Podbřišník není jen něco, co drží sedlo. Ve skutečnosti je třeba výběr a nastavení podbřišníku pečlivě zvážit. Ne každý podbřišník je vhodný pro každé sedlo, a ne každý podbřišník je vhodný pro každého koně!
Nevyhovující podbřišník může koni způsobovat značné nepohodlí a může dokonce pokazit dobré vlastnosti vašeho sedla. A to byste určitě nechtěli. Proto je potřeba výběru ideálního podbřišníku věnovat náležitou pozornost. Možná jich budete muset pár vyzkoušet, ale určitě se to vyplatí – jen kůň, který se pod sedlem cítí dobře a nikde ho nic netlačí, bude pracovat uvolněně a spokojeně.
Krátký nebo dlouhý?
Délka podbřišníku je daná sedlem, respektive délkou jeho zápinek.
- Má-li sedlo krátké zápinky (naprostá většina sedel univerzálních a skokových), budete potřebovat „dlouhý“ podbřišník,
- Má-li sedlo dlouhé zápinky (drezurní sedla, některá turistická a pony sedla, sedla s jednou bočnicí a také sedla pro všestrannost), budete potřebovat „krátký“ podbřišník.
Označení „krátký“ a „dlouhý“ se netýká jen délky jako takové. Naprosto zásadní rozdíl je v zakončení podbřišníků. Krátké podbřišníky mají, bez rozdílu délky, vždy podložené přezky, aby nedošlo k otlačení koně. Zapínají se totiž do dlouhých zápinek až pod bočnicí, takže leží přímo na těle koně. Naopak dlouhé podbřišníky přezky podložené nemají – zapínají se do krátkých zápinek a jejich přezky leží na spodní bočnici sedla, která sama o sobě poskytuje dostatečnou ochranu.
Délka „dlouhých“ podbřišníků se pohybuje od 90 cm do 160 cm, nejběžnější jsou 110 -140 cm. Délky „krátkých“ podbřišníků se pohybují zhruba od 40 cm do 90 cm.
Široký nebo úzký?
Určitě vždy raději široký! Je potřeba si uvědomit, že silně dotažený podbřišník vyvíjí značný tlak na hrudník koně. Pro pohodlí koně je zásadní, aby byl tlak rozložen rovnoměrně a do co největší plochy. Úzké podbřišníky mohou koně nepříjemně škrtit, proto se jejich použití snažte vyhnout.
Rovný nebo tvarovaný?
Je mnoho koní, kterým zcela vyhovují rovné podbřišníky – zejména oblíbené jsou ty od Wintec, nebo různé typy beránkových podbřišníků. Zpravidla se jedná o univerzální, cenově dostupné podbřišníky.
V posledních letech vzrostla obliba anatomicky tvarovaných podbřišníků – ty jsou speciálně navrženy, aby respektovaly anatomii koně. V naprosté většině mají rozšíření v oblasti hrudní kosti, kde je tlak vždy nejvyšší a jeho rozložení do větší plochy je prioritou, často jsou navíc vykrojené v oblasti za předníma nohama, aby byl koni umožněn co nejpohodlnější pohyb.
Speciálním případem jsou podbřišníky chránící hrudník koně při skákání, tzv. protiokopávací (běžně se jim říká „kopačáky“). Ty mají v oblasti hrudníku opravdu velkorysé rozšíření, speciálně tvarované tak, aby ochránilo co největší plochu před zraněním – někteří koně krčí nad skokem nohy tak moc, že se mohou kopnout, a zejména pokud mají ozuby, může z toho být nepříjemné zranění.
Při výběru anatomického podbřišníku velmi záleží na jeho správné velikosti. Doslova a do písmene musí padnout! Takže vykrojení na lokty musí být opravdu za lokty, jinak anatomická vykrojení postrádají smysl.
Pevný nebo elastický?
Jednoznačným a pro koně každopádně pozitivním trendem jsou podbřišníky pružné. Ty nepružné z trhu téměř zmizely. Stejně jako náš hrudník, tak i hrudník koně se při dýchání pohybuje. Pružící podbřišník se bude lehce pohybovat s hrudníkem, neomezí tak volné nadechovaní při těžké práci. Nepředstavujte si ale něco silně elastického, co se natáhne o mnoho centimetrů – v takovém případě by nám sedlo na koni příliš nedrželo. Pružnost je žádoucí, ale pouze do určité míry.
Variant, jak toho dosáhnout, je několik:
- První je ta, že je celý podbřišník z lehce pružného materiálu, který se pak natahuje v celé své délce. Takové podbřišníky jsou vyrobeny nejčastěji z neoprenu, textilních materiálů nebo syntetické pěny.
- Další variantou je již výše zmiňovaný Wintec, který je vyroben ze speciálního pěnového materiálu a elastická vsadka je přesně uprostřed podbřišníku, uvnitř.
- Posledním typem jsou podbřišníky z pevných materiálů (kožené, beránkové, nebo z více vrstev), které mají na obou koncích našité tzv. dotahovací gumy, které dodají dostatečnou elasticitu a přispějí jednak k pohodlí koně, a zároveň nám usnadní dotahování.
Máte rádi vzdělávací videa? Máme jich plný archiv!
Video na téma výběru vhodného podbřišníku najdete ZDE!
Dotahovací gumy a dotahování
Ideální je, když jsou dotahovací gumy na obou stranách podbřišníku a podbřišník tak pruží na obou koncích stejně. Nezbytné je to u anatomických podbřišníků, kde je souměrnost základem jejich působení. Dotahovací gumy nesmí být moc pružné, protože příliš elastické gumy se snadno přetáhnou. Máme totiž pocit, že máme pořád prostor ještě trochu přitáhnout. Koně potom „uškrtíme“, a to má do pohodlí opravdu daleko. Navíc podbřišník v tu chvíli ztratí elasticitu a s ní spojené výhody v podobě snadnějšího dýchání pro koně.
Při dotahování podbřišníků s gumami, a to i s těmi tužšími, je zkrátka potřeba dotahovat „tak akorát“ na prsty pod podbřišníkem, ne na maximum „co to jde“.
Když kůň při dotahování nechce stát, klopí uši dozadu nebo cení zuby (a sedlo máte zkontrolované), zvažte, jestli podbřišník nedotahujete přespříliš a zda koni dobře sedí a nepůsobí mu nadměrné nepohodlí.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.