Klkání je nesprávně označované jako zlozvyk. Ve skutečnosti se jedná o stereotypní chování koní, je pravděpodobně způsobeno nudou, stresem a možná je i genetická predispozice. Jak to tedy s klkáním doopravdy je?
Co je to klkání?
Klkání bylo dříve běžně označováno jako zlozvyk, někdy dokonce nemoc. Nicméně dnes už víme, že se jedná o jeden z projevů tzv. stereotypního chování, které je definováno jako nutkavá, opakující se činnost, v tomto případě v podobě nasávání vzduchu, které je spojené s charakteristickým zvukem. Pro klkání je typické, že se kůň zuby zakousne do nějakého pevného předmětu (typicky žlabu, krmelce, spodních dveří boxu, či ohrady), zapře se proti němu s vyklenutým krkem. Poté nasaje velké množství vzduchu a vydá charakteristický „krkavý“ zvuk. Klkání je nebezpečné pro zdraví koně. Nasátý vzduch může způsobit plynové koliky, koně si nadměrně obrušují zuby a škody na poničeném vybavení stájí a výběhů mohou být značné. Klkání v naprosté většině případů nelze odstranit. Dá se však do jisté míry zmírnit, respektive toto nežádoucí chování potlačit.
Proč koně klkají?
Zdá se, že klkání, stejně jako další projevy stereotypního chování, má původ v nudě, frustraci, nedostatku sociálního kontaktu, stresu, celkově nevhodném stájovém managementu, včetně podávaného krmení. Podle studie publikované v roce 2014 je možná i genetická dispozice. Zajímavé je, že u divokých koní klkání nebylo pozorováno a podle některých vědců se vůbec nevyskytuje. Tato hypotéza by nahrávala tomu, že za rozvojem klkání stojí právě držení koní v zajetí a špatný stájový management.
Učí se jeden kůň od druhého?
Jedním z rozšířených mýtů kolem klkání je, že se tuto činnost mohou koně naučit jeden od druhého. Přivést klkajícho koně do stáje mezi ostatní koně bylo, a mnohde stále je, téměř nemyslitelné. Pro klkající koně byly vyhrazeny boxy v izolaci od ostatních koní, aby se to nikdo další nenaučil. S tímto postupem se stále ve stájích setkáváme. Z dostupných pozorování ale vyplývá, že to není pravda a koně se navzájem od sebe klkat nenaučí.
Může klkání koni ublížit?
Není nejmenší pochyb o tom, že klkání může mít negativní dopady na zdraví koně. Klkání zvyšuje pravděpodobnost, že kůň dostane plynovou koliku nebo bude mít žaludeční vředy. Koně se zakusují při hledání opory do všeho, co je k mání. Není to jen měkké dřevo, s elánem se zakousnou do čehokoliv vhodného – kovu či betonu nevyjímaje. Mnohdy klkající koně hubnou, je to dáno tím, že upřednostní klkání před žraním sena a zároveň vzduch v žaludku působí pocit sytosti a tím snižuje chuť k jídlu.
Z výzkumů vyplývá, že koně různým stereotypním projevům věnují 15 až téměř neuvěřitelných 65% své denní aktivity! Je tedy nasnadě, že takový kůň hubne.
Jak zvládnout klkání?
Je potřeba si uvědomit, že neexistuje žádný jednoznačný postup, který by dokázal klkání trvale odstranit. Existuje ale mnoho způsobů, jak klkání alespoň omezit.
- Úprava stájového managementu
Velmi často nejvíce klkají koně, kteří tráví většinu času v boxe, bez možnosti volného pohybu a sociální interakce s dalšími koňmi. Proto by prvním krokem měla být úprava stájového managementu, nebo změna způsobu ustájení, pokud je to možné. Dopřejte koni dostatek volného pohybu a sociálního kontaktu s jinými koňmi. Pokud musí být v boxe, dopřejte mu hračku, stimulujte ho, pracujte s koněm více, věnujte mu hodně času. V době, kdy má kůň něco „na práci“, neklká. - Klkací řemen
Jedná se o běžně rozšířenou mechanickou pomůckou k zabránění klkání. Je to speciální řemen, který se zapíná pevně koni na krk. Zpravidla bývá nylonový či kožený, ve spodní části má oblouk z tvrdé kůže nebo kovu. Oblouk při dotažení tlačí na hrdlo koně a zabraňuje mu ohnout krk do pozice, ve které by mohl klkat. - Odstranění opor pro klkání
Koně potřebují ke klkání oporu. Možností je odstranit všechny plochy, o které se kůň při klkání zapírá. V případě, že to není možné, třeba u hrazení výběhu, je možné plochy ochránit elektrickým ohradníkem nebo je pravidelně natírat prostředkem, který zabraňuje, aby se koně do povrchu zakusovali. - Úprava krmné dávky
Snížení objemu jadrného krmiva v denní krmné dávce může koně podnítit ke zvýšení příjmu objemného krmiva. Příjem sena a píce je časově výrazně náročnější než zhltat oves ze žlabu. Čas strávený žraním zahání nudu a poskytuje koním rozptýlení. - Operace
Je možnost i chirurgického řešení klkání. Operace se provádí v celkové anestezii a spočívá v odstranění malých částí některých svalů a nervů na krku. Přesto u některých koní nemusí klkání zcela vyřešit.
Klkání se nelze trvale zbavit. Pokud ale budete dostatečně vytrvalí a podaří se vám nastavit takové podmínky, že si kůň na tuto činnost vzpomene jen občas, i to je obrovský úspěch a přínos pro zdraví vašeho koně. Riziko, že se toto nežádoucí chování opět rozvine, například při nuceném pobytu v boxe, ale samozřejmě zůstává.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.