Je kurkuma opravdu nejlepším antioxidantem pro koně? Podívejme se na účinky „zlatého“ kořene blíže.
Stále více majitelů koní volí kurkumu jako doplněk stravy pro své koně ve víře, že ho zbaví nebo mu zmírní celou řadu zdravotních problémů – od ztuhlosti kloubů až po podráždění kůže. Někteří majitelé dokonce přísahají, že kurkuma pomáhá koním trpícím sarkoidy a melanomy.
Kurkumovník nebo kurkuma
Kurkuma je koření pocházející z kořene rostliny kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa), která je příbuzná zázvoru. V kuchyni, kosmetice a léčitelství se používá oddenek rostliny. Kurkuma se používá nejčastěji sušená a mletá. Je to jasně žlutý, aromatický a nahořklý prášek, který dodává jídlům charakteristickou barvu a chuť.
Kurkuma má dlouhou historii v tradiční medicíně, zejména v tradiční čínské a indické ajurvédské medicíně, kde se používá k léčbě široké škály onemocnění, i proto se jí říká indický šafrán. Kurkuma podporuje trávení, zlepšuje funkci jater, posiluje imunitní systém a snižuje plynatost. Pomáhá také udržovat normální funkci kloubů, pozitivně ovlivňuje jejich pohyblivost, pevnost chrupavek a tkání. Kurkuma přispívá i ke zdraví kostí. Tyto a další účinky však dokáže zajistit jen dostatečně vysoké množství kurkumy podávané v pravidelných dávkách po dobu několika týdnů. Jak je to tedy s kurkumou pro koně?
Kurkuma pro koně
Hlavní účinnou látkou kurkumy je kurkumin, který má silné protizánětlivé účinky. Je to také silný antioxidant, který je užitečný pro zklidnění ztuhlosti a bolesti, udržení dobrého trávení a zmírnění kožních onemocnění. Je však třeba poznamenat, že tyto účinky jsou prokázány u lidí. U koní nebyly provedeny žádné průkazné klinické studie, které by podpořily léčivý účinek kurkumy nebo stanovily účinnou „koňskou“ dávku.
Kurkuma obsahuje pouze asi 2,5 – 3 % kurkuminu. Ten je u lidí dobře prostudován a má prokázané vlastnosti. Ale majitelé koní by si měli uvědomit, že kůň není člověk a navíc kurkumin není jediná biologicky aktivní látka v kurkumě. Kurkumin může například ovlivnit metabolismus železa v těle koně, což může přispět k rozvoji anémie. Kurkuma jako taková není vhodná pro koně s jakýmkoli chronickým onemocněním nebo právě anémií, a pro březí a kojící klisny.
Jak krmit kurkumu
Pro lepší vstřebávání je potřeba kurkumu krmit společně s pepřem, jehož silice pieperin zvyšuje vstřebatelnost kurkuminu. Pro krmení je vhodné si připravit směs v poměru 500 g kurkumy na 20 g jemně mletého černého pepře.
Díky výrazné až štiplavé chuti je kurkuma pro koně pramálo atraktivní. K jejímu zmírnění je vhodné použít kvalitní oleje. Ať už sáhnete po obyčejném řepkovém, lněném, nebo třeba rýžovém, ideální poměr je: na jednu polévkovou lžící kurkumy dvě polévkové lžíce oleje. Smícháním se vytvoří pasta, která se přidává do krmné dávky. Doporučená denní dávka pro koně o hmotnosti 550 kg se pohybuje od 15 g kurkumy na den u prevence až po 50 g na den v léčebných případech. V nabídce Equiservis najdete přípravek Dromy Kurkuma s lněnou vlákninou, který je již připraven přímo ke zkrmování a odpadá míchání s pepřem a olejem. Pokud dáváte přednost krmným doplňkům v tekuté formě, pak můžete zkusit Dromy Kurkumový sirup. Ten obsahuje směs kurkumy, pepře a skořice a je velmi chutný.
Kurkuma není rozpustná ve vodě. Stejně jako každé jiné krmivo by měla být kurkuma zaváděna do stravy koně pomalu a její dávka by se měla postupně minimálně v průběhu týdne nebo dvou.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.