• KUPUJEME (PRVNÍHO) VLASTNÍHO KONĚ

    Došli jste k rozhodnutí si koupit svého (prvního) vlastního koně. Výběr může být složitý. Důležité je hned na začátku si ujasnit, co chcete a co naopak ne. A hlavně se toho držet. Tím si celý proces usnadníte.

    U koní se mnoho nových majitelů rozhoduje více podle emocí, než racionálně – je krásný, má tu správnou barvu, roztomile kouká… Jistě, vzájemná sympatie je důležitá, přeci jen si kupujeme živého tvora, se kterým si budeme chtít vytvořit hezký vztah. Ale zkuste ty emoce vyvážit také realistickým přístupem. Jestli máte někoho, komu ohledně koní důvěřujete, proberte to s ním. My vám zkusíme v článku nastínit, co hraje v tom rozhodovacím procesu důležitou roli z našeho pohledu.

    Kupujete-li si svého prvního koně, doporučujeme vám si přečíst článek Co promyslet před koupí prvního vlastního koně, kde se dozvíte o třech nejdůležitějších věcech, které je potřeba mít, než si koně vůbec pořídíte.

    Peníze na prvním místě?

    Peníze určitě nejsou to nejdůležitější kritérium, podle kterého byste si koně měli vybírat. Ale měli byste mít jasno, jaký je váš strop, a i za cenu delšího vybírání se snažit tento limit udržet. Pořizovací cena koní se pohybuje v intervalu od pár desítek tisíc, až po milióny. Rozhodně ale neplatí, že čím dražší, tím lepší. Tedy ano, pokud bychom vybírali koně do vysokého sportu na základě jeho dosažené výkonnosti, tak by tato úměra platit měla, ale hledání prvního koně se to netýká, tam jsou kritéria pro výběr zcela jiná.

    Jezdkyně na koni v mlhavém lese.
    Zhodnoťte svoje jezdecké schopnosti a buďte realističtí v tom jakého koně jste schopni zvládnout.

    Vaše jezdecké schopnosti

    Z našeho pohledu se jedná o nejdůležitější kritérium výběru. Buďte realističtí v tom, jakého koně jste schopni zvládnout – nepřeceňujte své schopnosti a zkušenosti, u koní stačí málo, aby vaše jezdecké sebevědomí dostalo na frak. Jeden nepříjemný pád a člověk může dostat strach, kterého se pak bude těžko zbavovat. Hledejte koně, na kterém se budete cítit bezpečně. Možná byl vaším snem vysoký teplokrevník, ale nakonec skončíte na hřbetě klidného hucula – i velikost koně hraje v pocitu bezpečí svou roli. Nenechte se zlákat nižší cenou za mladého, nezkušeného koně, či dokonce hříbě, pokud jste začínající nebo mírně pokročilý jezdec. Jasně, můžete mít štěstí a třeba by to fungovalo, ale taky to může dopadnout opravdu špatně. Dejte na svoje dojmy a svůj pocit v sedle.

    Vaše fyzické dispozice

    Vysoký jezdec bude potřebovat sedlo ve velikosti úměrné své výšce. Pokud zvolí menšího koně s krátkými zády, sedlo potřebné délky se na něj nemusí vejít, výška jezdce může malému koni taky narušovat rovnováhu. Naopak nízký jezdec s krátkýma nohama zase může mít problém velkého koně ujezdit. Samozřejmě že i lehce nesourodé dvojice mohou najít souhru a harmonii, ale když jsou si jezdec a kůň tak nějak proporcionálně bližší, je to vždy lepší. Samostatnou kapitolou je také váha jezdce – pokud jste těžší, je naprosto nezbytné hledat koně stavěného tak, že mu vyšší váha neublíží.

    Napište si seznam!

    Máte nějaké své představy a požadavky, jaký by ten vysněný kůň měl být? Může to být cokoli od ceny nebo stavby těla až po věk. Sepište si to! Napište si seznam věcí, ze kterých nejste ochotni slevit – a držte se jich! Stejně tak si ujasněte, v čem jste ochotni přistoupit na kompromis, a nenechte se zlákat k tomu, abyste něco přidali. Zaměřte se na okruhy: cena, věk, plemeno, pohlaví, barva vč. odznaků, somatotyp, stupeň výcviku, jezditelnost, spolehlivost, zdravotní stav, dosavadní management a ošetřování/kování/veterinární péče.

