Paní zima už otevírá dveře! Jako každý rok má v plánu tato nesmlouvavá dáma potrápit jezdce i koně. Tady je pár tipů, jak se se zimou vypořádat.
Namažte to
Ještě před příchodem zimy je potřeba věnovat péči vybavení. Sedla a kožené vybavení vyžadují důkladné vyčistění a namazání. Začněte sedlovým mýdlem a houbou. Můžete si pomoci i trochou teplé vody, ale opravdu jen malinko. To odstraní veškeré nečistoty. Po dokonalé očistě přijde na řadu olej nebo balzám na kůži, který vetřete měkkým hadříkem. Zajistíte tak, aby se kůže nevysušovala a nepraskala. Je jasné, že i během zimy bude potřeba sedla a uzdečky mazat, ale taková „generálka“ před zimou kůži určitě prospěje. Proberte a očistěte i kamaše a zvony, vyperte čištění, zkrátka vyčistěte vše, co se dá, dokud je trochu teplo. Pak se zmrzlými prsty to půjde o poznání hůře. Věci, které během zimy nebudete používat, je vhodné uložit třeba v plastových boxech a igelitových pytlích. Tím zajistíte, že se dočkáte příští sezóny s vybavením v dobrém stavu a připraveným ihned k použití.
Zadekujte
Dekování je během zimy jednoznačně užitečné. Deky se hodí hlavně pro starší a nemocné koně, jsou naprostou nutností pro koně ostříhané. Dnes se ale běžně dekují i hobby koně. Deky pomáhají koním udržet tepelnou pohodu, a navíc jsou koně pod dekou čistější. Deku vybírejte tak, aby koni dobře pasovala.
TIP: možná vám s výběrem pomůže náš Průvodce dekováním.
Správně nasazená deka by se neměla přetáčet, omezovat koně v pohybu, odírat ho nebo se zařezávat na kohoutku. Každodenní kontrola je nutná. A jakou deku zvolit? Záleží na konkrétních okolnostech, individuálních potřebách koně, jezdce a třeba i na možnostech a zvyklostech v konkrétním ustájení – zkrátka, někdo bude koně převlékat pokaždé, když půjde do a z výběhu, jiný kůň bude mít jednu deku ve stáji i ve výběhu na celou zimu. Ideální je mít k dispozici alespoň dvě až tři deky o různé gramáži. A ty, jak teploty klesají a pak zase stoupají, na koni postupně během zimy vystřídat.
Vrstvěte
Aby jezdec v zimě zůstal v teple, je nejlepší spolehnout se na vrstvení oblečení. Základní vrstvu tvoří funkční spodní prádlo, které odvádí pot od těla. Na to patří izolační vrstva, jako je fleecová mikina nebo vlněný svetr, která pomáhá udržet teplo. Nakonec vrchní vrstva – ideálně nepromokavá a neprofoukavá bunda, která chrání před větrem, sněhem nebo deštěm. Je dobré myslet i na krk a ruce, a když nesedíte na koni, tak i na hlavu, takže nezapomeňte na nákrčník, rukavice a čepici.
Termorajtky mají udržet nohy jezdce v teple i v mrazu. Většinou mají vnitřní vrstvu z fleecu nebo jiného izolačního materiálu, který příjemně hřeje. Některé modely jsou voděodolné, takže si poradí i s lehkým deštěm nebo sněhem. Díky termorajtkám je jízda komfortnější, ať už na jízdárně nebo na vyjížďce v přírodě. Podobně fungují termoboty, které mají zateplenou vnitřní vrstvu a pevnou, neklouzavou podrážku. Jsou často vyrobeny z nepromokavých materiálů, což znamená, že se hodí i do mokrého nebo zasněženého prostředí. Udržují nohy v teple, chrání před vlhkem a díky pevné konstrukci podporují správnou pozici nohy ve třmenu. Pro zimní ježdění jsou termoboty i termorajtky nepostradatelné, aby jezdec zůstal pohodlně v suchu a teple.
