• ÚZKOST Z ODLOUČENÍ OD STÁDA



    Koně jsou společenská zvířata, která přirozeně žijí ve stádech plných sociálních vazeb. Odloučení koně od jeho druhů v něm může způsobit silnou úzkost.

    Koně ve své přirozenosti žijí ve stádech s pevnou hierarchií, množstvím sociálních vazeb a interakcí. Stádo je pro ně zárukou přežití. My lidé jsme koně vytrhli z jejich přirozeného prostředí travnatých plání, kde spolu žili ve vzájemné interakci. Koně jsme ustájili v uzavřených stájích, omezili jsme jejich vzájemný kontakt. Ale i přes všechnu lidskou snahu jsou koně i nadále zvířaty, která si budují vztahy s ostatními koňmi. Je jedno, jestli jsou ustájeni v režimu 24/7, ve volném ustájení nebo stojí v boxech. Je úkolem každého jezdce či majitele připravit svého koně na to, aby dokázal zůstat sám nebo odejít od svých druhů. Může se stát, že kůň bude nemocný či čekat na ošetření veterinářem v prázdné stáji, může jít sám na vyjížďku nebo může zůstat sám na jízdárně. Zkrátka, výcvik koně k samostatnosti je důležitou součástí základní výchovy.

    Možnost odvést koně od ostatních koní je ve velmi důležitou součástí výcviku. Koně chovaní v pastevním ustájení jsou často silně vázáni na své druhy a separace je pro ně velmi stresující.

    Kůň je stádové zvíře

    Nezapomeňte, že koně jsou stádová zvířata – být sám může být pro koně děsivé! Pro koně, který je odváděn, stejně jako pro toho, který je ponechán o samotě. Úzkost z odloučení od stáda nebo jiného koně se projevuje s různou intenzitou. Všichni to znáte – zvednutá hlava, frkání, řehtání, ztráta koncentrace na člověka, což může vyvrcholit až agresivním chováním či útěkem. Spouštěčem separační úzkosti může být ponechání osamoceného koně ve stáji, může se objevit, když odejde kůň z jízdárny a vy tam zůstanete s tím vaším sami. Obdobné to může být na vyjížďce, kdy se jeden kůň oddělí, případně když je jeden kůň odváděn z výběhu nebo samotný kůň přiveden do prázdného výběhu. Separační úzkost pociťuje nejen odváděný kůň, ale i kůň či koně, kteří zůstávají na místě.

    Naučit koně odejít od ostatních vyžaduje dostatek času a trpělivosti.

    Zvládnutí separační úzkosti

    Výcvik jakéhokoli koně na klidné ponechání o samotě je velmi postupný proces, který vyžaduje čas a trpělivost. Je důležité si uvědomit, že během celého procesu je nutné zajistit, aby všichni koně zůstali klidní. Jakmile se dostanou do stresu, začnou si vytvářet negativní emocionální asociace spojené s odloučením, čímž hrozí, že se výcvik vrátí zpět. Proto je důležité postupovat v klidu po malých krocích.

    Koně, kteří mají ve svém běžném živote omezené sociální interakce s ostatními koňmi, tedy ti ustájení v boxech, chodící do výběhu samostatně a koně intenzivně jezdecky využívaní, obvykle netrpí separační úzkostí tolik jako koně žijící ve volném ustájení či v režimu 24/7 – zkrátka ti, kteří tráví dlouhé hodiny ve výběhu se svými druhy. Přirozeněji chovaní koně, ač jsou mnohdy vyrovnanější a klidnější, mohou pociťovat právě separační úzkost velmi intenzivně.

    Jak koně na samotu naučit

    Nejlépe je výcvik k ponechání koně osamoceného rozdělit na malé zvládnutelné kroky. V ideálním případě byste měli pracovat v rámci komfortní zóny koně, což znamená, že se jeho chování při osamocení nezmění a nezmění se ani chování koně, který je opouštěn. Vystresovaní a panikařící koně se jednoduše nemohou naučit to, co je po nich požadováno, a navíc mohou zranit sebe nebo své okolí.

    Odvést koně z místa, kde se cítí bezpečně, nebo od koňských kamarádů ze stáda, je velký požadavek a je nutné vybudovat si s koněm pevný vztah. Pro koně, který je odváděn „jeho“ člověkem, je situace snazší než nechat koně naprosto samotného.

    Proces výcviku

    Vhodné je proces rozdělit do malých a postupných kroků. K dalšímu kroku přistoupit vždy až po dokonalém zvládnutí kroku předchozího. Pokud se kůň začne bát, může být nutné udělat několik kroků zpět, aby si zvykl, a teprve pak postupně pokračovat.

    Něž se pustíte do samotného výcviku, zamyslete se nad jednotlivými kroky. Níže jsou tipy, jak postupovat při učení odvádění jednoho koně z výběhu od jeho druhů.

    • Chytit koně, kterého chcete odvést, nasadit mu ohlávku, pak ji sundat a odejít.
    • Chycení koně, krátké projití výběhu a opětovné puštění koně.
    • Dojít s koněm k bráně a znovu ho pustit.
    • Vyvést koně z brány a okamžitě ho pustit zpět do výběhu.
    • Vyvést koně z brány, krátké vyčkání za bránou a navrácení do výběhu.
    • Vyvést koně z brány na krátkou vzdálenost, případně vyčkání a následné vypuštění koně zpět do výběhu.
    • Následně postupně prodlužujte dobu čekání a/nebo vzdálenost, na kterou koně odvedete. Postupujte zvolna a vždy sledujte, jak koně reagují.

    Každý krok se vyplatí několikrát zopakovat, abyste se ujistili, že kůň každý krok zvládl a pat teprve přejít k další fázi. Odloučení je vhodné spojit s něčím pozitivním, takže například když koně vyvedete ven z výběhu, dejte mu pamlsek. Koně, kteří zůstávají ve výběhu, zase mohou mít k dispozici seno či jinou „zábavu“.

    Sám ve stáji

    Čekání na kováře či veterináře může znamenat, že se kůň některý den nevydá za svou „denní rutinou“, jako je výběh nebo práce. Nebo koně ve stáji může uvěznit i kulhání či nemoc, více jsme o tématu psali v článku Jak pečovat o zraněného koně.

    Takový kůň může zůstat ve stáji osamocen a být z toho ve stresu. I na toto je samozřejmě potřeba koně zvykat. Pokud vidíte, že váš kůň má se samotou ve stáji problém, zařaďte pár minut o samotě do vaší každodenní rutiny. Stejně jako u odvádění od koní i v opačné situaci se snažte nácvik ukončit tak, aby byl váš kůň v klidu. Zezačátku to třeba bude jen cvičení v klidu dojít do boxu, tam dát pamlsek a zase odejít.  Postupně se čas který kůň zvládne bude prodlužovat – dokážete ho v boxe v klidu vyčistit, nasedlat. Dobrým tipem je nacvičovat to po práci, pokud máte prázdnou stáj (nebo jen okolní boxy, některým koním vadí i to). Kůň bude trochu unavený, a když mu třeba ještě nasypete do žlabu nějakou dobrou odměnu, spojí si samotu ve stáji s pozitivní zkušeností. 

    Ano, pokud máte „závisláka“ bude to dlouhý proces. Ale věřte, že až nastane situace, že bude potřeba mít koně o samotě, budete rádi, že jste si tu práci s výcvikem dali. Protože není asi nic horšího, než kůň s úrazem, který musí být na boxe, ale je tak hysterický, že si způsobí něco dalšího. 

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top