Koně, stejně jako lidé, se dnes těší delšímu životu a lepšímu zdraví než jejich prarodiče. Není výjimkou, že dnešní koně jsou v dobré kondici a pracují i po dvacítce. Nejeden sportovní kůň pokračuje v kariéře s mladšími jezdci, kterým předává svoje léty nabyté zkušenosti. Čas je ale neúprosný a každý kůň jednoho dne dojde do věku, kdy bude starý.
Starší kůň – ideální volba?
Vyšší věk s sebou sice nese mnohé zdravotní problémy a starší koně často vyžadují důslednou péči. Na druhou stranu – zkušený kůň přináší svým jezdcům mnoho výhod. Pro mladší nebo začínající jezdce je starší zkušený a klidný koňský učitel ta nejlepší volba. Spolehlivý školní poník stojí za to, abyste se o něj starali s větším úsilím, protože dítěti může poskytnout důvěru a zkušenosti. Starší parťák v soutěžích zase mladému jezdci pomůže budovat důvěru v sebe sama. Stejně tak jsou starší koně vhodní i pro věkově starší jezdce, kteří již nechtějí dosahovat sportovních výsledků a koně mají především jako parťáka a společníka. Otázkou je, kdy je kůň považován za staršího? Pro jednoho jezdce to může být dvanáctiletý, čtrnáctiletý kůň, který je v podstatě stále na vrcholu sil, pro jiného je to kůň, který překročil dvacítku a roky se mu nesmazatelně vepsaly do tváře v podobě bílých chlupů. Vnímání věku koně je tedy nesmírně individuální. Z tohoto důvodu nám bude vodítkem především zdravotní stav konkrétního koně.
Stárnoucí kůň
Jak kůň začíná stárnout, postupně to na něm bude čím dál více vidět i fyzicky. Pomalu bude opadat ze svalů, zejména v horní linii hřbetu. Může mu začít více vystupovat páteř a kohoutek. Přidat se mohou také otoky končetin. V pokročilejším věku se objeví také šediny kolem očí, uší, čela a tlamy. Starší kůň může mít také propadlý vzhled obličeje s hlubokými prohlubněmi nad očima. Mohou se ale objevit i závažnější příznaky stárnutí, od ztráty chuti k jídlu a potíží s příjmem potravy, až po laminitidu, artrózu, Cushingův syndrom, šedý zákal a výraznější úbytek hmotnosti. Za všech okolností, kdy kůň vykazuje známky nemoci nebo zhoršujícího se zdravotního stavu, je vhodné kontaktovat veterinárního lékaře, aby mohl být jeho stav důkladně posouzen. Každoroční zdravotní prohlídka při očkování koně umožní včas zachytit vznikající problémy.
Artróza
S přibývajícím věkem se zvyšuje riziko vzniku artrózy. U většiny starších koní se postupně objeví ztuhlost kloubů, která se často urychlí u kloubu, který byl v minulosti poškozen. Chrupavka, která chrání kosti kloubu, se časem postupně opotřebovává. V extrémních případech může dojít až k jejímu úplnému vymizení, což má za následek velmi bolestivé obrušování „kosti o kost“. Artróza může postihnout jakýkoli kloub, mezi nejnáchylnější oblasti patří spěnkové klouby, hlezna, karpy, ramena, kolena a pánevní klouby. Při včasné diagnóze artrózy je možné dobrou péčí, vhodnou prací a odpovídajícím krmením stav stabilizovat a další degeneraci zpomalit. K dispozici je mnoho krmných doplňků, které se hojně používají k prevenci opotřebení kloubů, k jejich ochraně a snížení jejich ztuhlosti.
Artróza nebo artritida?
Názvy těchto dvou onemocnění zní podobně, ale rozdíl mezi nimi je velký. Artróza je degenerativní onemocnění typické pro starší jedince (jak lidské, tak zvířecí). Jedná se o postupnou destrukci kloubních chrupavek způsobenou nejčastěji dlouhodobým nadměrným přetěžováním kloubů, na jejím vzniku se významně podílí také obezita, případně se může rozvinout následkem úrazu. Naproti tomu artritida je zánětlivé onemocnění, vyvolané viry či bakteriemi, které se zvýšenou zátěží a opotřebením kloubů nemá nic společného.
Játra a ledviny
Možnými příznaky toho, že kůň může trpět potenciálními problémy s játry a ledvinami, jsou celková špatná kondice, nekvalitní matná srst a v některých případech ztráta chuti k jídlu, která následně vede ke ztrátě hmotnosti. Dlouhodobé užívání některých léků k léčbě jiných zdravotních problémů může mít trvale nepříznivý vliv na funkci jater a ledvin koně. Pokud kůň vykazuje známky špatného zdravotního stavu, je třeba požádat o radu veterináře. Ten z krevního rozboru zjistí, v jakém stavu ledviny a játra jsou.
