• POTŘEBUJE VÁŠ KŮŇ PROBIOTIKA?

    Pokud není střevní mikroflóra koně v pořádku, projeví se to na jeho zdraví. Doplněním prospěšných mikroorganismů kolonizujících střeva můžete koni pomoci obnovit zdravou rovnováhu ve střevech.

    Biom v rovnováze

    Uvnitř trávicího systému žijí miliony mikroskopických organismů, které hrají zásadní roli v trávicím a celkovém zdraví. To platí pro koně stejně jako pro lidi, všechny savce, ale i ptáky, plazy i ryby. Střevní biom se skládá z bakterií, prvoků a hub, kteří pomáhají rozkládat potravu a účinně přivádět živiny do krevního oběhu. Podílejí se u koní na metabolismu vlákniny, tvorbě energie, termoregulaci a správném průchodu tráveniny střevem.

    I když vědci stále nevědí, co tvoří ideální střevní mikroflóru koní, vědí, že je to otázka rovnováhy. Podle výzkumů se za „správnou“ rovnováhu považuje, když biom zahrnuje více bakterií rodu Lachnospiraceae a Ruminococcaceae, které rozkládají rostlinné materiály, a méně bakterií rodu Streptococcus a Lactobacillus, které produkují kyselinu mléčnou. Když se tato rovnováha naruší, naruší se i symbiotický vztah. Koně mohou mít střevní potíže, objeví se u nich průjem, zhubnou, dojde ke ztrátě energie a zhoršení výkonnosti, celkově se jim nedaří dobře a jsou náchylnější k nemocem.

    Jediný způsob, jak dostat probiotika do slepého střeva, je orální cesta.

    Probiotika nejsou prebiotika

    Prebiotika jsou zdroje vlákniny, kterou střevní biom rozkládá. Lze říci, že prebiotika jsou „potrava“ pro probiotika. Prebiotika se, obdobně jako probiotika, používají jako prevence nebo podpora během stresových období, např. změny krmiva, přesunu do nové stáje, sportovní sezóny, a pomáhají udržet rovnováhu střevní mikroflóry. Příkladem prebiotika v krmivech pro koně může být inulin, fruktooligosacharidy nebo pektiny z řepných řízků, které stabilizují mikrobiom ve střevech koně.

    Většina důležitých trávicích dějů u koní probíhá ve slepém a tlustém střevě – zadním tračníku – kde se rozkládá zejména vláknina, která je základem výživy koní. O trávícím traktu koní jsme podrobně psali ZDE.

    Kdy používat probiotika

    1. Kůň s průjmem
      Příliš častá defekace, která je obvykle měkká nebo dokonce tekutá, je často varovným příznakem narušení střevního biomu. Je vždy důležité určit základní onemocnění způsobující průjem a to léčit. Ale probiotika mohou pomoci obnovit střevní mikroflóru a léčbu akutního průjmu zkrátit.
    2. Zvýšená propustnost střevní stěny
      U koní, podobně jako u lidí, může dojít ke změnám propustnosti střevní stěny. Vrstva, mikroorganizmů pokrývající vnitřní stranu střeva pomáhá trávit živiny a zároveň funguje jako bariéra, která brání patogenům a velkým nestráveným molekulám projít obvykle těsnými buněčnými spoji střevních stěn a proniknout do krevního oběhu. Při ztenčení této vrstvy se dostávají do oběhu patogeny a ty pak v těle způsobují záněty. Ty se projeví celkově zhoršeným zdravotním stavem, může se objevit chronický průjem či koliky.
    3. Stresovaný kůň
      Probiotika sama o sobě se stresem nic nezmůžou, ale mohou pomoci s důsledky působení stresových hormonů. Stresovaní koně uvolňují z nadledvinek velké množství kortizolu a ten působí na pohyblivost střev. Častá a měkká stolice může být právě znakem stresu. Pokud stres trvá jen krátce, střevo se obvykle dokáže samo dát do pořádku. Pokud je však stres dlouhodobý nebo intenzivní, může mít kůň potíže s obnovením rovnováhy biomu. Vhodné je podávat probiotika citlivým koním třeba při změně ustájení či v podobných stresujících situacích.
    4. Koně se specifickými požadavky na krmení
      Sportovní koně, některé chovné klisny, starší koně a obtížně krmitelní koně mají vyšší energetické potřeby nebo vyžadují speciální dietu. Často to znamená krmit koncentrovaná krmiva s mnohdy vysokým obsahem škrobu. Velké množství škrobu však může způsobit překyselení trávicího traktu. Škrob, který se nestráví v tenkém střevě, se může dostat do slepého nebo až tlustého střeva. Tam ho začnou rozkládat bakterie a při tom produkují kyselinu mléčnou, která způsobuje pokles pH. Se změnou pH zmizí rovnováha a začnou převládat nesprávné mikroby. Podávání probiotik má za cíl stabilizovat pH ve slepém a tlustém střevě.
    5. Medikovaný kůň
      Zejména antibiotika, ale také steroidy, nesteroidní protizánětlivé léky a patrně i některé přípravky na odčervení, mohou narušit rovnováhu střevní mikroflóry, protože léky náhodně napadají příznivé bakterie nebo mění kyselost prostředí. Nasazení probiotik ale nemusí být vždy nutné. Je dobré sledovat, jestli se objeví příznaky střevních potíží, nejčastěji průjem. Použití probiotik při medikaci konzultujte s veterinářem.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top