• PÉČE O NASTÁVAJÍCÍ KOŇSKÉ MATKY

    Péče o nastávající koňské matky je velmi obšírné téma. Snažili jsme se pro vás shrnout ty nejpodstatnější informace. Ať už patříte mezi majitele klisen, které každým dnem očekávají narození hříběte, nebo se teprve chystáte připouštět a předporodní nervy budete mít až příští rok.

    Budeme připouštět

    Dopřejte své klisně pokud možno ideální podmínky pro to, aby mohla zabřeznout. Žádný stres ani velká fyzická (sportovní) zátěž – to samozřejmě platí i pro celou březost. Přiměřený pohyb bez extrémní námahy je naopak žádoucí až téměř do konce březosti. Toto je samozřejmě individuální a závislé na věku, celkové kondici a stupni březosti vaší nastávající matky.

    Důležitá je také optimální výživná kondice (ideální je na stupnici výživové kondice BCS stupeň 5) a kvalitní krmení.

    Co se krmení týče – v průběhu připouštěcí sezóny a během březosti nedoporučujeme žádné velké změny ani experimenty. Držte se raději osvědčeného modelu, který klisně prospívá. Pokud je potřeba nějaká změna v krmné dávce – například chcete-li klisnu převést na speciální kompletní krmení pro březí a laktující klisny – navykejte ji pomalu a postupně. Základem by měl být, a to platí pro všechny koně, nejen chovné klisny, celodenní pobyt na kvalitní pastvině nebo alespoň dostatečně velkém výběhu.

    Příliš hubené klisny mívají špatné, těžko identifikovatelné říje, špatně březnou a je u nich vyšší procento zmetání. Klisny příliš tlusté mohou mít se zabřezáváním také problémy, tloušťka s sebou přináší často také metabolické problémy nebo problémy se štítnou žlázou.

    Jak je to s těmi vitamíny?

    Potřeba vitamínů a minerálů se u klisny a jejího nenarozeného potomka v různých fázích březosti a laktace mění.

    Před připouštěním je dobré pohlídat v krmné dávce zejména selen, jód, měď a vitamíny A a E – kombinace těchto prvků může podpořit reprodukční cyklus klisny a následné zabřeznutí, má vliv na správný vývin a vitalitu plodu a v neposlední řadě na množství a kvalitu mléka.

    Havens EquiForce E+

    Dříve se mělo za to, že zhruba do toho 7. měsíce nepotřebuje březí klisna žádnou speciální výživu, v posledních letech se ale zjistilo, že už kolem 5. měsíce se zvyšuje u březí klisny potřeba energetického příjmu a také kvalitních bílkovin, které obsahují dostatečné množství esenciálních aminokyselin (zejména lysin). Zvýšená potřeba bílkovin, stejně jako výše zmíněných minerálních prvků, přetrvává zhruba do 3. měsíce laktace, poté postupně klesá.

    Zhruba od 7. měsíce březosti je také vhodné doplnit klisně vápník, fosfor a hořčík – hříbě v tomto období intenzivně roste a tyto prvky jsou důležité pro zdravý růst kostí. Zvýšené nároky na tyto minerály má klisna i v prvních 3 měsících laktace, kdy je produkce mléka nejvyšší a mléko je nejbohatší.

    Hříbě potřebuje ke konci březosti také další minerály – ještě před narozením se mu uloží do jater a slouží mu jako zásoba do prvních měsíců života. Tyto minerály jsou v mléce obsaženy jen minimálně.

    Čím tedy mohu krmit?

    V zásadě máte na výběr ze dvou možností, které jsou celkem významně ovlivněny tím, jak je klisna krmena před zabřeznutím. Pokud krmíte statkovými krmivy a klisna vám dobře prospívá, vůbec nic se nestane, když u tohoto způsobu krmení zůstanete, jen bude možná potřeba upravit složení a zcela jistě doplnit minerály a vitamíny.

    Pokud je klisna krmena kompletní krmnou směsí (ať už granulemi nebo müsli), je vhodné jí po prvních měsících březosti postupně převést na krmivo pro březí klisny. V ideálním případě od stejné značky, není to však nutné. Pokud budete takovou krmnou směs dávat klisně v doporučené denní dávce (ta se mění podle fáze březosti), bude pokryta i denní potřeba vitamínů a minerálů. Naprostá většina krmných směsí pro březí klisny je vhodná i v období laktace a můžete být v klidu, když od matky ze žlabu ochutná i hříbě.

    Už se nám to blíží!

    Porod už se blíží, nervozita vrcholí. Nebojte se, v naprosté většině případů klisna vše zvládne bez lidské pomoci. Zvládaly to bez nás už tisíce let. Je tedy celkem pravděpodobné, že i když budete chodit klisnu pravidelně kontrolovat, klisna sama a v pořádku porodí, když odejdete a ona na to bude mít potřebný klid.

    Pravidelně kontrolujte svou klisnu, když už se blíží termín porodu – sledujte vemínko, jestli už se nenalilo. Výrazné zvětšení vemínka, případně kapky zaschlého mleziva na strucích nebo i silnější odkapávání mléka, jsou u mnoha klisen známkou velmi blízkého porodu. Klisnám také před porodem značně poklesne břicho, propadnou se slabiny a pochva se povolí a jakoby protáhne dolů, často i trochu nateče.

    Je ale dobré být připraven, protože i když většinou opravdu platí výše psané, někdy to zkrátka úplně hladce nejde.

    Mějte domluveného veterináře, který v případě komplikací bude ochotný přijet i uprostřed noci, můžete koupit kolostrum a mléko pro hříbata, abyste byli připraveni na nejhorší. Jestli bude klisna rodit hned začátkem jara, když je ještě chladno, bude se hodit i deka pro hříbě.

    Přejeme vám z celého srdce, ať vše dobře dopadne a vy se můžete radovat z krásného zdravého hříbátka.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o. a Anna Reinbergerová

    360x360 AD
    Back to top