Krmení v úrovni země může výrazně zlepšit celkové zdraví koně. Podívejme se jak na to.
Znáte to, často přemýšlíte, jak svému miláčkovi zlepšit jeho koňský život. Spoustu času dumáte o tom, jak se co nejlépe postarat, jestli už dekovat nebo co přidat do krmiva. Víte, že každé rozhodnutí má vliv na pohodu a zdraví koně. O krmení to platí dvojnásob. Záleží na typu krmiva, ale i času a způsobu krmení. Věděli jste, že hraje velkou roli také poloha krmení, když ho kůň žere?
Zní to až neuvěřitelně snadno: snížení rizika zadušení, koliky, dýchacích potíží, zlepšení stavu zubů a zvýšení množství živin, které kůň získá z krmné dávky, můžete zajistit pouze tím, že krmivo položíte na zem. Takže „oves“ nebudete sypat do žlabu a seno nebude zavěšené v síti nebo v jesličkách.
Proč z úrovně země?
Protože je to tak přirozenější, zní jednoduchá odpověď. Koně se ve volné přírodě většinu dne pasou a mají skloněnou hlavu. Takto se koně živili po miliony let a jejich trávící ústrojí je příjmu potravy s hlavou dolů skvěle přizpůsobeno. Když kůň může žrát přirozeně, podporuje to slinění, které napomáhá procesu trávení a snižuje riziko koliky. Skloněná hlava umožňuje snadné dýchání a zároveň minimalizuje vdechování prachu a částic z krmiva, které mohou vést k dýchacím potížím. Při krmení ze země se zuby přirozeně a pravidelně opotřebovávají. Zdravé zuby opět přispívají k lepšímu rozmělnění potravy, čímž se zvyšuje stravitelnost a snižuje se riziko zadušení a koliky
Další výhodou je pomalejší konzumace žrádla. Kůň musí pečlivěji žvýkat, aby si udržel seno a zrní v hubě. To dává větší čas k rozžvýkání a smíchání se větším množstvím slin a sousto je následně lépe stráveno.
Úskalí krmení ze země
- Při rozsypávání, zvláště jadrného krmiva, přímo na zem může dojít k sežrání hlíny či písku. V takovém případě hrozí, že koně sežerou vajíčka vnitřních parazitů. Dalším nebezpečím je písečná kolika, kdy hlína nebo písek zneprůchodní střeva koně. Je vhodné krmit z nízkých plastových žlabů vyrobených z poddajného plastu či gumy, které koním nezpůsobí zranění. Teoreticky mohou zůstat v boxe neustále, ale pro prodloužení jejich životnosti je vhodnější je po sežrání krmné dávky odstranit. U volného či výběhového ustájení je možné krmivo rozsypávat na gumové desky.
- Seno položené na zemi v boxovém ustájení je často koňmi rozhrabáno a roztaháno do podestýlky. Takové seno se vyhodí společně se špinavou podestýlkou, což je poměrně neekonomické. U některých koní lze tomuto chování předejít tím, že je seno zakládáno do rohu pod žlab. Samozřejmě, ne vždy to pomůže.
- U pastevního chovu je tradičně seno zakládáno do krmelců, kdy je najednou založen celý balík sena. Tento způsob je jednoduchý, ekonomický a při použití techniky i rychlý. Ve chvíli založení nového balíku koně žerou seno z vyvýšené polohy. Jak balík z krmelce mizí, musí více a více sklánět hlavu, což je pro koně přirozenější a lepší způsob příjmu objemného krmiva. Seno je možné zakládat také přímo na zem. Rozložením hromad sena na různých místech výběhu nebo pastviny koně přimějete k popocházení za potravou. Navíc, když je příkrmišť více, lze zabránit „sporům“ mezi koňmi. Tento na práci bezesporu náročnější způsob krmení napodobuje přirozené chování koní ve volné přírodě.
- I když má krmení položené na zemi své výhody, nemusí všem nutně vyhovovat. Například pro starší koně může být obtížné držet hlavu u země kvůli artritidě krku a hřbetu. V takovém případě může být pohodlnější umístění žlabu i sena ve výšce hrudníku. I tato pozice podporuje předsunutou, prodlouženou polohu krku, která napomáhá slinění a trávení.
Krmení z úrovně země, pokud je prováděno správně, může zlepšit zdraví trávicího traktu, dýchacího ústrojí a celkovou pohodu koně.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.