Malý Pěčín je malebná obec ležící asi 3 kilometry od Dačic. Náves lemují opravené štíty vesměs barokních domů, na rybníce se pohupují kačeny a ve stínu majestátních lip stojí upravená kaplička, vedle které si hrají děti na dětském hřišti. Na první pohled poklidná vesnička. Ale jen do té chvíle, kdy se návsí rozlehne zvuk klapotu kopyt shirských koní.
Obr jménem shirský kůň
Majestátní shirský kůň patří mezi největší koňská plemena na světě. Jeho výška je úctyhodná – v kohoutku měří bez mála dva metry a váha může atakovat až 1400 kg! Vyniká nejen velikostí, ale i spolehlivostí a klidnou a mírnou povahou. Toto plemeno chladnokrevných koní pochází z Velké Británie, kde se dnes běžně užívá pro prezentaci pivovarů, ale je i rozšířen jako jezdecký hobby kůň, kůň pro show a výstavy tradičních britských plemen. V České republice je „shajrů“, jak se plemenu přezdívá, málo. Ale ve stájích Jockey Clubu Malý Pěčín se s nimi můžete setkat. Můžete na vlastní kůži zkusit, jak jsou laskaví a hodní. Při prvním setkání vás ohromí jejich obrovitost. Jejich mírně klabonosá hlava je doslova ohromná, pod bohatou kšticí se skrývají vlídné oči. Na první pohled zaujmou i nohy – kopyta velikosti velkého talíře jsou schovaná pod bohatými rousy. A shirské koně zde můžete nejen obdivovat, můžete na nich i jezdit, nebo si užít projížďku ve voze taženém těmito siláky.
Minishetty
Koho by mohla velikost „shajrů“ děsit, ten uvítá možnost pohladit si naopak jedny z nejmenších koní, tedy poníků, světa. „Jako protiváhu k obrovským shirským koním chováme mini shetlandské pony, jejichž výška v kohoutku nesmí v dospělosti přesáhnout 87 cm,“ vysvětluje Zdeňka Koutná, majitelka stájí a pokračuje: „Máme tady také velkou skupinu klasických shetlandských poníku, a pak také velšské pony všech sekcí a několik teplokrevníků. Děti mají poníky moc rády, dobře se jim s nimi manipuluje, učí se o ně starat a pečovat, a v jejich sedle se cítí bezpečně.“, shrnuje svoje letité poznatky z vedení jezdecké školy.
Nikdo se tady nenudí
Shetlandských poníku je tady opravdu hodně. Stojí ve venkovních boxech, březí klisny se pasou ve výběhu u venkovního posezení, hned vedle pískové jízdárny jsou v dalším travnatém výběhu dva hřebci. Když jdeme kolem, přiběhne se na nás jeden podívat. Je to plemenný hřebec minishetty vraník Permoník Gypsy z chovu paní Magdy Skalické. Zpod střapaté kštice mu vykukují tmavé šibalské oči, které nás bedlivě zkoumají. Za minutku si nás prohlédne a pak zase odcválá. „Děti se u nás nenudí. V areálu je pro děti, ale i jejich doprovod, zoo koutek, ve kterém jsou morčata, králíčci, koza, pekingská prasátka, kachny i několik plemen slepic. Chováme také holuby. Kolem celého areálu je vybudovaná malá naučná stezka zaměřená na venkov, zemědělství a běžné živočichy, kteří jsou všude kolem nás,“ představuje nám areál Zdeňka Koutná. „Během covidové uzávěry okresů jsme vybudovali malý trailový park asi o 10 překážkách. Ten je bezvadný a jsem ráda, že ho máme. Děti se v něm učí s koňmi manipulovat a komunikovat, naučí se ze země prosadit, a to si pak přenesou do sedla. Navíc ho využíváme při různých dětských dnech, táborech a dalších akcích, která zde pravidelně probíhají.“ K areálu přiléhá velká plocha výběhů, ve kterých koně tráví hodně času, to prospívá jich psychickému a fyzickému zdraví. Přímo areálem prochází hipostezka spojující renesanční města Telč a Slavonice.
FOTOGALERIE:
Foto: archiv Zdeňky Koutné a společnosti Equiservis spol. s r. o.