S Veronikou Wágnerovou, jednou ze zakládajících členů Czech Moutain Trailu jsme si povídali o budování a upevňování vztahu mezi jezdcem a koněm, ke kterému právě Mountain trail (nebo také Extreme trail) vede, pro koho je toto ježdění vhodné i o tom, kam mezi překážky vyrazit.
Veronika Wágnerová
- Popularizátorka a průkopnice Mountain trailového ježdění v ČR.
- Zakladatelka a členka CMT.
- Působí v Nové Říši u Telče, kde je jeden z veřejných trail parků.
Můžete nám představit Mountain trail jako disciplínu?
Mountain Trail (Extreme Trail) je u nás poměrně nová disciplína. První větší zmínka u nás byla cca v roce 2013. Své kořeny má v Americe, kde je historie Extreme trailu jakožto sportovní disciplíny o pár let delší. Tato disciplína je vlastně pro všechny (poníky, velké koně, osly a jejich křížence). Vodič nebo jezdec se závodů může účastnit už od 4 let a nemusí být držitelem žádné licence ani členem nějaké organizace. Takže je to jak pro sportovní jezdce, tak i rekreační či hobby jezdce.
K čemu mi překonávání překážek bude?
Překonávání překážek pomáhá vybudovat a upevnit vztah mezi člověkem a koněm. Zde si vlastně prověří vzájemnou důvěru, na které mohou následně pracovat. Mohou si zde také vyzkoušet, jak se kůň zachová v situaci při které se bojí, a člověk zjistí, co on něj může očekávat.
Kde si zájemci mohou překážky vyzkoušet?
Překážky si mohou vyzkoušet jak u nás v parku, tak i v dalších parcích, které s námi spolupracují. Seznam parků naleznete na našich webových stránkách. Dokonce se už vybudovala i nějaká tréninková místa, takže v dnešní době už je těch možností hodně.
V současnosti jsou u nás tři organizace zabývající se ET jako disciplínou. Můžete nám je v rychlosti představit? Případně vysvětlit pojetí?
Nejstarší z těchto tří organizací je CETA (Czech Extreme Trail Association), která je spojená s areálem Ranče Ježkův Mlýn v Hoštce. Druhou asociací je ETCZ (Extreme Trail Czechia), jejíž hlavní aktivity se odehrávají na Ranči Úchozí u Besednice a třetím, nejmladším spolkem, je Czech Mountain Trail neboli CMT. Ten pořádá své oficiální závody ve Vlksicích u Milevska a v Nové Říši u Telče plus řadu dalších hobby soutěží. Principiálně se u všech těchto organizací setkáte s podobnými překážkami přírodního charakteru, rozdíly jsou však v pravidlech nebo pojetí. Například u Mountain Trailu jsme se zaměřili více na horsemanship a přesnost než na rychlost, v koordinaci s pravidly německé organizace 1st EETA, se kterou spolupracujeme. Na druhou stranu máme i rychlostní Working Race a Freestyle kostýmové jízdy, doplňkové štafety, takže adrenalin nechybí.
Které jste členem?
Jsem jeden ze zakladatelů organizace CZECH MOUNTAIL TRAIL, takže jsem členem CMT .
Czech Mountain Trail má heslo: Cesta Motivace Trpělivost. Můžete nám ho nějak vysvětlit?
Cesta: CESTA JE CÍL. Už jen to, že se člověk odhodlá něco nového zkusit, je cesta. A ne vždy jednoduchá. Někdy je to velmi náročné, ale pak to partnerství je krásné.
Motivace: I MALÝ KROK ZNAMENÁ POKROK. Každý malý či větší úspěch nás motivuje k tomu, abychom více pracovali na budování vzájemné důvěry.
Trpělivost: TRPĚLIVOST ÚSPĚCH PŘINAŠÍ. Ne vždy je cesta jednoduchá, proto je potřeba hodně trpělivosti a klidnou hlavu, někdy potřebuje kůň více času se vypořádat s tím, co po něm chceme.
Na jaké akce byste nás letos pozvala?
Na všechny naše akce. Jak na kurzy, tak na závody a v neposlední řadě na Mistrovství ČR a doufám, že snad bude v nejbližších letech opět mezinárodní šampionát, více se o konkrétních akcích dozvíte na našich webových stránkách.
Kdo všechno na závody může přijet?
Jak jsem už na začátku říkala, závodů se může účastnit vlastně kdokoliv. Jen samozřejmě koník musí splňovat veterinární podmínky, které jsou stanovené KVS. Samozřejmě rozhodčí nemůže do závodů připustit soutěžní dvojici, kde kůň evidentně není pod kontrolou a psychicky nebo fyzicky to nezvládá.
FOTOGALERIE:
Foto: archiv Veroniky Wágnerové.