• STŘÍHÁNÍ A DEKOVÁNÍ KONÍ JDOU RUKU V RUCE

    Stříhání a dekování koní spolu úzce souvisí. V článku jsou kromě obecných rad i praktické tipy, jak ostříhané koně účelně dekovat.

    Benefity, které střih koním přináší, jsou jednoznačné – koně se méně potí, snižuje se doba potřebná k uschnutí po práci, koně lépe a rychleji regenerují a snižuje se riziko nastydnutí. Jakmile ale člověk koně ostříhá, musí být také připravený ho adekvátně a opravdu důsledně dekovat. A to nemusí být vždy jednoduché. 

    Ostříhaného koně je, až na několik výjimek, potřeba dekovat!

    Stříhání a deky

    „Když se jako majitel rozhodnu svého koně ostříhat a zasáhnout do jeho přirozené termoregulace, tak bych měla být také ochotná mu zajistit dostatečný teplotní komfort a adekvátně dekovat,“ vysvětluje Markéta Krobová, která se stříhání koní věnuje více než deset let a v rámci společnosti Equiservis je expertkou právě na stříhání koní a jejich dekování. A pokračuje: „Jsem zastáncem toho, aby ostříhaný kůň byl v podzimním a zimním období vždy dekovaný. Platí to i pro minimalistické střihy, ale u částečných nebo kompletních střihů je to pro pohodu a komfort koně neprosto nezbytné!“

    Když jedna vrstva nestačí

    „Deka by měla koni perfektně sedět. Nesmí nikde tlačit, aby nehrozilo otlačení či odření koně. U ostříhaných koní to platí dvojnásob. Dříve bylo běžnou praxí, že se deky vrstvily na sebe a tento způsob se hojně praktikuje dodnes. Zkrátka když se ochladí, pod jednu deku se přidá druhá, aby se zvýšil teplotní komfort. Koně jsou sice v teple, ale mají na sobě značnou váhou a také několik zapínání na prsou, pod břichem a mezi zadníma nohama. Zvyšuje se tím možné riziko diskomfortu pro koně nebo zranění.“

    Vložení poddeky, tzv. lineru u dek Horseware pomocí oček. Je to jednoduché, rychlé a linery se pod svrchní dekou nehýbou.

    Existuje ale i možnost, jak vrstvit deky komfortně a funkčně.

    „Osobně mám výborné zkušenosti s dekami Horseware a jejich systémem poddek (linerů). Pod svrchní deku se připíná poddeka, která funguje jako zateplení a zvyšuje teplotní komfort deky. Díky tomuto systému si vystačíte s jednou vrchní dekou a podle potřeby jen měníte ty spodní. Horseware nabízí jak úplně tenké a odpocovací poddeky, tak zateplené od 100 g až po 400 g. Podle síly svrchní deky tak můžete mít až 500 g termodeku.“

    A jak to funguje? Poddeka se ke svrchní dece připíná pomocí suchých zipů u krku a karabinek v zadní části deky. Je tedy zafixovaná, nikam se netočí a zároveň koně nikde netlačí popruhy navíc. Poddeky se dají variabilně měnit dle aktuálního počasí, v rámci zimy pravidelně prát a koně tedy držet v čistotě. Svrchní deku pak můžete vyprat po zimní sezoně a šetřit tím životnost nepromokavé membrány.

    „Materiál Horseware poddek je vyjma těch odpocovacích hladký. To je perfektní volbou pro ostříhané koně. Poddeka klouže po ostříhané srsti dle pohybu koně a nikde netáhne. Deky s fleecovým zateplením mají tendence čerstvě ostříhaným koním sklouzávat po zádech směrem dozadu a mohou nepříjemně pnout. S oblibou říkám, že Horseware poddeka je takový měkký „spacáček“ a moc ráda je v zimě používám i během stříhání. Koni není při stříhání chladno, deka nepřekáží a díky hladkému materiálu na ni neulpívá ostříhaná srst“, vysvětluje Markéta Krobová.

    Více se o vrstvení dek můžete dozvědět v článku Průvodce chytrým vrstvením dek.

    Ostříhaní koně potřebují deku deku nejen v mrazu.

    Krční díl je důležitý

    „Pro ostříhané koně, především pro ty s kompletními nebo honebními střihy, jsou v chladnějším počasí ideální deky s krčními díly. Teplotní komfort deky se přidáním krčního dílu výrazně zvyšuje. Jsem zastánce toho, aby kůň s ostříhaným krkem, který chodí pravidelně do výběhu či má venkovní box, nosil krční díl. Svaly horní linie mohou v zimním období prochladnout a nepříjemně tuhnout, to pak pocítí i jezdec při práci s koněm ze sedla. Ve vnitřní stáji koně krční díl zpravidla nepotřebují,“ vysvětluje Markéta Krobová a pokračuje: „Dříve nebyla nabídka dek tak široká a krční díly se tedy běžně nepoužívaly a tak i ostříhaní koně trávili velkou část dne ve výběhu v dece bez krčního dílu. Ale i dnes, v době, kdy seženete deku s „krkem“ v každé prodejně, se velmi často setkávám s tím, že ostříhaní koně krční díly nedostávají. Z mého pohledu je to opravdu škoda. Pokud se rozhodneme svého koně ostříhat, měli bychom myslet v první řadě na to, abychom mu dopřáli maximální teplotní komfort, což v chladu rozhodně znamená obléci ho do deky s krčním dílem. To je to nejmenší, co můžeme pro zdraví a pohodlí svého ostříhaného koně udělat.“

    TIP: Při výběru deky zvažte, zdali vyberete deku v sadě s odnímatelným krčním dílem, deku ve střihu „high neck“, která částečně kryje krk nebo takovou, ke které je možné krční díl dodatečně dokoupit.

    Deky Horseware díky hlubšímu střihu a způsobu zapínání dobře kryjí i břicho koně.

    A co břicho?

    Někteří majitelé mají starost o ostříhané břicho koní, které deky zcela nezakrývají. Řešení je dvojí. Můžeme přizpůsobit zvolený střih a spodní část břicha nechat osrstěnou nebo po ostříhání sáhnout po dece s tzv. „laclem pod břicho“, který spolehlivě chrání břicho koně před chladem. Takových dek ovšem není na trhnu mnoho. Přední výrobci dek se zaměřují především na produkci hlubších anatomických dek, které ve své podstatě chrání břicho koně obdobně jako lacl, ale jsou pro koně výrazně komfortnější.

    „Osobně doporučuji deky Horseware z řady Rambo, nosí je i naše koně. Mají dlouhou životnost, skvělý střih a materiál, perfektně sedí a koně nijak neomezují. Díky hlubšímu anatomickému střihu deka kryje do značné míry i spodní část břicha a je tedy vhodná i pro ostříhané koně, kteří tráví hodně času ve výběhu. Z mé letité praxe jsou tyhle deky jednoznačně nejlepší volba na trhu,“ vysvětluje Markéta Krobová a pokračuje: „Pokud má kůň kvalitní deku, která správně sedí, neměli bychom mít starosti s tím, že by se nám v nějakém místě od deky odíral. Pokud mají koně od deky lysá místa v srsti, především v oblasti na plecích či kolem kohoutku, ve většině případů za to může špatně zvolená deka. Neplatí to ale vždy, někteří koně mají nějak atypickou stavbu těla nebo mají velmi jemnou a citlivou kůži a mohou tedy mít tendence se odírat i přes vhodně zvolené vybavení. Zde může být vhodnou volbou použití takzvané vesty pro koně, která se dává pod deku a zmírňuje či zcela zabraňuje odírání srsti.“

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top