Nakrmte je
Zimní krmení koní je trochu magie. S příchodem zimy přestává růst tráva a koně, i když jsou ve výběhu, mají pastvy pomálu. Na to je potřeba pamatovat a zajistit dostatečný přísun kvalitního sena, které představuje zvláště v chladu tu nejdůležitější součást krmné dávky. Obecně platí, že koně v zimě potřebují alespoň 1,5–2 % své tělesné váhy sena denně. Během tuhých mrazů je vhodné přidat 1–2 kg na každých deset stupňů pod nulou. Seno je pro koně důležité, protože proces trávení vlákniny v tlustém střevě vytváří teplo. Možná bude potřeba upravit i množství jádra – podle potřeby koni přidejte či uberte. Kromě sena je zásadní i dostatek čisté, nezamrzlé vody. Koně v zimě obvykle pijí méně, což může vést k dehydrataci nebo dokonce ke kolikám. Voda k napájení by měla mít alespoň 7 °C, aby ji kůň ochotně pil.
Okujte je
Během zimy rohovina roste pomaleji, a tak kůň možná nebude potřebovat kováře či kopytáře tak často jako v létě. V zimě je možné okovat tak, aby koně lépe zvládali kluzký povrch a sníh. Používají se speciální protiskluzové hroty na podkovách, které poskytují lepší trakci na ledu a tvrdém sněhu. Pod podkovy se také mohou přidávat vyhazovací protinášlapkové vložky („vyhazováky“), které zabraňují vzniku nášlapků v kopytech. Tyto vložky fungují tak, že při každém kroku pruží a vytlačují sníh z prostoru pod kopytem. Kombinace hrotů a vyhazovacích vložek zajistí, že se kůň může pohybovat bezpečněji a stabilněji i v zimních podmínkách. Pokud máte koně naboso, nášlapky se vás netýkají a i to klouzání není s bosým koněm tak dramatické.
Pečujte
U kopyt ještě zůstaneme, neboť kopyta v zimě vyžadují trochu zvláštní přístup. Asi nejběžnější zimní komplikací je hniloba, která trápí ponejvíc koně s úzkými kopyty. Proto je důležité pravidelně kopyta čistit a kontrolovat jejich stav, abyste podchytili případné známky infekce včas. Další zimní bolístkou jsou podlomy. Podlom se může objevit jako šupinatá či praskající kůže nad korunkovým okrajem nebo ve spěnce, noha oteče, hřeje a bolí. Podlomy je důležité řešit hned v zárodku, aby se předešlo komplikacím.
V zimním období je lepší kopyta zbytečně nenamáčet vodou. Když je potřeba kopyta umýt, je vhodné je po umytí co nejvíce osušit hadrem. Během zimy je důležité kopyta pravidelně mazat olejem nebo mastí, které pomáhají udržet přirozenou vlhkost a pružnost rohoviny. Kopyta je možné během zimy podpořit krmnými doplňky. Doplňky s biotinem, zinkem a methioninem pomáhají posilovat rohovinu a podporují růst zdravých kopyt.
Buďte vidět
Jak se dny zkracují a stmívá se čím dál dřív, je čas myslet i na pasivní bezpečnost na silnici. V podvečer nebo za šera může řidič jezdce i koně snadno přehlédnout! Je nezbytné se vybavit reflexními pomůckami. Pro jezdce je nejlepší volbou reflexní vesta, která pokryje co největší část těla a výrazně zvýší viditelnost jezdecké dvojice. Pro koně jsou pak vhodné reflexní deky, které lze snadno připevnit za sedlo a kamaše s reflexními prvky, které zvýrazní nohy koně při pohybu. Nošení těchto prvků nejen snižuje riziko nehod, ale zároveň dává motoristům možnost koně a jezdce spatřit včas a přizpůsobit jízdu situaci na silnici. Reflexní vybavení je jednoduchá investice, která může významně přispět k bezpečnosti.
Užijte si to!
Zima může být skvělou příležitostí zkusit s koněm nové věci, na které během sezóny není prostě čas. Chcete zkusit nové tréninkové přístupy, láká vás ježdění na padu, bez uzdečky, chcete zkusit westernové sedlo nebo proniknout do španělského ježdění? Nebo se chcete konečně naučit práci ze země, lonžování na dvou lonžích nebo skákání ve volnosti? Směle do toho! Každá z těchto činností obohatí trénink a přinesou změnu do běžné rutiny. Vezměte zimu jako příležitost učit se novým věcem bez tlaku na výkon, prostě pro radost z objevování. Další možností jsou dlouhé krokovky v zimní přírodě. Takové procházky pomáhají koni zůstat psychicky vyrovnaný a spokojený. Navíc pohyb venku v odlišném prostředí podporuje odolnost vůči vnějším podnětům a neobvyklým situacím. A je tady ještě jedna možnost – můžete dát sobě a svému čtyřnohému kamarádovi dlouhé volno. Prostě nebudete dělat nic.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.