Občasné zakašlání nemusí nutně vzbuzovat obavy, ale časté nebo přetrvávající kašlání si zaslouží pozornost majitele a veterináře.
Není kašel jako kašel
Ve stájích, na jízdárnách, v halách a výbězích už je zase slyšet kašlání koní. Někdy je to lehké odkašlání při naklusání, jindy je to urputný kašel doprovázející chrčení při dýchání. Přechod z babího léta do sychravého podzimu a studené zimy je za námi. Ochlazení je součástí střídání ročních období a koně se mu přirozeně přizpůsobují. Jenže zimy v posledních letech doprovázejí značné teplotní výkyvy, se kterým mají problém nejen koně, ale často i lidé. A tak se u některých koní objevuje kašel. Ten může mít různou podobu – od krátkého, většinou neškodného zakašlání při naklusání, kdy se dýchací cesty zbavují vodnatého hlenu který vzniká v důsledku ochrany sliznic, až po neustálé kašlání s hnisavým výtokem z nozder, což už může být pro koně limitující ve výkonu nebo dokonce ohrožující život. Zkrátka není kašel jako kašel.
Záleží totiž na konkrétním druhu kašle a na tom, čím je zapříčiněn. Abyste se o kašli u konkrétního koně dozvěděli více, je potřeba si uvědomit následující věci .
Kdy a kde kůň kašle?
Je důležité si uvědomit, jaké situace vyvolávají u koně kašel. Je kašel spojen s krmením jádrem nebo senem? Začne kůň kašlat při příchodu do stáje nebo do výběhu? Kašle při práci pod sedlem nebo při jiné námaze? Tyto a podobné otázky mohou poukázat na důvod vzniku kašle.
Kašel související s krmením může naznačovat alergii na krmivo, spory hub, plísně či prach v seně. Koně, kteří kašlou při příchodu do stáje, mohou mít alergickou reakci na prach nebo čpavek uvnitř. Koně, kteří kašlou naopak ve výběhu, mohou reagovat na prach či pyl venku. Častým důvodem takového kašle je koňské astma (často nazývané „dušnost“). Dušní koně mají oteklé a zúžené dýchací cesty, naplněné tekutinou.
Zakašlání na začátku práce může být způsobeno vykašláváním hlenu, který čistí dýchací cesty od nečistot. Takový kašel nemusí nutně majitele trápit. Na druhou stranu kašel, který přetrvává po celou dobu ježdění, může poukazovat na infekci, zánět, astma nebo funkční problém. Dále kašel po tréninku může ukazovat na krev v plicích. I když krvácení do plic vyvolané zátěží (EIPH) obvykle neohrožuje život koně, mohlo by časem vést ke zjizvení plic a zhoršení jejich funkce.
Jak moc kašle?
Jednorázovým kašlem se málokdy vyplatí zabývat – kůň může vykašlávat třeba jen vdechnuté větší smítko. Ale když se záchvaty kašle objevují často nebo pravidelně, je potřeba se kašli věnovat. Není normální, u člověka ani u koně, aby pravidelně kašlal.
Pravidelný kašel může znamenat, že kůň má alergii nebo chronické onemocnění dýchacích cest. Silný častý kašel může znamenat vážnější problém, jako je těžké astma nebo zápal plic. V takovém případě je potřeba volat veterináře co nejdříve.
Hlen v nozdrách?
Stejně jako lidem, i koním někdy teče z nosu, tedy z nozder. Hleny mohou být různé barvy a konzistence – od čirých, řídkých, vodnatých tekutin až po husté, lepkavé, různě zbarvené a často zapáchající kašovité hleny. Čirý nebo bílý výtok naznačuje astma, alergii nebo přechodnou virovou infekci. Husté do žluta nebo zelena zbarvené hleny mohou znamenat bakteriální nebo plísňovou infekci.
Problém může být kdekoliv
Suchý kašel bez produkce sekretů může naznačovat například nesnášenlivost čpavku nebo podráždění prachovými částicemi. Suché nozdry však nemusí nutně znamenat, že kašel koně není produktivní. Koně, stejně jako člověk, mohou vykašlávat hlen do krku a pak ho polykat. Někdy je hlen tak hustý, že se doslova na dýchací cesty přilepí a koně při dýchání chrčí.
