Je intervalový trénink určen jen pro dostihové a sportovní koně nebo je i užitečným nástrojem, jak dostat do kondice každého jezdeckého koně? Podívejte se, jak tento typ tréninku můžete využít ve svůj prospěch.
Kondiční trénink je klíčovou součástí výcviku každého jezdeckého koně. Bez ohledu na zvolenou disciplínu je pro prevenci zranění, udržení zdraví a dlouhověkosti důležité, aby byl kůň dostatečně fit. K celkové kondici koně přispívá veškerá fyzická zátěž a pohyb, ale i způsob ustájení atd. To vše dohromady ovlivňuje výkonnost, vytrvalost, obratnost, rovnováhu i schopnost zotavení po námaze. Intervalový trénink je jednou z možností, jak celkovou kondici efektivně zvýšit .
Zásady intervalového tréninku
Intervalový trénink je běžně využíván lidskými atlety všech úrovní pro zlepšení sportovní výkonnosti a nejinak je tomu u koní. Má své nezastupitelné místo nejen u sportovních a dostihových koní, ale lze ho využít pro zlepšení kondice jakékoliv koně. Intervalový trénink zatěžuje kardiovaskulární systém koně tím, že kůň musí vícekrát po sobě absolvovat úseky vysoce intenzivního cvičení, po nichž následuje krátké období na zotavení, během něhož se tepová frekvence vrací na úroveň těsně nad klidovou.
Krása IT spočívá v tom, že ho lze provádět v podstatě kdekoli – na cestě, na louce či poli nebo na velké jízdárně. Stejně jako při jakékoli jiné práci dbejte na kvalitu povrchu. Intervalový trénink je náročný nejen pro srdce a oběhovou soustavu, ale i pro nohy koně. Hluboká a blátivá půda může být pro nohy stejně nevhodná jako tvrdý nebo nerovný povrch. Ideální je pevný a zároveň pružný povrch poskytující dobrou oporu. Je jedno, jestli je to pískový povrch s geotextilií, písek, tráva nebo hlína.
Jak na to?
Je důležité sledovat, jak dlouho kůň pracoval v jednotlivých úsecích i celkově. Proto jsou náramkové hodinky s časovačem nezbytné.
Většinou se pro intervalový trénink volí rychlý klus a především cval, který nejintenzivněji zatěžuje srdce a oběhovou soustavu. Zařazením kopců do intervalového tréninku zvýšíte jeho intenzitu, a tím zlepšíte přínos pro kondici koně. Kopce mohou snížit objem cvalové práce, klus nebo krok do kopce může kardiovaskulární systém zatížit stejně jako cval po rovině, ale s menším zatížením nohou.
Tipy pro intervalový trénink
- Krokem začnete a skončíte
Než začnete s tréninkem, je důležité dopřát koni dostatek času na zahřátí a rozpohybování. Důležité je tedy řádné, alespoň 15 minutové, krokovaní, případně oklusání a lehké ocválání. Stejný čas na vychladnutí dopřejte koni i po tréninku. - Intenzivní zátěž a zklidnění
Intervalový trénink znamená, že organismus několikrát po sobě přivedete do intenzivní zátěže a pak dovolíte jeho návrat těsně nad klidové hodnoty. Právě střídání je klíčem k úspěchu. Zlepšení kondice by mělo být patrné již po 3 týdnech pravidelného tréninku. - Tepová frekvence je základ
Znalost klidové srdeční a dechové frekvence vašeho koně odhalí, jak moc pracuje. Pokud chcete sledovat jeho tepovou frekvenci během zátěže, vyplatí se investovat do monitoru srdečního tepu. To je malá krabička, které se umisťuje zpravidla na podbřišník a ihned může posílat informace o aktuálním tepu do chytrých hodinek na zápěstí jezdce. - Měření dýchání je jednodušší alternativou
Klidová dechová frekvence koně je přibližně 8-16 dechů za minutu. Měření dechové frekvence může být jednodušší způsob, jak vyhodnotit zotavení koně mezi intervaly vysoké intenzity zatížení, než měření tepové frekvence, pokud nepoužíváte digitální monitor. Dechy můžete počítat, i když jste v sedle.
Jak změřit tepovou a dechovou frekvenci u koně
Měření klidové tepové frekvence lze provést pomocí stetoskopu umístěného v místě, kde by měl sedět podbřišník, těsně pod loktem na levé straně těla. Případně nahmatáním tepu prsty na mandibulární tepně pod čelistí koně. Jakmile najdete jeho tep, počítejte ho po dobu 15 sekund a pak toto číslo vynásobte čtyřmi, abyste vypočítali počet tepů za minutu. Normální klidová tepová frekvence koně je přibližně 30-44 tepů za minutu. Jak změřit klidovou tepovou a dechovou frekvenci ve videu zde.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.