• KOPROLOGIE – PRAKTICKÉ POSTŘEHY



    Laboratorní analýza vzorků trusu je běžným postupem pro zjištění, zda má kůň střevní parazity.

    Koprologie – co to je?

    Koprologie představuje soubor laboratorních metod používaných ke stanovení napadení zvířete vnitřními parazity. Vyšetření se provádí ze vzorku trusu, ve kterém se prokazuje přítomnost vajíček, případně larev vnitřních parazitů. Proč provádět koprologii? Vyšetření trusu je účinný způsob, jak zjistit stupeň napadení koně parazity a určit jejich druh. Znalost druhu a množství vajíček parazitů je důležitá pro selektivní odčervení. Potom už je snadné koně cíleně odčervit. Navíc je-li prováděna koprologie celého stáda, lze srovnat výsledky a zjistit, kteří jedinci jsou na vnitřní parazity citlivější. Veterináři doporučují testovat trus koně dvakrát až čtyřikrát ročně.

    Odebrání vzorku trusu je jednoduché a rychlé. 

    Jak se odebírají vzorky trusu?

    Koně za den vylučují až 20 kg trusu. Trus zanechávají v hromádkách asi 7-12krát denně v intervalech přibližně 2,5 hodiny. Odebrat vzorek je jednoduché.

    Vzorek odebírejte vždy z čerstvého trusu. V případě potřeby můžete použít starší trus, ale vyhněte se trusu staršímu než 12 hodin. Použijte jednorázové rukavice nebo v plastový mrazicí sáček na ruce. Ideálně odeberte vzorek z místa, kde trus nepřišel do kontaktu s jinými materiály, jako je zemina nebo podestýlka. K samotnému testování je potřeba asi 40 až 50 g trusu, tedy malá hrstka. Existují i speciální kontejnery, které mají k dispozici veterináři, případně je možné je zakoupit v lékárně s veterinárními produkty. Ale rukavice nebo vhodný pevný sáček jsou dostatečné, lze používat i „zip-lock“ sáčky běžně užívané v kuchyni.

    Je vhodné odebrat po troše z více hromádek. Seberte, přetáhněte rukavici nebo pevný sáček naruby tak, aby byl trus uvnitř, a pevně jej zavažte. Pro laboratorní testování musí být vzorek označen jménem koně a datem odběru, nejlépe na štítku připevněném přímo na rukavici nebo sáčku. Vzorek trusu uchovávejte v chladu, ideálně ve 4-8 °C, až do jeho odeslání nebo odevzdání na sběrném místě. Můžete využít chladicí box nebo chladničku.

    Veterinární lékař může získat absolutně čistý vzorek trusu přímo z konečníku koně. Pro většinu testovacích účelů to však není nutné!

    Sériový vzorek trusu

    Sériový vzorek trusu se získá odběrem vzorků od koně v průběhu tří dnů. Postup sběru je totožný s jednorázovým vzorkem trusu. Vzorky se mohou smíchat, ale pro určitý typ vyšetření může být požadováno, aby byly zabaleny jednotlivě a označeny.  Sériový vzorek trusu je vhodnější pro vyšetření parazitů, kteří se vylučují intermitentně = přerušovaně (i když se parazit ve střevě nachází, není vždy v trusu detekovatelný).

    Testuje se v laboratoři

    Koprologická vyšetření trusu koní dnes nabízí bezpočet komerčních laboratoří. Hledat můžete na internetu nebo vám laboratoř doporučí veterinář. Koprologické vyšetření provádí i mnoho terénních veterinářů. Čím dříve se vzorek trusu vyšetří, tím lépe. Uvádí se, že doba přepravy delší než čtyři dny a vysoké teploty mohou vést ke zkresleným výsledkům rozboru.

    Jak se přítomnost červů zjišťuje?

    • Při flotačních vyšetřeních trusu se předem připravený vzorek trusu smíchá s nasyceným roztokem soli nebo cukru a odstředím se. Poté se pomocí drátěné kličky odebere vzorek z povrchu a vyšetří se pod mikroskopem. Tento postup se používá ke stanovení přítomnosti vajíček strongylů, škrkavek a hlístic. Více jsme o vnitřních parazitech koní psali v článku ZDE
    • K izolaci velkých vajíček parazitů, především motolic, se používá sedimentační metoda. Fekální materiál se smíchá s vodou a scedí do skleněné kádinky. Následně se vzorek nechá sedimentovat. Poté se opatrně slije voda až po sediment, znovu se přidá čistá voda, vzorek se promíchá a opět nechá sedimentovat. Tento proces se několikrát opakuje a následně se mikroskopicky zhodnotí získaný sediment.
    • Přítomnost larev plicních červů lze zjistit pomocí Baermannovy metody. Plicní červy kůň vykašle a následně spolkne, čímž se dostanou do trávicího traktu. Při tomto testu je zapotřebí nálevka, do které se vkládá sítko s trusem nebo trus zabalený v gáze. Spodní vrstva trusu musí být v kontaktu s vodou. Využívá se toho, že larvy migrují za teplem a vlhkem do vodního sloupce, ze kterého se následně mohou mikroskopicky diagnostikovat.

    Parazitologické vyšetření trusu by se mělo provádět nejen při výskytu potíží (hubnutí, zažívací problémy, atd.), ale v pravidelných intervalech v průběhu roku, a to i u koní bez příznaků. Veterinární laboratoře doporučují pro přesnou diagnózu sériové vyšetření trusu.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top