Znáte ty naprosto pohodové koně, kteří by ani nemrkli, kdyby u nich přistál lunární modul? A pak jsou tady koně, kteří zpanikaří při každém padajícím listu…
Některým koním stres nedovolí se nikdy uvolnit, jsou pořád nervózní, napjatí a roztěkaní. Stres a úzkost mohou mít silný vliv na výcvik koně, jeho celkovou pohodu a zdraví. Máme dobrou zprávu: existuje přírodní cesta, jak stres, napětí, nervozitu a úzkost uvolnit. Tento způsob sice není tak silný, jako mohou být medikamenty, ale funguje spolehlivě. Jsou to speciální bylinky a celkově vhodné krmení.
Co je to koňský stres?
Stres je přirozený ochranný mechanismus. A pro život není o nic méně důležitý než trávení nebo dýchání. Původně pomáhal zvířatům vyhýbat se predátorům, nepřátelům a nebezpečným situacím a měl zásadní význam pro jejich přežití. U volně žijících zvířat se vyskytují četné stresory, tj. faktory nebo spouštěče, na které koně obvykle reagují útěkem. Divocí koně reagují strachem a následným útěkem nejen na výskyt predátora, ale také na hlasité zvuky, rychlé pohyby a neznámé situace. Zkrátka koně nejdříve utečou a pak přemýšlejí, proč utekli. Tahle taktika jim po miliony let pomáhala přežít! U koní se během let vyvinuly mechanismy, které usnadňují útěk. Pohybem při útěku klesá u koně hladina stresu. Psychický tlak může vést také k fyzickému stresu, například v důsledku náhlého odloučení od stáda. Více jsme o úzkosti z odloučení od jiných koní psali v článku Úzkost z odloučení od stáda.
Stresory pro moderní koně
Domestikovaný jezdecký kůň je jen zřídka vystaven život ohrožujícím stresorům. Nicméně to, co vyhodnotí jako nebezpečí, vnímá a řeší úplně stejně jako divoký kůň. Domestikovaný kůň reaguje na stres stejnými biologickými mechanismy jako jeho předci. Protože však často nemůže uniknout, například cváláním, pryč od zdroje potenciálního nebezpečí, a tudíž pohybem hladinu stresu snížit, fyzické příznaky přetrvávají. To znamená, že hladiny hormonů, které se při stresu specificky zvyšují, tedy nejsou kvůli nemožnosti pohybu při útěku dostatečně potlačeny. To má hned několik fyzických důsledků, které si mnoho majitelů se stresem vůbec nespojí. Dlouhodobý stres často vede ke gastritidě, žaludečním vředům, ztuhlým svalům, zhoršenému trávení a svalové hypertonii.
Psychický stres
Kromě spouštěčů, jako jsou hlasité zvuky, rychlé pohyby, světelné podněty a neznámé prostředí (a mnoho mnoho dalšího :), existuje řada stresorů, které jsou pevně zakotveny v biologii koně. Psychickým stresem koně reagují například na odloučení od ostatních koní, neklid ve stádě, nedostatečný přístup k vodě a potravě, samotu nebo přílišný tlak na výkon. To může vést ke špatné koncentraci, přehnaným reakcím a k „výbušnému“ chování, které je nebezpečné pro koně i jezdce. Z fyzického hlediska se stres může do organismu vkrádat postupně až dosáhne takzvaného „bodu, odkud není návratu“. Tehdy účinky stresu způsobují takové fyzické nepohodlí, že bolest zase vyvolává další stres, čímž vzniká začarovaný kruh, z něhož je obtížné vystoupit. Typickým příkladem mohou být stresem vyvolané žaludeční potíže, jako jsou žaludeční vředy nebo gastritida.
Jak zbavit koně stresu?
Naprostým základem je správný management s důrazem na welfare a pohodu koně. Vhodné prostředí, společnost dalších koní, dostatečný pohyb, správné krmení, odpovídající veterinární a podkovářská péče – to vše je pro celkovou pohodu koně nezbytné.
A právě krmení je jedním ze způsobů, jak efektivně snižovat stres přirozeným způsobem.
Nejdůležitějším faktorem je kvalitní objemové krmivo, které koni poskytne nejen živiny, ale i zábavu. Navíc dostatečný přísun sena či pastvy během celého dne je zcela zásadní pro správné fungování žaludečních kyselin a předcházení vzniku žaludečních vředů. Koncentrované jadrné krmivo a doplňky je vhodné vybírat podle individuálních požadavků koně. Rychlou a účinnou úlevu od stresu může poskytnout řada bylin.
Bylinky pro nervózní koně
Vystresovanému koni můžete pomoci tím, že mu budete podávat uklidňující kozlík lékařský, chmel a další byliny. Kůň, který je uvolněnější, bude otevřenější vůči pomůckám a dokáže se lépe soustředit na trénink.
Bylinky pro nervózní koně:
- Heřmánek – má zklidňující účinky na nervový systém.
- Kozlík lékařský – působí jako přírodní sedativum.
- Levandule – uklidňuje a zmírňuje stres.
- Meduňka – podporuje relaxaci a snižuje úzkost.
- Třezalka tečkovaná – pomáhá při nervozitě a úzkostech.
- Chmel – přírodní sedativum, snižuje úzkost a nervozitu. Má pozitivní vliv na trávení.
Jednodruhově nebo ve směsi?
Heřmánek, meduňka, levandule, třezalka tečkovaná a chmel jsou obecně bezpečné k míchání v menších dávkách. Tyto byliny mají podobné zklidňující účinky a dobře spolu fungují. Zklidňující účinky chmele jsou podobné těm, které má kozlík lékařský nebo meduňka.
Kozlík lékařský by měl být podáván spíše samostatně nebo v malém množství, protože je silnější a jeho účinky se mohou sčítat s jinými bylinami.
Třezalka tečkovaná je silná bylinka. U koní za účelem nervového utlumení je lépe ji podávat samostatně, protože ve směsi s bylinami ovlivňujícími nervový systém, jako je kozlík nebo chmel, se může zvýšit její sedativní účinek. Třezalka tečkovaná může zvyšovat citlivost na slunce a není vhodná pro koně vystavené dlouhodobě přímému slunci.
Obecně při míchání bylin s podobnými účinky může dojít ke zvýšení jejich účinku. Například kozlík lékařský může při vysoké dávce či v kombinaci s chmelem způsobit ospalost a není vhodné ho podávat při práci nebo před závody. Zvýšené opatrnosti je potřeba dbát u březích klisen. Některé byliny mohou mít hormonální nebo dráždivé účinky, které mohou ovlivnit jak průběh březosti, tak kvalitu mléka pro hříbě. U březích klisen se vyhněte třezalce tečkované, ale i dalším bylinám jako je pelyněk, petržel, šalvěj a rozmarýn.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.