Zimní měsíce přinesou mnoha koním více času stráveného ve stáji. A tam může být nuda! Nuda vede k utváření nežádoucích návyků, nebo k apatii. Ani jedno pro svého koně určitě nechcete.
Proč koně potřebují hračky?
Koně potřebují duševní i fyzickou stimulaci. Dnes, kdy jsou stáje i výběhy vesměs velmi sofistikované, aby pro své obyvatele byly co nejbezpečnější, mnoho koní trpí nedostatečným přirozeným obohacením svého každodenního života. Je tedy na nás lidech, abychom jim pomohli udržet zájem a radost ze života.
Ve volné přírodě tráví koně až 20 hodin příjmem potravy, tedy pastvou. Denně cestou za potravou a vodou urazí fragmentárním krokem kolem 15 km. To je 15 kilometrů plných podnětů. A to jsme ještě nezmínili neustálou komunikaci koní ve stádě, která jim nabízí nespočet interakcí.
Mnoho koní dnes tráví většinu času v uzavřených boxech, jejich výběhy či pastviny jsou relativně malé. Často mají velmi omezený přístup k jiným koním, spousta koní se musí spokojit pouze s kontaktem vizuálním, fyzický kontakt s jinými koňmi je jim zapovězen. To vše neprospívá jejich duševnímu zdraví. Samozřejmě typ a způsob ustájení odpovídá často v první řadě potřebám jezdců, majitelů a chovatelů. V boxovém ustájení je snadné zajistit pravidelné krmení, napájení i veterinární péči, navíc se minimalizuje riziko zranění a není možné na tom mnoho měnit. Pro udržení psychické pohody koní je potřeba je dostatečně zaměstnat, a to nejen fyzicky, ale i jejich hlavu. K tomu právě mohou pomoci různé hračky.
Příběh hraček
Typově lze hračky rozdělit na hračky určené pro pastvinu nebo výběh, a na hračky do stáje. Hračky určené do výběhu jsou obvykle větší a jsou určeny ke kopání, kutálení a házení. Výběhové hračky podporují hru ve větším prostoru, stimulují k aktivnímu pohybu a vybízejí k interakci. Naopak, stájové hračky jsou obvykle menší, zaměstnávají více mozek koně, i když se mezi nimi najdou i zmenšeniny výběhových hraček, které stimulují k aktivitě.
Hračky do stáje mohou být i tak jednoduché, jako je prázdná PET lahev přivázaná k mřížím boxu. Nebo mohou být i větší, třeba obří plyšové zvíře či nafukovací balon s uchem z odolné gumy, které mohou koně házet, aniž by se zranili či poškodili stáj.
Na co si dát pozor
Při nákupu hraček pro koně, ať do stáje či do výběhu, vždy myslete na bezpečnost koně. Ta je absolutně na prvním místě. Nevhodné jsou jakékoliv hračky s ostrými hranami, hračky z materiálů, které mají tendenci praskat a tvořit ostré hrany, hračky s oddělitelnými součástmi, nebo takové, které je možně sežrat, rozšlapat… Důležitá je odolnost, někteří koně jsou ničitelé všeho. Myslete na to, že koňské zuby a kopyta si dokáží rychle poradit s ledasčím. Výběr uzpůsobte i aktivitě a věku koně. Možná některým koním budete muset ukázat, jak si s míčem hrát. Někteří se budou hraček bát, i takoví koně jsou.
Hračky s pamlsky
Přiznejme si, koně rádi jedí a zejména rádi mají pamlsky. Stimulovat je ke hře můžete i hračkami s ukrytými pamlsky. Pokud má kůň dietní omezení, raději se vyhněte hračkám, které dávkují pamlsky a najděte takovou, do které můžete schovat třeba obyčejné seno. Koně může zaujmout vak nebo speciální míč s malými otvory, ze kterého vytahuje stébla sena. Myslíte, že ho to nebude bavit? Bude. Zejména až sežere svou dávku sena z podlahy boxu, se začne o takový vak s radostí zajímat. Noc je totiž dlouhá.
FOTOGALERIE:
Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r. o.