• SEDÍ VAŠEMU KONI OHLÁVKA? – 1. díl – stájové ohlávky

    Mysleli jste si, že jsou všechny ohlávky stejné a že je úplně jedno, jakou koupíte? Možná vás proto překvapí fakt, že i při výběru takové banality jako je právě ohlávka je potřeba dbát na to, aby dobře seděla, nikde netlačila a zejména ne v místě citlivých bodů na koňské hlavě. Právě problematice výběru a napasování ohlávky se věnuje další článek od Nikoly Kováříkové.
    Když se řekne ohlávka…

    Ohlávka je základní manipulační prostředek, který při každodenním zacházení s koněm nejčastěji používáme, ať už se jedná o převádění koně z místa na místo, při ošetřování a běžné péči, nebo k práci ze země. Donedávna jsem ohlávkám nevěnovala přílišnou pozornost a jejich výběr situovala pouze na design, dnes už mě na ohlávkách především zajímá, zda dobře pasují mému koni. 

    Jak jsme již zmínili v úvodu, ohlávka je nedílnou součástí naší spolupráce s koňmi a více, než vizuálně oslňovat, by měla být bezpečná, správně sedět a rozkládat tlak, tak jak je potřeba. Na to ale majitelé i výrobci bohužel občas zapomínají a ohlávky tak mnohdy spíše připomínají designový doplněk.  

    Asi nejpoužívanějšími ohlávkami jsou dva základní typy, kterým se v prvním a následně druhém dílu článku, budeme trochu podrobněji věnovat:

    • stájové ohlávky – na běžnou manipulaci 
    • provazové (parelliho) ohlávky – na práci
    Správně padnoucí stájová ohlávka.
    Stájové ohlávky

    Tento typ ohlávky, slouží k základní manipulaci při přípravách a managementu okolo koně. Každý majitel má nejeden kousek pro svého koně doma. 

    Stájovky, jak se jim laicky říká, jsou vyrobeny z krátkých pruhů relativně měkkého ohebného materiálu, které jsou k sobě připojeny pomocí kovových kroužků a přezek. 

    Jako materiál na výrobu ohlávek se nejčastěji využívá nylon, který je pružný, odolný a snadno se udržuje. Je to tedy velmi praktický a vhodný materiál. 

    Kvalitnější ohlávky jsou potom vyráběny z kůže, která má také své velmi kladné vlastnosti, a při správné péči je prakticky nesmrtelná. 

    Ohlávky pak mohou být na různých místech ještě podloženy změkčujícím materiálem – nejčastěji je to v oblasti týlu (za ušima) a na nose. Oblíbené jsou různé beránky, neopren, nebo tenká vrstvička molitanu obalená měkkou látkou. 

    Proč zmiňuji tyhle základní a naprosto samozřejmé informace? Materiál a střih ohlávky určuje, jaké pohodlí neboli komfort vzniká koni při jejím užívání. To co je pro nás naprostá banalita při jakékoliv manipulaci, může být pro koně se špatně zvolenou ohlávkou velmi nepříjemná záležitost.

    A proč to? Abychom si dokázali odpovědět musíme zabrousit do nepříliš oblíbeného a známého tématu. Anatomie. 

    Ohlávka z pohledu anatomie a biomechaniky

    Vnitřní strukturu hlavy tvoří lebka, jejíž hlavní funkce – velmi stručně řečeno –  je chránit citlivé vnitřní orgány a orgánové soustavy jako je například mozek, trávicí a dýchací ústrojí nebo citlivé smyslové orgány. 

    Díky uložení těchto důležitých soustav prostupuje a obklopuje lebku mnoho citlivých nervových zakončení a měkkých tkání, které od vnějšího prostředí chrání jen tenká vrstva kůže. 

    Je tedy zcela jasné, že hlava je velmi citlivá na jakýkoliv tlak a tření, které může ohlávka způsobovat. 

    Anatomie hlavy koně je ale poměrně obsáhlá a náročná a já bych vás nerada odrazovala popisováním jednotlivých citlivých částí, proto pouze doporučím, abyste si pozorně prohlédli obrázek níže, kde jsem vyznačila místa, kterým by se ohlávka měla vyhnout. 

    Jedná se o otvory jimiž prochází nervová zakončení, tenká a citlivá struktura nosní kosti, výrazné výstupky a výčnělky lebky a také temporomandibulární (neboli čelistní) kloub – ve zkratce TMJ. 

    Příklad: 

    • Nízko umístěná ohlávka bude citlivě tlačit na nosní kost, která je velmi snadno zlomitelná, při vyvinutí většího tlaku. 
    • Také pokud bude ohlávka příliš volná, bude mít tendenci koni při pohybu sjíždět na stranu a lícní popruhy mohou zasahovat do citlivých prostorů očí. 
    • Příliš vysoko umístěná ohlávka bude zase naopak dráždit citlivé výstupky lícních kostí. 
    • Příliš utažená ohlávka může poškodit citlivá nervová zakončení huby či skřípnout a dřít slabou obličejovou kůži.
    Vlevo nánosník ohlávky příliš nízko, vpravo zase příliš vysoko – boční přezka zasahuje do citlivé oblasti.
    Bezpečnost 

    Bezpečnost našich koní je pro nás všechny jistě na prvním místě, ale i přesto se stále a často někteří majitelé dopouštějí chyb, které v konečném důsledku mohou být až fatální. 

    I tak základní a obyčejná věc jako je ohlávka, má svá bezpečnostní pravidla: Ohlávka slouží pouze k převádění koně z místa na místo, nebo k jeho uvázání, které je nutné pro další manipulaci s koněm. 

    1. Z toho plyne, že v boxe, ani ve výběhu ohlávka koni na hlavu nepatří. Kůň v boxe se může zachytit o naprosto neviditelné šroubky u žlabu, o žlab samotný či o další, námi nepředstavitelné překážky. Nejednou se jistě také stalo, že si kůň do příliš volné ohlávky zasekl nohu. A co se týče výběhu, ten může být plný větví a dalších nebezpečí, které mohou při zachycení ohlávky vašemu koni přivodit nehezká zranění a dokonce i fatální úrazy. 
    2. Pokud z jakéhokoliv důvodu (je nechytitelný, nově zařazen do stáda atd.) musí mít i ve výběhu kůň ohlávku, použijte bezpečností, která v případě jakéhokoliv zachycení okamžitě povolí.

    Ohlávka opravdu není jen o designu a v nesprávných situacích to může být velmi nebezpečná zbraň, proto prosím, věnujte tomuto tématu více pozornosti. 🙂 

    V příštím článku si povíme více o provazových neboli parelliho ohlávkách.

    Autor: Nikola Kováříková, IG @equine_study

    Foto: Nikola Kováříková a archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top