Průměrná délka koňského života v porovnání s lidským je zhruba třetinová. Koňské potřeby a preference se tedy v porovnání s našimi mění o poznání rychleji. Nezbývá nám nic jiného než se přizpůsobit. Následující řádky vám dají nahlédnout do managementu koňské seniorky, u které se pomyslný „zub času“ podepsal právě na zubech.
Kobylka Discovery se narodila v roce 1998. Celý život se těšila vcelku dobrému zdraví. Jediným problémem byla podotrochlóza, zvládala ji relativně dobře díky speciálnímu okutí. Zlom nastal na podzim roku 2020. Kobylka měla koliku. Pravděpodobná příčina? Nedostatečné rozžvýkání potravy způsobené špatným stavem chrupu. Ani po ošetření ale stav zubů neumožňoval takové rozžvýkání potravy, aby nehrozily další koliky. Doporučení veterináře znělo jasně. Kobylka musí být už doživotně krmena senem jen ve formě granulí. Aby mohla začít žít takto jen na granulích, čekalo ji mnoho nevyhnutelných změn v managementu.
Život na granulích
Většinu svého života prožila v režimu 24/7 venku ve stádě. Jenže už dál nemohla být mezi ostatními, kteří denně dlouhé hodiny žvýkají seno a pasou se. Má s nimi kontakt alespoň přes ohradník, což jí nebrání, aby žila jako členka stáda. Společně s ostatními chodí na pastvu, pije, schovává se do přístřešku, leží atd. Oblíbený meeting point tvoří napáječka, kde je ohradník velmi nízko, jen asi 50 cm. Zde se často všichni schází nejen na pití, ale i na vzájemné podrbání.
Při přechodu na „granulový“ režim koně potřebují časté ošetření zubaře (každé 3 až 4 měsíce), což nahradí chybějící přirozené obrušování zubů při žvýkání sena a pasení. V případě této kobylky bohužel občas dojde i na trhání zubů.
Další výzvou u koně s problémy se zuby bývá sestavení krmné dávky. Vždy je třeba zohlednit potřeby konkrétního zvířete, jeho zdravotní stav, zatížení, roční období atd. Majitelce Blance se to podařilo vyladit k dokonalosti. Kobylka si drží celoročně dobrou výživovou kondici. Pro ilustraci uvádím příklad její krmné dávky v letním období, kdy se pase na nízkém porostu trávy, protože vyšší travní porost nedokáže rozžvýkat.
Krmná dávka v letním období:
- granulované seno (mix lučního sena a vojtěšky)
- cukrovarské (řepné) řízky
- sladový květ
- pšeničné otruby
- müsli pro seniory
- probiotika
- lněný olej (kúry v průběhu roku)
Granulované seno a cukrovarské řízky se musí namáčet. Při namáčení je nezbytně nutné respektovat dobu namáčení a množství vody doporučené výrobcem. Pozor si dejte zejména na cukrovarské řízky, při nedodržení pokynů výrobce hrozí ucpání jícnu. Na skladování namočeného krmiva se osvědčila stará nefunkční lednice. Díky izolaci v ní v zimě krmení nezmrzne a v létě se nekazí teplem. Navíc se dovnitř nedostanou myši a hmyz.
Další změnou pro Discovery bylo dekování. V rámci zvýšení tepelného komfortu dostala ve svých 22 letech poprvé deku. Velmi jí to prospívá. I na konci zimy vypadá báječně. Pokud člověk má dobrý důvod k dekování a dělá to správně, představuje deka pro koně benefit.
Život jen na granulích není úplně snadný ani pro koně ani pro jeho majitele. Kromě zmíněných opatření nelze opomenout finanční náročnost tohoto typu krmení a častých výdajů za koňského zubaře. Odměnou pro majitelku Blanku je spokojená kobylka užívající si aktivní důchod. Hluboce smekám před ní a také ostatními majiteli, kteří doprovází a opečovávají své koňské svěřence až do konce jejich dnů. Jménem všech koní jim patří poděkování.
Text a foto: titulní foto Silvie Dvořáková Rybníčková, foto v textu Iva Šebková