• UŽ ZASE SI DRBE OCAS!

    Většina majitelů by měla ráda koně s dlouhou, hustou a lesklou hřívou a ocasem. Ale koně na to mají často jiný názor.

    Romantická představa krásné hřívy a ocasu je lákavá. Majitelé a jezdci vynakládají nemalé úsilí na to, aby jejich koně vypadali krásně a mají velkou radost, když se koně mohou pochlubit pěkným ocasem a hustou hřívou. Takže když přijdete do stáje a zjistíte, že kůň má vydrbaný ocas „až na kost“, nejspíš pocítíte záplavu frustrujících emocí! Proč to udělal? Co s tím mám dělat? A mohu tomu zabránit? To jsou otázky, které si jistě položíte.

    Důvody drbání ocasu a jak je řešit

    Důvodů, proč si koně drbou ocas existuje celá řada. Dokud není příčina svědění zřejmá, tak se veškerá péče v podobě mytí, aplikace vodiček a sprejů míjí účinkem. Nejlepší je začít tím, že si odpovíte na dvě otázky.

    • Udělal to poprvé, nebo se drbe často?
    • Drbe si ocas jen v určitém ročním období, nebo je to celoroční jev?

    Ty pomohou zjistit, co je na vině drbání, a pak už je následně snadnější provést kroky k jeho zamezení.

    Ještě před chvílí to byl pěstěný ocas. Teď je to koudel žíní!

    Nuda a zvyk

    Ačkoli nuda je méně významnou příčinou tření ocasu, může s ním souviset. Nuda může být například důsledkem uzavření koně ve stáji. Časem se drbání může stát zlozvykem, který bývá složité potlačit. Vypadá to, že někteří koně si drbání zadku o box, ohradu nebo stojan na seno užívají. Pokud máte podezření, že se kůň nudí, můžete se ho pokusit více zabavit. Několik tipů jak skoncovat s nudou ve stáji přinášíme v článku ZDE. Ale v případě drbání ocasu je výrazně častější nějaká fyzická příčina.

    Klisny si často drbou ocas kvůli špinavé pochvě nebo vemenu. Pravidelná péče je nutnosti.

    Špinavá pochva nebo vemeno

    Klisny si běžně třou ocas, pokud je svědí pochva nebo vemeno. Všichni koně produkují smegma, hustou černou látku, která se skládá z odumřelých kožních buněk a přirozených mazů smíchaných se špínou a prachem. Smegma se hromadí mezi záhyby koňských pohlavních orgánů. Více jsme o odstraňování smegma psali ZDE. Když se smegma nahromadí, může začít koně dráždit a svědit. Protože klisny si nedosáhnou na genitálie, aby se podrbaly, mají tendenci si místo toho třít ocas. Čištění pochvy nebo kožních záhybů u vemene může být pro některé klisny nepříjemné. Možná by stálo za uvážení provést ho společně s péčí o zuby, kdy je kůň sedován.

    Příliš časté mytí může mít za následek suchou kůži, která koně následně svědí.

    Suchá, svědící kůže

    Zkontrolujte, zda kůže koně není suchá nebo šupinatá. Kůň, který má suchou nebo šupinatou kůži, se nejspíše bude hodně drbat i na jiných místech těla. Pomoci může koupel, nebo vhodná pečující emulze či mastička. Ovšem záleží na použitém přípravku. Různých jemných šampónů a speciálních prostředků na suchou svědivou kůži je na trhu celá řada, ale může se stát, že vyzkoušíte několik různých než najdete ten vhodný. Při špatně zvoleném produktu se svědění může ještě zhoršit. Samozřejmostí je přípravky dobře opláchnout. Šupinatá kůže může být také důsledkem horkého a suchého počasí. Koním, kteří mají v létě suchou kůži a matnou srst, může prospět dodatečné přidání omega 3 a 6 mastných kyselin do stravy, dále také biotinu a zinku. Osvědčeným doplňkem je lněné semínko nebo lněný olej, pro doplnění zinku pak Equiforce Zinc and Copper.

    Přecitlivělost na hmyz

    Pokud se drbání ocasu objevuje především na jaře a v létě, může být příčinou kousnutí pakomárem. Přecitlivělost na sliny této maličké mušky z rodu Culicoides způsobuje u některých koní alergickou reakci v podobě letní vyrážky. Koně s alergií se nazývají příznačně muchaři. Postižení koně si často vydrbou lysiny na ocase a ve hřívě. Do těchto otevřených ran se dostává druhotně infekce, hojení je zdlouhavé. Nejlepší ochranou jsou deky proti mouchám, masky, repelenty a úprava pastevního managementu tak, aby koně v době, kdy pakomáři poletují nejvíce, byli chráněni ve stájích. Více jsme o letní vyrážce psali ZDE.

    Červi

    Vnitřní parazité jsou častou příčinou tření ocasu. Nejčastějším parazitem, který je spojován s třením ocasu, je roup koňský (Oxyuris equi), který patří mezi hlístice. Dospělci kladou vajíčka kolem řitního otvoru, což způsobuje intenzivní svědění. Vajíčka jsou pouhým okem těžko viditelná. V době, kdy kladou vajíčka, můžete kolem konečníku koně pozorovat bílé nebo špinavě žluté krusty. Protože vajíčka hlístic nejsou primárně přenášena trusem, vyšetření trusu je méně spolehlivé. Je možné vyšetří vzorek ze stěru v okolí řitního otvoru. Nicméně, pomůže důkladně odčervovat všechny koně v areálu přípravkem, který je účinný proti hlísticím. Podle potřeby zkontrolujte a vyčistěte zadní partie a dekontaminujte napáječky, krmelce a místa, kde si koně drbou ocasy, abyste odstranili co nejvíce zatoulaných vajíček, a snížili tak  možnost nové nákazy.

    Někdy má samotné drbání za následek podráždění kůže a další svědění a stává se sekundární příčinou, která nešťastného koně udržuje v uzavřeném kruhu drbání. Snížit svědění je možné pomocí mastí s kortikoidy, pokud to veterinář doporučí. Kortikoidy sice samy o sobě neléčí, ale tím, že utlumí drbání, dovolí poranění zacelit.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    Související příspěvky

    360x360 AD
    Back to top