• TÁBORY S KOŇMI

    Holky a kluci, zasněte se – být týden či dva v partě bezva dětí a každé ráno se vyhoupnout do sedla a vydat se na vyjížďku do luk, cítit vůni lesa a vítr ve vlasech. V poledním slunci se zchladit při plavení koní v rybníce. Odpoledne si zahrát hry ve stínu stromů, dobře se najíst a u táboráku usínat pod hvězdami… Nesplnitelný sen či možná skutečnost na táboře s koňmi? Pojďme se podívat, jaká je realita v roce 2022.

    Tábor s koňmi může být koncipován několika základními způsoby.

    Koně jako bonus

    Koně jako zpestření běžného programu tábora, kdy se děti vypraví do blízké stáje, koníky si pohladí, dají jim mrkev a suchý chléb, dozví se něco zajímavého o koních a na konci odpoledne se každý, kdo chce, alespoň na chvíli sveze. Takové „koňské“ odpoledne se za tábor může třeba i víckrát opakovat. Koně jsou jen zpestřením.

    Koně jako program

    Rozhodně nejatraktivnější varianta pro každého malého milovníka koní. Tábor s koňmi, kde u nich děti tráví většinu času. Učí se na koni nejen jezdit, ale seznamují se i se základy péče o ně, krmení a provozem stájí. Koně jsou hlavním programem dne, a nebo jeho významnou části. Děti jezdí jednou či výjimečně dvakrát denně. Na takových táborech bývá většinou alespoň půl dne věnováno koním. Děti se často velmi zlepší v jízdě, naučí se mnoho i z teorie a přiučí se i běžným praktickým dovednostem ve stáji, od základní manipulace s koňmi až třeba po čištění sedlového materiálu.

    Tábor jako sportovní soustředění

    Sportovní stáje někdy nabízejí během prázdninových měsíců možnost sportovního soustředění pro děti. To je určeno dětem jezdecky pokročilým, které už mají vlastního koně nebo si pro tyto účely mohou dovézt koně půjčeného. Probíhají většinou tak, že dítě přijede i se svým koněm a během tábora se pod vedením zkušeného trenéra ve skupině věnuje intenzivnímu tréninku.

    Přínosem je když se děti o koně naučí postarat před i po ježdění.
    Pobytový nebo příměstský?

    Možné je oboje. Móda příměstských táborů si našla cestu i ke koním. Příměstské tábory s koňmi se rozrůstají kolem velkých i menších měst, jako houby po dešti. Někdy děti nechtějí opouštět pohodlí domova, často může být rozhodujícím faktorem i nižší cena, nebo jednoduše vybraný jezdecký klub pobytové tábory nepořádá. Ale klasika je pobytový tábor, ideálně v pěkné krajině, kde mimokoňské vyžití je dáno možnostmi a zvyklostmi, takže nechybí bojovky, táboráky, sportovní i jiné hry, vyrábění či tvoření a obligátní celodenní výlet. Součástí tábora bývá táborová hra, na koňském táboře většinou, koho by to napadlo, spojená s koňmi.

    Jaká je náplň takového koňského tábora?

    Kromě ježdění, které by mělo probíhat podle úrovně dětí a zpravidla jednou denně, je samozřejmostí také seznamování s péčí o koně. Pro děti je jistě dobré vědět, že je třeba se o koně postarat, že se sami nenakrmí, nepodestelou… Na druhou stranu děti na tábor nejedou pracovat. Ideální je práci u koní dětem ukázat, umožnit, ale nevyžadovat ji ve velkém rozsahu. Většina táborů má zavedené tzv. „služby u koní“, kdy vždy nevelká skupinka dětí, zpravidla podle jejich rozdělení do oddílů, je k ruce ošetřovatelům, a podílí se na denní péči o koně.

    Táborová hra

    Pravdou stále zůstává „Kdo si hraje, nezlobí“ a na táborech to vědí. Pečlivá příprava táborové hry, která děti vtáhne a zabaví, je důležitá. Ideální je, když je každoročně připravena jiná hra, neboť děti se na tábory často vrací a napodruhé by je již stejná hra bavit nemusela. Kromě táborové hry jsou také důležité například večerní bojovky, táboráky i výlety do okolí. Zjistěte si také, jaký je postoj tábora k mobilům. Časté je, že děti mobily na tábory brát nemají. Pár dní off-line ještě nikomu neublížilo a vedoucím to velmi usnadní práci s dětmi.

    Hygiena na táboře

    Zázemí táborů, co se týče kvality ubytování, sociálního zařízení a stravování může být velmi rozdílné. Někdo vyžaduje vysoký standard pro své dítě i na táboře, jiný rodič vidí v horším zázemí právě ten kousek dobrodružství, které dnes dětem mnohdy chybí. Provozovatel má zákonem stanovenu povinnost tábor, který je na 5 a více dnů pro 30 a více dětí ve věku do 15-ti let, nahlásit na místně příslušnou hygienickou stanici. Praxe je taková, že tábory, které se hlásit nemusí, to nedělají. Jasné je, že denní režim, stravování i osobní hygiena na táboře bude jiná než doma a je na vás posoudit, co je pro vás ještě přijatelné, a co je už tzv. „za hranou“. S tím souvisí i role táborového zdravotníka. Ideální je, když ji vykonává kvalifikovaná zdravotní sestra.

    Kolik to stojí?

    Ceny táborů se značně liší, na internetu najdete týdenní pobyt se hodinou jízdy denně za 4.500 Kč i za 9.000 Kč. Záleží na službách – způsobu ubytování a stravování, ale také na lokalitě, celkové úrovni areálu a zázemí.

    Podle čeho vybrat

    Nejlepší je, když už má dítě tábor vyzkoušený. Dítě (i rodič) již ví, do čeho jdou. Při vybírání nového tábora si zkuste pozjišťovat reference od někoho důvěryhodného. Ptejte po konkrétních detailech, které jsou pro vás podstatné. A pak ještě sebe sama, jestli se s tím vy, jako rodič, a hlavně vaše dítě ztotožní. Ono doporučení typu: „Naše Anička tam byla moc spokojená“, nic neříká o tom, jestli tam bude spokojený i Honzík. Jestli jste dobře zvolili budete vědět až po návratu dítěte. Zejména podle toho, že tam bude chtít jet napřesrok s nadšením zase. Takže když je tábor dobrý, poznáte to snadno!

    Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top