• TIPY JAK PŘIMĚT KONĚ, ABY SEŽRAL LÉKY

    Koně umí být tvrdohlaví nebo nedůvěřiví. Přimět koně, aby pozřel léky, může být náročné! V článku najdete praktické tipy, jak do koně léky dostat.

    Tvrdohlavost, nedůvěřivost, skvělý čich a chuť, výjimečné pozorovací schopnosti a výtečná paměť jsou vlastnostmi, které perorální podávání léků koním velmi komplikují. Nejdůležitějším faktorem pro úspěch při podání léků je způsob, jakým ke koni přistupujete, když mu lék předkládáte. Podávání léků může být stresující, zejména pokud kůň odmítl jiné metody, které jste již vyzkoušeli. Přistupovat ke koni se zatajeným dechem a nervózně se snažit předvídat výsledek snažení je však recept na katastrofu! Kůň si přečte řeč vašeho těla a pozná, že se něco děje. Snažte se zůstat optimističtí a pozitivní.

    Léky je nejlepší přimíchat do krmení. Když léky přidáváte do jádra, vždy se ujistěte, že je kůň sežral.

    V jaké podobě?

    Veterinář koni naordinuje potřebné léky – mohou mít podobu tablet, roztoku nebo prášku. Nejspíše s dávkováním veterinář doporučí i způsob podání. Někdy je potřeba upravit formu léku, aby ji byl kůň ochoten přijmout. Už když vám veterinář léky vydává promluvte si s ním o různých možnostech.

    • Drcení velkých tablet na prášek – velké tablety lze rozdrtit kladívkem, rozemlít v mlýnku na kávu nebo roztlouct v hmoždíři. Vznikne tak sypká prášková struktura, kterou lze snadno vložit do krmiva nebo rozpustit k dalšímu použití.
    • Malé tablety lze často zamaskovat.
    • Prášek lze krmit suchý, zvlhčený nebo rozpuštěný. Pro aplikaci do huby pomocí stříkačky je ideální prášek rozpustit v malém množství teplé vody.
    • Některé tablety se ve vodě rozpustí i bez drcení. Tablety můžete po vytažení pístu umístit přímo do injekční stříkačky, po nasazení pístu natáhněte teplou vodu a počkejte, než se tableta úplně rozpustí. Před aplikací je potřeba stříkačku pořádně protřepat.

    Koně jsou vybíraví!

    Koně mají velmi citlivý čich, který jim spolehlivě prozradí, co nového jste do žlabu přidali. Více se o čichu u koní dozvíte ZDE. Vzhledem k velikosti koňské huby je jejich schopnost pysky vyšťourat a nechat malou pilulku ve žlabu s krmivem skutečně impozantní! Koně dokážou oddělit i jemný prášek od granulí či drceného ječmene nebo prostě raději nebudou žrát, než aby pozřeli něco, co v nich vzbuzuje nedůvěru. Takoví už prostě jsou. Naštěstí je můžeme zkusit obelstít.

    Prostě  zkuste léky koni nabídnout z ruky! Možná budete překvapeni, stejně jako my při focení této ilustrační fotky, jaký o léky bude mít kůň zájem.

    Prostě to zkuste

    Zkuste přidat pilulku nebo lék v práškové formě do jadrného krmiva. Při podávání práškového léku se ujistěte, že prášek dobře ulpívá na krmivu. Jednoduchým tipem, jak přilnavost krmiva zlepšit, je jeho navlhčení ještě předtím, než do něj lék zamícháte. Při prvním podání koně pozorujte a hlídejte, jestli žere, nebo se v krmení „vrtá“, nebo ho znechuceně vyhazuje ze žlabu. Pokud máte koně, který obecně rád při krmení vyhazuje jádro ze žlabu, tento způsob podání léku není ideální. Vždy po podání léku do jádra zkontrolujte, zdali je žlab nebo krmný kbelík prázdný.

    Zamaskujte to dobrotou

    „Maskování“ může být jednoduchá cesta, jak koně obelstít. Jedná-li se o jednu, dvě menší tablety, možná by je šlo vložit do jablka, sušené vypeckované švestky, udělat dírku v mrkvi nebo vtlačit do banánu. Vyberte takový pamlsek, který kůň nikdy neodmítne a podejte ho koni „jako by se nechumelilo“. Jen tak v koni nevyvoláte pocit, že se ho snažíte úkladně otrávit a možná budete překvapeni, jak snadno léky v koni zmizely. Když se jedná o větší množství léku třeba ve formě prášku, můžete ho zkusit přimíchat do celé či části krmné dávky a přidat něco dobého, třeba na malé kousky nakrájená jablíčka, mrkvičku či tekutou ovocnou přesnídávku. Zamaskovat lze léky i v mashi nebo rozpustit v jablečné šťávě nebo melase.

    Ve stříkačce

    Když se nedaří maskování, je tady ještě stříkačka. Při podávání ve stříkačce je důležité se ujistit, že jsou léky zcela rozpuštěny, aby nedošlo k ucpání hrotu stříkačky. Kůň by měl mít při podávání léků vždy nasazenou ohlávku a vodítko pro lepší kontrolu. Ujistěte se, že kůň nemá v tlamě žádné krmivo. Těsně před podáním dávkovací stříkačku pořádně protřepejte. Stůjte na levém boku koně, levou rukou držte ohlávku a pravou rukou injekční stříkačku. Stříkačkou s lékem jemně šťouchněte do koutku tlamy koně, dokud se neotevře. Ujistěte se, že je dávkovací stříkačka dostatečně daleko v tlamě, aby se pokusil žvýkat. To pomůže iniciovat polknutí a zajistit, aby lék nevytekl. Rychle podávejte lék zatlačením na píst. U směsí, které mají více než 30 ml, byste měli tento postup provést několikrát, aby nedošlo k vylití z úst. Po podání léku přidržte koni hlavu na 5 až 10 sekund, abyste se ujistili, že lék nevyplivne! Podání stříkačkou do huby chce cvik, ale ten jistě po pár aplikacích získáte. Zároveň počítejte s tím, že časem se bude ochota koně spolupracovat nejspíše snižovat.

    Podávání léků některým koním zkrátka není nic jednoduchého, ale je potřeba vytrvat a zkoušet. 

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top