    Příklad takového seznamu – dejme tomu, že jste mírně pokročilý začátečník, drobná žena, a kromě toho, že se chcete jezdecky zlepšovat, tedy plánujete jezdit s trenérem, nemáte žádné závodní ambice, a koně chcete také jako parťáka do rodiny:

    • Rozpočet do 150 000 Kč
    • Menší kůň, jemný na pobídky, ale klidného temperamentu
    • Valach nebo klisna
    • Klidně kříženec
    • Kůň, na kterém se budete cítit bezpečně a který vás bude učit
    • Kůň, který nemusí pracovat každý den („Dva dny nebyl, proto trochu zlobí“ – ne, děkuji)
    • Kůň, který v případě potřeby bezpečně sveze i další členy rodiny
    • Hodný na ošetřování (budete k němu chodit s dětmi)
    • Dá se naložit, okovat/ostrouhat, nezabije veterináře při očkování
    • Věk tak plus mínus 8–12 let (někdy ale můžete natrefit na mladšího hodného a pohodového koně, nebo naopak na staršího – pokud cítíte, že je to „ono“, a kůň je v dobrém zdravotním stavu, nebojte se toho)
    • 100 % zdravotní stav (nenechte se zviklat, že „jen občas zakašle, když je sucho, jinak mu nic není“, nebo že „se občas trochu drbe v létě“ – můžou se z toho vyklubat problémy, které budou vyžadovat náročnou péči)
    • 100 % v terénu samotný i s koňmi

    Těch bodů může být na seznamu více, nebo méně, to záleží na vás. Ale opravdu se ho zkuste držet. Zapište si odpovědi na všechny tyto otázky a při vybírání z koní, na které se pojedete podívat, se k nim vraťte. Při zkoušení koní je totiž snadné nechat se unést.

    Neztrácejte čas voláním na inzeráty, které plně neodpovídají vašim požadavkům.

    Vybírejte, na který inzerát budete volat

    Volejte jenom na takové inzeráty, které nabízejí koně odpovídající vašim požadavkům. Neztrácejte čas svůj ani prodávajících telefonáty kvůli koním, kteří pro vás nejsou vhodní nebo jejichž cena přesahuje váš rozpočet.

    Pokud vás nějaký inzerát zaujme, zavolejte prodávajícímu a položte mu doplňující otázky, které vám pomohou rozhodnout, zda má cenu se na koně jet podívat. Může to být „ten pravý“, ale položením správných otázek se můžete vyhnout zbytečné cestě. Pokud inzerát obsahoval pouze fotografie koně, zeptejte se prodávajícího, zda by vám mohl poslat také videa koně pod sedlem.  Z videa si uděláte lepší představu o tom, jak se kůň pohybuje a vůbec jak se pod sedlem chová, jak reaguje na jezdce, jestli je jeho projev spíše klidný, nebo zbrklý atd. V dnešní době chytrých telefonů s aplikací WhatsApp je sdílení videí velmi jednoduché. Jestli prodávající není schopen poskytnout nějaké aktuální video koně, mělo by to být důvodem k ostražitosti.

    Jedeme zkoušet

    Obvolali jste různé inzeráty a máte vybraných pár koní, kteří vás zaujali? Teď nastává ta nejzajímavější část celého procesu – zkoušení koní. Nespěchejte, udělejte si na zkoušení dost času. Vezměte s sebou ideálně vašeho trenéra, nebo někoho zkušeného, komu důvěřujete, aby se na vás s potenciálním novým koněm podíval. Zeptejte se prodávajícího, jestli si můžete koně přivést z výběhu, vyčistit a nasedlat – trochu si ho „osaháte“ a uvidíte, jak se chová.

    Běžnou praxí je, že si na koně nejprve sedá prodávající a předvede vám ho. Zejména pokud nejste úplně zkušený jezdec je fajn se nejdřív podívat, jak se kůň chová pod jezdcem, kterého zná. Klidně se totiž může stát, že bude třeba moc živý, a vy se nakonec rozhodnete, že to není nic pro vás. Jestli máte pocit, že byste koně nezvládli, že je to pro vás moc, nesedejte na něj, poděkujte a pokračujte v hledání. Určitě někde čeká ten pravý.

    Našli jste svého koně snů

    Našli jste ho! Je to přesně to, co jste hledali – mírný a hodný koník, ideální velikosti, který trpělivě toleruje vaše jezdecké nedostatky a vy se na něm cítíte „jako doma“. Nebojte se požádat prodávajícího, že byste si ho chtěli ještě před koupí vyzkoušet víckrát. Seriózní prodejce by s tím neměl mít vůbec problém. Samozřejmě to neznamená, že si ho budete jezdit zkoušet 10 x, ale jednou na jízdárnu, jednou do terénu, k tomu třeba trocha práce ze země – už to by vám mělo hodně ukázat.

    Před samotnou koupí by měl vidět koně i veterinář, více o vyšetření před koupí koně dozvíte v článku ZDE.

    Někdy je to hned, jindy to trvá i pár měsíců, než člověk najde přesně to, co hledá. Ale když se to povede a opravdu to mezi jezdcem a koněm „klikne“, je to nádherný pocit.

    V novém domově

    A poslední rada na závěr. Až si svého vytouženého koně přivezete do nové stáje, dopřejte mu čas, aby si na nové prostředí zvykl. Někteří koně jsou v novém domově úplně v pohodě hned druhý den, někteří potřebují klidně měsíc. Může se chovat jinak než u původního majitele – být nervózní, roztěkaný, nevnímat vás. Nezlobte se na něj, ale buďte trpěliví a snažte se mu situaci usnadnit.

    Více o tom, jak pomoci koni se zabydlet v novém domově jsme psali v článku Stěhování do nové stáje.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top