• OTEKLÉ NOHY – CO BYSTE MĚLI VĚDĚT

    Zjištění, že váš kůň má oteklou nohu – to je něco, s čím se většina majitelů setkala. Některé otoky jsou relativně „neškodné“, zatímco jiné jsou potenciálně známkou něčeho vážnějšího, kdy je nutné volat veterináře.

    Otok a jeho příčiny

    Každým otokem by se měl jezdec či majitel koně zabývat. Oteklé nohy bývají zvětšené, tuhé a mohou působit napjatě, někdy až leskle. Při dotyku může být noha citlivější nebo teplejší než obvykle. V takovém případě se říká, že „noha hřeje“. Otok se nejčastěji objevuje na spodní části nohou v oblasti spěnky, ale může být i na karpu nebo hleznu, či kdekoliv jinde. Otok může být doprovázen bolestivostí nebo ztuhlostí pohybu.

    Při otoku se hromadí v tkáních tkáňový mok, což je čirá nebo lehce nažloutlá tekutina složená převážně z vody, bílkovin, elektrolytů a odpadních látek z buněk. Tato tekutina normálně cirkuluje mezi krevními cévami a tkáněmi, ale při narušení rovnováhy, např. kvůli zánětu, špatnému lymfatickému oběhu nebo nadměrnému zatížení, se začne hromadit a způsobuje otoky.

    Příčin otoku může být více.

    • Nedostatek volného pohybu obecně, otok po delší době stání s omezeným pohybem.
    • Pohyb po nevhodném podkladu, zpravidla po tvrdém či nerovném.
    • Příliš mnoho bílkovin v krmné dávce.
    • Úraz nebo poranění nohy, podlitina.
    • Infekce, zánět ve tkáni nebo kůži.
    • Reakce na kousnutí hmyzem, otok spojený s poraněním kůže.
    • Potíže s krevním nebo lymfatickým oběhem, zánět cév.
    • Obezita, projev metabolických poruch.
    • Otok spojený s abscesem v kopytě.

    Jak posoudit oteklou nohu

    Pokud si všimnete, že kůň má oteklou nohu, je potřeba nejprve zhodnotit situaci:

    Nejprve zkontrolujte otok tak, že pomalu přejedete rukama po oteklé noze, abyste cítili případné teplo, a jemně oblast prohmatejte, abyste zjistili míru citlivosti. Buďte opatrní, kůň může reagovat na tlak a způsobenou bolest velmi prudce.

    Pokud kůň v reakci na dotek cuká, kůže je napjatá nebo teplejší než jinde na nohou, může se jednat o akutní zánětlivou reakci, která naznačuje nedávné zranění nebo rozvíjející se infekci. Stejně tak může být místo horké a bolestivé na dotek při infekci. Proto se vyplatí zkontrolovat tělesnou teplotu koně a pečlivě nohu prohlédnout, zdali nenajdete nějaké poranění či odřeniny, ze kterých vytéká krev. 

    Akutní nebo nový otok, zejména pokud je doprovázen horkem, bolestí a je jen na jedné noze nebo postihuje kloub, stejně jako otok spojený s kulháním, je důvodem minimálně ke konzultaci s veterinářem. Pokud otoky vašeho koně nedoprovází ani teplo, ani bolestivost, tak je pravděpodobné, že se jedná o neakutní stav, jako je otok z delšího stání nebo nálevky. V takovém případě je posouzení veterinářem méně urgentní.

    Některé typy otoků

    Otok spojený s úrazem

    Podvrtnutí a natažení šlach, vazů nebo kloubního pouzdra často způsobují zánět, bolest, otok a kulhání a vyžadují okamžitou veterinární pomoc.

    Nálevky se nejčastěji nacházejí na zadních nohou.

    Nálevky

    Nálevky jsou obvykle měkké zduřeniny na kloubech a šlachách. Je to problém lymfatického systému, kdy dochází k nahromadění kloubní tekutiny. Nejčastěji je najdeme na spěnkových kloubech a hleznech. Nálevky se obvykle vyskytují na obou zadních nohách, i když se občas objeví jen na jedné. Méně často se mohou udělat i na předních nohách. Zpravidla jsou nebolestivé. O nálevkách jsme psali ZDE.

    Absces kopyta

    Abscesy kopyt jsou spojeny s náhlým nástupem těžkého kulhání, otok korunkového okraje může či nemusí být přítomný. Kopyto bude na dotek teplé v důsledku zánětlivých procesů. Je vhodné, když koně prohlédne veterinář nebo kovář a absces uvolní, případně je možná i konzervativní léčba.

    U abscesů v kopytě je častá konzervativní léčba pomocí zábalů z kyselého zelí, měkkého tvarohu nebo gázy nasáklé v roztoku betadiny. Jakmile je absces vyléčen, otok s ním spojený zmizí.

    Nedostatek pohybu

    Oteklé nohy v celé spodní části mohou ukazovat na nedostatek pohybu či dlouhé stání v boxe. Otok se obvykle objevuje především na zadních končetinách, bývá nebolestivý a jakmile se kůň začne hýbat, otok často zmizí. Jako prevenci lze použít zateplovací stájové kamaše.

    Septická celulitida

    Septická celulitida je bakteriální infekce hlubších vrstev kůže. Může se vyskytnout kdekoli na těle, ale u koní se infekce nejčastěji vyskytuje na jedné ze zadních končetin. Celulitida obvykle začíná náhlým otokem, který je teplý a bolestivý na dotek. Je nutná veterinární péče a často nasazení antibiotik.

    Flegmóna – „sloní noha“ 

    Flegmóna je bakteriální zánět měkkých tkání podkoží, který se může rozvinout i z maličkého poranění. Typický je velmi rychlý rozvoj otoku, který je většinou tvrdý, horký, bolestivý a může dosahovat extrémních rozměrů. Noha může vypadat doslova jako sloup. Může být nateklá doslova od kopyta až po stehno nebo plec. V takovém případě se používá označení „sloní noha“. 

    Lymfangitida

    Lymfangitida je zánět lymfatických cév, který může začít jako flegmóna. Těžká lymfangitida může být obtížně léčitelná a vyžaduje veterinární péči.

    Edém

    Edém je nahromadění tekutiny v mezibuněčném prostoru. Díky gravitaci se edém obvykle objeví na nejnižších místech těla. Obvykle je nebolestivý a zmizí se zvýšeným prokrvením lymfatického systému. Edém však může být i příznakem závažnějších onemocnění, např. onemocnění střeva nebo parazitárního onemocnění.

    Artritida a artróza

    Ač se jedná o dvě zcela odlišná onemocnění, obě se projevují na kloubech a ten projev bývá podobný – bolestivost a otok. Artróza u koní je degenerativní onemocnění kloubů, při kterém dochází k postupnému opotřebování chrupavky, což vede k bolestivosti, omezené pohyblivosti a někdy i tvorbě kostních výrůstků. Nejčastěji se rozvíjí v důsledku dlouhodobé zátěže, stáří nebo špatné biomechaniky pohybu. Naproti tomu artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, které může být způsobeno infekcí, autoimunitní reakcí nebo i úrazem. Artritida obvykle vede k otoku, bolestivosti a zvýšené teplotě postiženého kloubu. Na rozdíl od artrózy, která se vyvíjí postupně, artritida může vzniknout náhle a často vyžaduje rychlou léčbu, aby se předešlo trvalému poškození kloubu.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top