Pojďme si na tuto zvláštní koňskou kratochvíli posvítit a pochopit, proč koně žerou hlínu a jak tomu zabránit, pokud jí konzumují příliš mnoho.
Je chroupání hlíny nebo olizování bláta ve výběhu normální chování koní? Krátká odpověď zní ano. V malém množství je hlína (ne písek) obecně neškodná a může dokonce sloužit k prospěšným účelům. Problém může nastat, když jí koně zkonzumují příliš mnoho.
Vědecký pohled
Geofagie označuje pojídání hlíny a je to běžná porucha chování vyskytující se u lidí i zvířat. Často se vyskytuje u divokých i domácích koní. Jedná se o cílené chování, při kterém koně aktivně koušou nebo olizují zem, aby pozřeli hlínu. Logicky by se dalo předpokládat, že jde o hledání soli nebo minerálů, ale analýza půdy neprokázala žádný konzistentní profil minerálů v konzumované a nekonzumované půdě. Testované půdy se velmi lišily v obsahu minerálních látek, ačkoli výsledky jedné studie z Austrálie uvádějí vyšší obsah železa a mědi v místech, kde divocí koně půdu spíše konzumují. Problémem je, že domácí koně, kteří jsou krmeni stravou poskytující dostatek soli a minerálů, také žrali zeminu, takže žraní hlíny není jen honbou za solí a minerály. Ale může být.
Strašák písková kolika
Ačkoli je geofagie obecně považována za neškodnou, nadměrná konzumace písčité půdy, a zejména hromadění písku v trávicím traktu, může vést k podráždění sliznice a potenciálně k obstrukci nebo vzniku takzvané pískové koliky. Někteří koně jsou náchylnější k pojídání nebo hromadění písku než jiní, a to i v případě, že přijímají stejnou stravu za stejných podmínek. Pastva na písčitých půdách, nižší hierarchie stáda, nedostatečná spotřeba krmiva, krmení jádrem na zemi, horší tělesná kondice a nízký věk jsou faktory, které mohou přispívat ke zvýšenému žraní písku. K akumulaci pozřeného písku ve střevech může přispívat také uzavření ve stáji, omezený pohyb a s tím spojené zpomalení peristaltiky.
NÁŠ TIP: Pokud máte obavy z ukládání písku a hlíny ve střevech vašeho koně, zkuste mu do krmení přidávat EQUIFORCE Psyllium. Hlen, který psyllium vytvoří, na sebe hlínu naváže a pomůže jí tak z trávicího traktu vyloučit.
Pro dobré trávení
Někdy mají koně střevní potíže v důsledku konzumace plesnivého krmiva, jedovatých rostlin nebo změny stravy. V takovém případě může být jejich instinktivní reakcí právě žraní hlíny. Toto přirozené chování je vedeno prospěšnými vlastnostmi jílových částic, které se v hlíně nacházejí. Jíl váže toxiny, které způsobují průjem koní, zklidňuje žaludek a pomáhá celkově trávení. Hlína, hlavně její jílové částice, představují pro koně „smektu“, která zklidní trávení. Třeba by pomohlo přidat koni ke krmné dávce doplněk obsahující jíl.
Obdobně koně mohou hledat v půdě potřebné bakterie. Koně jsou závislí na prospěšných střevních bakteriích, více jsme o střevním biomu psali ZDE. Tyto mikrobi se nacházejí v krmivu a nečistotách, které koně konzumují, a hrají důležitou roli při podpoře trávení. Pomáhají vyrovnávat střevní pH, neutralizují toxiny a brání množení škodlivých bakterií. Dobré střevní bakterie také pomáhají rozkládat krmivo na využitelnou energii a mastné kyseliny, aby se živiny, které kůň zkonzumuje, vstřebaly a dobře využily.
Obrušování zubů
Zuby koní rostou po celý život. Chroupáním hrubých částic, které se nacházejí v půdě, si koně přirozeně obrušují zuby a zabraňují tomu, aby byly příliš dlouhé, zubaté nebo ostré. Za žraním hlíny tedy může být i zhoršený stav zubů. Takže kdy byl váš kůň naposledy u zubaře?
Touha po přirozenosti nebo hledání klidu
Možná se žraním hlíny snaží vrátit k přirozenosti nebo najít ztracený klid a rovnováhu. Koně jsou uzpůsobeni k tomu, aby téměř nepřetržitě žrali malá množství potravy. Pokud je krmivo omezené, nemohou uspokojit instinkt k pastvě, nemají dostatek potravy, nudí se či jsou stresovaní, mohou koně začít žrát hlínu. Zabaví je to, zbaví stresu a zasytí hlínou. Ale tím, že si místo výživného krmiva plní žaludek hlínou, přicházejí o životně důležité živiny. Nadměrná konzumace hlíny může vést k vážným zdravotním komplikacím. Možná by pomohlo poskytnout seno v síti s extra malými oky, aby bylo žraní sena pomalejší, poskytnout zábavu a rozptýlení v podobě hraček, nebo pokud je kůň sám, tak ideální by byl i koňský parťák. To pomůže koním zaměstnat jejich mysl a ukojit přirozené potřeby pomalého příjmu potravy a tím je přejde chuť na žraní hlíny.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.