Když se podíváte na nabídku udidel společnosti Equiservis zjistíte, že čítá přes 330 různých udidel lišících se v mnoha parametrech. Kdybyste si je všechny chtěli vyzkoušet na svém koni, tak za předpokladu, že dáte koníkovi jeden den v týdnu volno, byste je všechny nevystřídali ani za rok.
Možná si kladete otázku, proč je tolik typů udidel? Vždyť se musí nutně působením překrývat. Ano, je to pravda, některé mají obdobné působení. Ale! Široká škála udidel je navržena tak, aby vyhovovala konkrétní kombinaci koně, jezdce, tréninkových cílů a disciplíny, které se dvojice věnuje. Je potřeba si uvědomit, že i malý rozdíl v konstrukci udidla může ovlivnit, jak dobře kůň na pomůcky reaguje.
Při výběru udidla musíte zvážit čtyři věci:
- Ruce jezdce
- Hubu koně
- Problémy, které se snažíte řešit v tréninku
- Jezdecká disciplína
Ruce jezdce
Ruce jezdce by v ideálním případě měly zůstat absolutně nezávislé na zbytku těla. A to v klidu i pohybu. To znamená, že i když budete v sedle méně stabilní, nikdy nebudete používat otěže a s nimi spojené udidlo jako oporu. V případě, že ruka není tak klidná jak má být, je nezbytné použít jemnější udidlo – ať už udidlo s širším udítkem, nebo zcela jiný typ. Takové udidlo zmírňuje nechtěné zásahy do huby koně.
Huba koně
Huba koně je velice důležitým faktorem při volbě udidla. Někteří koně jsou citlivější na tlak otěží než jiní, dalším vyhovuje určitý typ lomení udítka nebo materiál, zkrátka každý kůň je originál a je dobré snažit se vyjít vstříc potřebám každého koně. Ulehčí to mnoho hodin výcviku, zbytečných nervů a stresu. Lze předpokládat, že mladý kůň nebo nezkušený kůň bude mít velmi citlivou hubu a potřebuje jemné udidlo spojené s jemnýma, nezávislýma rukama. Jen takto mladí koně snadno, bez bolesti a vzdoru pochopí, co po nich jezdec chce.
Na druhou stranu někteří koně byli dlouho ježděni s ostrým nebo nevhodným udidlem a jejich huba se stala vůči působení udidla více nebo méně tupá, říká se, že to jsou koně s „tvrdou hubou“. Tito koně ztratili citlivost v hubě a jemná udidla již ke komunikaci většinou nestačí. Vybrat ostřejší udidlo je jednoduché, zkraje možná funkční, avšak krátkozraké řešení. U koní s tvrdou hubou je potřeba být velmi opatrnými a volit udidlo s ohledem na dlouhodobý vývoj – není možné neustále přiostřovat. Pokud takového koně dostane do práce citlivý, jemný a především zkušený jezdec, často nakonec místo přiostření pomůže hodně trpělivosti a jiný styl ježdění.
Problémy, které se snažíte řešit v tréninku
Tréninkové problémy, které se snažíte řešit během výcviku, mohou ovlivnit volbu udidla. Cílem každého jezdce je mít koně, který rychle a spolehlivě reaguje na lehkou pomůcku, ať sedu, holeně nebo ruky, která je přenášená přes jemné udidlo do huby koně.
Uvědomte si a pojmenujte problémy, které s koněm máte, zapamatujte se v tréninku chvíle, kdy byste potřebovali jiné udidlo. Možná kůň nereaguje dostatečně na zádrže, možná skousává udidlo při cvalu na jednu ruku, možná přehazuje jazyk, možná se hůře otáčí na jednu stranu, … těch možností je nespočet. Pokud máte čisté svědomí co se vaší práce s koněm týče – skutečně děláte maximum, vidíte i s trenérem pokroky, ale jsou situace, které se vám opravit nedaří, může být změna udidla řešením. Rozhodně nemáme na mysli udidlo ostřejší, třeba jen jiný typ/tvar/materiál, a kůň bude reagovat lépe.
Jezdecká disciplína
Každá jezdecká disciplína s sebou nese jisté požadavky na vybavení. Oficiální soutěžní (sportovní nebo výstavní) pravidla obvykle výčtem zakážou, to, co není přípustné nebo přesně definují jak má výstroj vypadat. Dále jsou zde vžité zvyky a etika komunity, která je na jezdeckou disciplínu navázaná. Ty samy o sobě definují pravidla, co je a co není přípustné.
Jak poznat to nejlepší udidlo? Čtyři kritéria k výběru jsou daná. Pak už nezbývá než zkoušet a hledat to pravé udidlo, které vyhovuje. Pomoci může i testovací centrum udidel ve společnosti Equiservis. Nabídku udidel k testování si můžete prohlédnout na TEST CENTRUM.
Vždy, ať při výběru udidla v obchodě nebo v sedle, mějte na paměti, že: Každé udidlo je tak ostré, jak jemná je ruka jezdce.
Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r.o.