• KDYŽ VÁM TRENÉR ŠEPTÁ DO UCHA

    Určitě jste již zahlédli v rohu jízdárny pohodlně sedící dámu popíjející svou kávu, která si něco brblá „pod vousy“ a na druhé straně jízdárny si to parádně vykračoval hnědák. Dala bych ruku do ohně, že trenérka komunikovala se svými svěřenci pomocí vysílačky. A právě o vysílačkách a jejich benefitech se v článku dozvíte více.

    Bezdrátová komunikace

    Bezdrátové komunikační systémy si našly svou cestu i do jezdeckého sportu. Jedná se o tréninkové jezdecké vysílačky, kterým se často zkráceně říká jen „ucho“.  Nejsou zatím úplně běžné, ale někteří trenéři a jezdci na ně nedají dopustit. O co se jedná? Systém se skládá z bezdrátového vysílače, který nosí trenér, a přijímače, který nosí jezdec. Vysílač zachycuje hlas trenéra a přenáší jej přímo do přijímače jezdce, což umožňuje jasnou a okamžitou komunikaci. Některé ze systémů jsou navrženy tak, že umožňují i komunikaci v opačném směru, tedy přenesou hlas od jezdce k trenérovi. Jiné systémy dovolují připojení více přijímačů k primárnímu vysílači, což je užitečné při výcviku více koní najednou.

    Jak souprava vypadá

    Vysílačky WHIS patří k tomu nejlepšímu v nabídce. Jsou spolehlivé a funkční.

    Zpravidla se jedná o dvě malé krabičky, které se vejdou do kapsy, lze je zavěsit na krk nebo je možné je připevnit pomocí klipu k pásku na rajtkách. Vysílač má mikrofon, přijímač má tvarované sluchátko k usazení na ucho, které respektuje to, že má jezdec na hlavě helmu. Jednotliví výrobci se snaží své sety dotáhnout k dokonalosti, ať se jedná o dosah, design, variabilitu umístění, počet připojených přijímačů, ergonomii, intuitivní ovládání atd.

    Výhody bezdrátové komunikace

    Jasná komunikace je jednoznačnou výhodou. Žádný pokyn trenéra neodfoukne vítr, jezdec vše slyší zřetelně přesně v ten okamžik, kdy je to potřeba. „Ucho“ přináší úlevu trenérům, odpadá hlasité nebo dokonce velmi hlasité mluvení, kdy se trenér snaží o to, aby jezdec porozuměl jeho pokynům přes celou jízdárnu. Dosah kvalitních vysílaček je v dobrých povětrnostních podmínkách na otevřeném prostranství až ke 300 m. To je maximální hodnota, obvyklá je kolem 100 – 150 m. I to je ukrutná vzdálenost, na kterou může trenér vydávat přesné pokyny. I na tuto vzdálenost slyšíte trenéra tak, jako by stál těsně vedle vás. To, že slyšíte dokonale a nemusíte „ve větru lovit jednotlivá slova a z těch si skládat informaci“, vám umožní lépe věnovat plnou pozornost tréninku a více se soustředit na svého koně. A co víc, přesně v ten okamžik, kdy trenér pokyn vydá.

    U koní se nekřičí a „ucho“ umožňuje trenérovi vydávat tiché a diskrétní pokyny. To oceníte nejen při tréninku ve stáji, ale i při opracování na závodech. Trenér může v klidu a bez křiku vydávat pokyny. Na závodech, když se na opracovišti sejde více koní a každý má svého trenéra, je těžké rozeznat, kdo co vlastně říká. Spousta soustředění pak jezdec věnuje jen a jen tomu, aby zachytil pokyny trenéra, a to pak již nezbývá pro samotné opracování.

    Žádné hlasité a úsečné povely. Díky sluchátku jezdec slyší vše jakoby byl trenér přímo u něj.

    Není to však pro každého

    Hlavními uživateli jezdeckých tréninkových vysílaček jsou drezurní jezdci. U jezdců skokových bohužel vlivem značných nárazů a poměrně prudkých pohybů těla použití vysílaček při skokovém tréninku není dost dobře možné. Ale samozřejmě pro přiježďovací nebo jednoduchou kavaletovou práci si „ucho“ může vzít i skokan.

    Jedničkou je WHIS

    Nejen na českém trhu je jasným favoritem holandský výrobce vysílaček WHIS. 

    Nabízejí jak základní jednosměrné sady, kdy může mluvit pouze trenér, tak obousměrné (pro jezdce, kteří mají během tréninku energii si s trenérem povídat :))), samozřejmostí jsou sady pro trenéra a více jezdců a také kompletní sortiment náhradních dílů a záruční i pozáruční servis.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top