Šedý zákal
Šedý zákal (katarakta) je oční onemocnění, při kterém dochází k zakalení normálně čiré oční čočky. Zakalení způsobí sníženou průhlednost oční čočky, brání průchodu světelných paprsků na sítnici, a tak je vidění zastřené – jakoby překryté šedým závojem. U některých koní se může objevit postupně jako příznak stáří. V důsledku šedého zákalu může dojít ke ztrátě zraku. Částečně vidící kůň vyžaduje opatrné a ohleduplné zacházení.
Sarkoidy a melanomy
Melanomy a sarkoidy jsou nejčastější kožní nádory u koní. Častěji se vyskytují u starších koní a obvykle se objevují na citlivějších místech těla, jako je vnitřní strana stehna, břicho, oční víčka, vemeno, pochva a penis. Sarkoidy většinou rychle rostou, často zvředovatí a infikují se. Jsou známé tím, že se opakovaně vracejí, proto je zásadní včasná diagnostika a léčba.
Melanomy se vyskytují většinou u běloušů, ve vyšším věku jsou opravdu časté, podle statistik jimi ve věku nad 15 let trpí až 80 % běloušů. Jsou to tvrdé bouličky, nejčastěji kolem řitního otvoru, na spodní straně ocasu, ale najdete je i jinde. Melanomy rostou pomalu a jsou obecně méně agresivní než sarkoidy.
Ztráta tělesné kondice a úbytek hmotnosti
Ztráta tělesné kondice je asi nejčastějším znakem stárnoucího koně. Stárnoucí koně jsou náchylnější k fyzickému stresu a nemocem a při ztrátě hmotnosti může být pro jejich organizmus problém ze se zregenerovat. Obecně koně nejvíce hubnou během zimních měsíců. Platí, že nejlepší je zabránit ztrátě hmotnosti starého koně na začátku a během zimy; mnohem obtížnější je snažit se na jaře váhu koni vrátit. U koní se sklonem k nadměrnému hubnutí v zimě je potřeba začít s přikrmováním na podzim, jakmile se začnou noci ochlazovat. U koní z části odkázaných na pastvu, je potřeba již v tomto období, kdy tráva zpomalí svůj růst, začít přikrmovat senem.
Důležité je odhalit i příčiny ztráty kondice. Dvěma hlavními příčinami ztráty kondice jsou špatný chrup a snížená schopnost trávení, případně pomoření parazity. Tyto faktory spolu souvisejí, protože kůň musí být schopen důkladně rozžvýkat krmivo, aby mohlo v jeho trávicím traktu probíhat správné trávení. Z vyšetření koňského trusu můžete zjistit, zda má kůň zažívací potíže. Přítomnost většího množství nestráveného jádra a sena v trusu je vodítkem, že velká část krmiva může procházet koňským systémem, aniž by byla plně využita. V takovém případě je potřeba provést kontrolu zubů a dutiny ústní,. Možná bude potřeba přejít na více rozmělněné krmivo, nebo rovnou na speciální granule pro koňské seniory (například Havens Senior Crumbs), které lze rozmočit na kaši. V neposlední řadě je vhodné provést koprologické vyšetření trusu a na jeho základě provést cílené odčervení. Na druhou stranu by starší kůň neměl příliš ztloustnout, protože obezita může zhoršit artózu, vést k laminitidě a zatížit kardiovaskulární systém.
Cushingův syndrom
Jedná se o nadprodukci hormonů hypofýzy – podvěsku mozkového, které jsou zodpovědné za vznik typických klinických příznaků. U koní s Cushingovým syndromem dochází k degeneraci nervových zakončení v hypotalamu, jenž jsou zodpovědné za produkci dopaminu, který u zdravých koní tlumí produkci hormonů hypofýzy. Tato metabolická porucha postihuje koně bez rozdílu plemene a pohlaví, vyskytuje se většinou u koní starších 15 let, ale jsou popsány případy i u koní pod 10 let věku.
Nejběžnější příznaky tohoto onemocnění jsou: růst husté, hrubé a zvlněné srsti na nohou a ve spodní části těla, která v létě nelíná, výrazné lokální tukové polštářky na krku, plecích, nad kořenem ocasu a nad očima, nadměrné pití, pocení a močení, náhlé hubnutí bez zjevné příčiny, propadlá horní linie hřbetu, „senné“ břicho, náchylnost k laminitidě, letargie a snížení fyzické výkonnosti. Cushingův syndrom v současnosti nelze vyléčit. Jedná se o chronickou poruchu, jejíž příznaky je možné pouze zmírnit podáváním vhodných léků a výrazně tak zlepšit kvalitu života postiženého koně. Po zjištění Cushingova syndromu může veterinář nabídnout několik způsobů léčby, všechny jsou celoživotní.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.