• KONĚ V REŽIMU 24/7 V ZIMĚ


    Péče o koně v zimě je náročná! Připravili jsme pro vás několik tipů, jak se starat o koně žijící v zimních měsících nepřetržitě venku.

    koně ve výběhu v zimě

    Výběh pod sněhem

    Je jiskrné mrazivé ráno. Na modrém nebi září slunce. Jeho zlaté paprsky zalévají koně cválající v čerstvě padlém prašanu… Krásná představa, která trvá vždycky jen chvilinku.

    Čerstvý sníh je pro většinu koní radostí a pohyb v něm jim nečiní žádné potíže. Mokrý, přemrzlý nebo zledovatělý sníh působí problémy. Jakmile sníh začne tát, přichází další komplikace v podobě podmáčeného terénu, který je nebezpečně kluzký a vůbec nesvědčí koňským nohám. Tatam je krásná idyla – péče o koně v režimu 24/7 je během zimy náročnější než o koně ustájené.

    Jak se vypořádat se sněhem, náledím a blátem ve výběhu

    • Na místa, která mohou být kluzká nebo zledovatělá, používejte štěrk nebo písek jako posyp. Nikdo nechce, aby kůň upadl.
    • Zpevněné plochy. Ideální je, když jsou plochy u příkrmišť, napajedel, branky a přístřešku zpevněné a koně nemusí neustále podcházet hlubokým rozšlapaným blátem. Měkké bláto, do kterého se koně doslova boří po spěnky, rychle poškozuje šlachový aparát na nohou koní. Bláto nesvědčí kopytům ani kůži, zvyšuje riziko vzniku hniloby, podlomů nebo dermatitid. A když takové hluboké bláto zamrzne, je to pak pro koně ještě horší – špatně se jim chodí a mohou si poranit nohy. 
    • Vazelína nebo sádlo na chodidle kopyta mohou zabránit, aby se dělaly sněhové nášlapky. Pomoc je to ale jen dočasná a jakmile se tuk setře, nášlapky se zase budou tvořit. O nášlapkách jsme podrobně psali v článku zde. 
    • Dostatek kvalitního sena je pro koně v režimu 24/7 během zimního období  důležité. Trávením vlákniny si koně vytvářejí teplo.

      Dbejte na to, aby koně měli dostatek sena, senáže nebo jiného vhodného objemného krmiva. Trávením vlákniny koně produkují teplo, které v zimě potřebují. Pod sněhem si koně najdou trávu k pasení jen s obtížemi, navíc je to tráva velmi chudá. 
    • Zamrzání vody v napajedlech je běžnou komplikací mrazivých dní. Koně musí mít k dispozici čerstvou, nezmrzlou vodu. Ideální jsou nezámrzné napáječky. O napájení v zimě jsme podrobně psali zde. U otevřených napajedel snadno dochází k zamrzání vody. Důležité je led v nich nejen rozbít, ale i z napajedla vyndat, ideální je napajedlo dolévat horkou vodu. Umístění obyčejného tenisáku, gumového míče nebo PET lahve asi ze třetiny naplněné vodou se solí (aby obsah nezamrzal) do otevřeného napajedla může svým pohybem zamrzání zpomalit.
    • Až mráz povolí, sníh a led začne tát, do zamrzlé země se voda nevsákne. Vzniklé bláto je nesmírně kluzké, koně mohou upadnout. Může se stát, že z důvodu poranění nebo terénní nerovnosti se nedokážou postavit na nohy. V takovém případě hrozí vážné zdravotní komplikace včetně podchlazení nebo smrti. Pravidelná, co nejčastější, kontrola koní je v takovém počasí nutností. Když je situace velmi špatná, zvažte omezení pohybu koní pouze na bezpečný povrch.
    • Kvalitní deka pomůže zvýšit teplotní komfort koně.

      Dekování. Dnes je velmi časté, že i koně v režimu 24/7 jsou ve výbězích v dece.  Pokud je to i váš případ, pamatujte, že je velmi důležité jednou, lépe dvakrát, denně deku i koně zkontrolovat. Všechny řemínky, popruhy a samozřejmě případné poškození deky. Třeba u zapínání pod břichem hrozí u volného popruhu, že si v něm při válení kůň zachytí nohu. 
    • Přikrmování jádrem může dodat koním potřebnou energii „na topení“ v mrazech, i když obecně je považováno za lepší navýšit objem sena, ze kterého si koně v trávícím traktu umí vyrobit přímo teplo. Jádrem je potřeba přikrmovat každého koně individuálně. Ideální je samozřejmě krmný automat, který je stále ještě spíše vzácností. Osvědčeným, i když poměrně pracným, způsobem je uvazování koní a krmení z vlastního kyblíku. Takový způsob zaručí, že každý kůň dostane to, co má dostat. Důležité je, aby se všechny doplňky v podobě vitamínů, minerálů, kloubní výživy apod. dostaly k tomu správnému koni.

    Nohy – zvláštní kapitola

    Čerstvě padlý sníh je pro většinu koní velkou radostí.

    „Bez kopyta není koně“, staré koňařské moudro shrnuje důležitost kopyta pro koně. Péče o vlhkem a mrazem namáhaná kopyta je důležitá a není jednoduchá. Každý kůň je jiný, jeden snáší pohyb po měkkém rozbahněném povrchu nebo naopak po tvrdém umrzlém povrchu bez obtíží, jiný kůň trpí na kožní problémy, podlomy, otlaky, hnilobu, abscesy,… Prostě každý je jiný a tak je k tomu potřeba přistupovat.

    Péče o kopyta v režimu 24/7 by měla být, stejně jako u ustájených koní, v denním režimu. Doporučuje se denní vybírání z kopyt, u kovaných koní kontrola podkov. Každý majitel koně by měl vědět, na co jeho kůň trpí či k čemu má „předpoklady“ a tyto věci byl měl přednostně hlídat. Zní to dost šarlatánsky, ale jestli kůň s úzkými patkami a s hlubokou střelkou měl doposud každou zimu hnilobu, lze předpokládat, že se hniloba objeví i letos. Takže majitel by měl už od podzimu pravidelně čistit kopyta a dbát na zdravou kopytní rohovinu a třeba i používat přípravky, které kopyto chrání. Ale k péči samotné.

    • Je vhodné denně vybírat z kopyt hlínu, hnůj a další našlapané nečistoty. Případně je možné použít i kartáč k odstranění jemných nečistot.
    • Kopyta a srst na korunce a spěnce zbytečně nemáčejte, neumývejte. Zablácená kopyta a srst nechtě raději uschnout a bláto vykartáčujete.
    • U okovaných koní kontrolujte podkovy, uvolněné podkovy nejsou nikdy dobré. Na zmrzlé, často od kopyt nerovné, hlíně se mohou celkem snadno ohnout a způsobit otlak, případně i absces.
    • Kromě kontroly hniloby střelky sledujte také spěnku, jestli se nedělají podlomy, a chodidlo kopyta, které se při silných mrazech může otlačit.  Více se o péči o kopyta koní v zimě dozvíte v článku zde.

    K mazání kopyt v zimě se více hodí oleje než tuky, které se přirozeně vlivem nízké teploty špatně roztírají. Zvláště u kopyt ohrožených hnilobou je vhodnější do hlubokých rýh střelky používat olej. Kopyta mažte dle potřeby koně – pro některé koně méně může být více a naopak. Některé přípravky, třeba jako je Carr&Day&Martin Cornucrescin, je potřeba pro dosažení dobrého účinku používat na denní bázi.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top