludku nebo střevním traktu a jeho ucpáváním.
    7. Chleba je potřeba podávat koním pouze dobře usušený. Chleba je náchylný k plísním. Plísně mohou u koní způsobit koliky nebo průjmy.

    Bochník chleba každý den ve žlabu není pro koně to pravé! Důvodů proč suchým chlebem nekrmit je víc než dost. Na druhou stranu, kousek suchého chleba jako pamlsek určitě koni neuškodí!

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top