Koně nedýchají hubou, dýchají pouze nozdrami a pro zahlenění nozder může hlen omezit přistup vzduchu do dolních cest dýchacích. Pokud jsou dolní dýchací cesty v důsledku zánětu zúžené, koně se při dýchání musí více snažit, viditelně stahují břišní svaly, aby vytlačili vzduch – tomu se říká, že dýchají břichem, nebo do břicha. V takovém případě je potřeba přivolat veterináře co nejdříve.
Příčina kašle může být i v horních cestách dýchacích. Pokud koně kašlou během jízdy, natahují krk a bojují s otěžemi, tak mohou mít i mechanický problém v horních cestách dýchacích, například dorsální dislokaci měkkého patra. Koně s podrážděnou průdušnicí vykazují citlivost v okolí hrtanu a mohou kašlat, pokud je v této oblasti jemně stisknete.
Vidíte i jiné příznaky nemoci?
Ke kašli se často přidávají další příznaky nemoci. Sledujte teplotu, klidovou tepovou frekvenci a frekvenci dýchání. Pokud teplota v konečníku překročí 40 °C, tak lze předpokládat infekční onemocnění. Více se o vitálních funkcích koní a jejich měření dozvíte v článku ZDE.
Dalším ukazatelem je únava. Koně s chronickým zánětem dolních cest dýchacích nemusí až tak často kašlat, ale budou letargičtí a unavení. Dobrý apetit a to, co vidíte v podestýlce, je také důležitým ukazatelem zdravotního stavu.
Mezitím můžete navlhčit či napařit seno, postříkat podestýlku a nebo zvolit produkty, jako jsou bezprašné hobliny, lepenka, konopné nebo lněné plevy.
Kašlou ostatní koně?
Když začne najednou kašlat několik koní ve stáji, je potřeba předpokládat, že se může jednat o infekční onemocnění šířené kapénkovou infekcí, například herpesvirus. V takovém případě je nezbytné provést rychle opatření, aby se zamezilo šíření onemocnění, například v podobě izolace postižených koní. Více jsme o principech karantény a biologické ochrany u infekce herpesvirem psali ZDE.
Důležité je tato opatření provést rychle. Zvláště u skupin mladých koní, kteří nemají ještě dostatečně vyvinutou imunitu, se může infekce šířit velmi rychle.
Strašák: chronický kašel
Chronický kašel je nejčastěji způsoben výše zmíněným koňským astmatem. Takový kašel je jen obtížně léčitelný a pro většinu koní je do určité míry limitující. Pravdou je, že pokud se alergie či astma v počátcích zanedbá, stav se může zhoršit natolik, že se skutečně nedá nic dělat. U koní s chronickým kašlem je velmi důležité zjistit, co v jejich prostředí jim stav zhoršuje a pokusit se o změny. V akutní fázi samozřejmě mohou pomoci cílené léky, ale dlouhodobé řešení často vyžaduje důsledné změny v chovu koně s cílem snížit expozici prachu, čpavku a dalším alergenům. To může být náročné a vyžadovat určité úsilí, ale u mnoha koní je po úpravě managementu viditelné výrazné zlepšení.
Diagnostika a léčba
Veterinář bude nejspíše chtít vědět co nejvíce informací o kašli a případném výtoku z nozder. Bude se ptát kdy, kde a jak kůň kašle. Vyšetření bude pravděpodobně zahrnovat zhodnocení základních vitálních funkcí, kontrolu dýchání a nozder, poslech hrudníku, zda se neobjevují sípavé dechy a praskání. Veterinář často stanoví diagnózu pouze na základě tohoto vyšetření. Příležitostně, zejména pokud se kašel nezlepší ani po léčbě, se provádí různé laboratorní testy. Je možné využít i různé složitější diagnostické metody jako například endoskopické vyšetření či odběr vzorku z dolních cest dýchacích. Kůň po stanovení diagnózy dostane potřebné léky pro zlepšení zdravotního stavu. Je možné, že veterinář doporučí podpůrnou léčbu třeba v podobě bylin či inhalací. U chronického kašle budou s největší pravděpodobností veterinářem doporučeny změny stájového managementu.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.