• PRO KONĚ NENÍ OLEJ JAKO OLEJ


    Možná vás napadlo přidat do krmné dávky svého koně olej, abyste zvýšili jeho energetický příjem nebo zlepšili jeho srst. Ale který z nabídky olejů je tou nejlepší volbou?

    Alfou je omega

    Všechny oleje obsahují 100 % tuku. Tudíž v obsahu energie, kterou poskytnou koni, není mezi oleji rozdíl. Avšak existují rozdíly ve složení jednotlivých olejů. Oleje se skládají z mastných kyselin, rozlišujeme nasycené a nenasycené. Nasycené mastné kyseliny mají jednoduché vazby mezi atomy uhlíku, zatímco nenasycené mastné kyseliny mají alespoň jednu dvojnou vazbu. Nasycené tuky mohou u lidí zvyšovat hladinu cholesterolu a riziko srdečních onemocnění, zatímco nenasycené tuky jsou obecně pro zdraví prospěšné. U koní nasycené tuky neovlivňují negativně zdraví, protože jejich metabolismus je dokáže efektivně zpracovat. U nenasycených tuků však záleží na jejich složení.

    Nás zajímá především množství omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin. Koně nejsou schopni si tyto mastné kyseliny v těle vytvořit sami a spoléhají na to, že jim je poskytne potrava. Tyto mastné kyseliny mají bezprostřední vliv na zánětlivé procesy v těle a celkově imunitu. Mastné kyseliny jsou důležitými složkami buněčných membrán. Jsou prekurzory v řadě biochemických procesů a cyklů, při kterých vznikají pro tělo důležité látky. Jsou nepostradatelné například pro srážení krve, regulaci krevního tlaku nebo pro vznik a potlačování zánětlivých procesů v organismu.

    Pavo lněný olej má praktický dávkovač.

    Poměr je klíčový

    Omega-3 jsou protizánětlivé a přispívají ke zdraví srdce, mozku a imunitního systému. Celkově jsou vnímány pozitivně. Omega-6 mastné kyseliny jsou také potřebné, ale jejich nadbytek může vést ke zdravotním problémům a podporovat zánětlivé procesy jako jsou záněty kloubů nebo trávicí potíže. Nezáleží až tak na jejich množství, ale na jejich vzájemném poměru – ten je pro zdraví zásadní!

    Koně na zelené pastvě či divocí koně ve volné přírodě přijímají více omega-3 mastných kyselin, protože jejich hlavní stravou je čerstvá tráva, která je bohatá na omega-3. Omega-6 mastné kyseliny pocházejí hlavně z obilovin a komerčně zpracovaných krmiv. U koní na seně a průmyslových krmivech bývá v krmné dávce častější vyšší podíl právě omega-6.

    Na vině jsou obiloviny

    Obiloviny obecně obsahují mnohem více omega-6 než omega-3 mastných kyselin. Typický poměr omega-3 a omega-6 u obilovin bývá asi 1:10, ale závisí na konkrétní plodině. Koně krmeni velkým množstvím obilných krmiv, proto mohou mít v celkové stravě vychýlený poměr omega-3 a omega-6, kdy omega-6 výrazně převažují nad omega-3. Z tohoto důvodu je při volbě přidávání oleje nejlepší zvolit produkt, který obsahuje více omega-3 mastných kyselin. Co to znamená v praxi? Zajímejte se o poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin v olejích. 

    • Řepkový olej – poměr je přibližně 1:2. Řepkový olej je bohatý na omega-3, obsahuje především vysoce hodnotnou kyselinu alfa-linolenovou.
    • Kukuřičný olej – poměr je přibližně 1:55. Tento olej obsahuje velmi vysoké množství omega-6 a minimum omega-3.
    • Lněný olej – poměr je přibližně 4:1. Lněný olej je jeden z nejbohatších zdrojů omega-3 mastných kyselin.
    • Slunečnicový olej – poměr je přibližně 1:120. Tento olej je tedy extrémně bohatý na omega-6 a neobsahuje téměř žádné omega-3 mastné kyseliny.
    • Sójový olej – poměr je přibližně 1:6. Obsahuje tedy vyšší množství omega-6 než omega-3, ale stále má významný podíl omega-3.
    • Olivový olej – poměr je přibližně 1:10. Olivový olej obsahuje více omega-6, ale celkově má nízký obsah obou těchto mastných kyselin ve srovnání s jinými oleji.
    • Rýžový olej – poměr je přibližně 1:20. Rýžový olej obsahuje výrazně více omega-6 než omega-3 mastných kyselin a má podobné složení jako kukuřičný olej.
    • Konopný olej – poměr je přibližně 1:3. Olej se vyrábí z technického konopí, nemusíte se tedy při jeho používání bát účinků THC. Podíl omega-3 oproti omega-6 je v konopném oleji velmi dobrý. 
    • Lososový olej – poměr je přibližně až 15:1. Lososový olej je velmi bohatý na omega-3 mastné kyseliny, zejména na kyselinu EPA a DHA.

    Kolik oleje je akorát

    Množství oleje závisí na tom, z jakého důvodu ho chcete do krmiva přidat. Je-li cílem zvýšení lesku srsti, může postačit 100 ml oleje denně. V případě, že se budete snažit výrazně zvýšit kalorickou hodnotu krmné dávky, lze zkrmovat přibližně až 500 ml oleje denně. Celková denní dávka oleje by ale neměla překročit 100 ml na 100 kg živé hmotnosti zvířete.

    Rozhodnete-li se olej do krmné dávky zařadit, stejně jako u všech nových krmiv by si kůň měl na novou složky zvykat pomalu. Doporučuje se začít přidávat 50 ml oleje za den a po týdnu vždy o 50 ml navyšovat dávku až do požadované výše. Tento pomalý způsob je osvědčený. Umožňuje trávicímu traktu koně přizpůsobit se tuku, což sníží pravděpodobnost příliš měkkého „olejnatého“ trusu, což je typický, i když obvykle přechodný účinek podávání oleje.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top