Markéta Krobová je tvůrčí duše s velkou láskou ke zvířatům. Není tedy divu, že mezi její aktivity patří stříhání koní. O tom, jak se ke stříhání dostala, proč ji tak nadchlo, co jí na stříhání baví a o jednotlivých střizích se dozvíte v rozhovoru.
Markéta Krobová
- Umělecká a tvůrčí duše s láskou ke zvířatům.
- V Equiservisu pracuje již 10 let jako grafický designér.
- S partnerem má 5 koní. Dvě sportovní klisny a tři hříbata.
- Věnuje se parkurovému skákání.
Markéto, jak jste se ke stříhání koní dostala?
Je to vlastně jednoduché. Přišlo to tak nějak přirozeně. V době, kdy jsme pořídili mou klisnu Lascalu. Psal se únor roku 2011 a my jsme si přivezli domů krásnou mladou klisnu, která byla před prodejem kompletně ostříhaná. Jezdím od dětství, s ostříhanými koňmi jsem se běžně potkávala na trénincích a závodech, ale sama jsem do té doby ostříhaného koně neměla.
Samozřejmě, velice rychle jsem přišla na chuť výhodám ostříhaného koně. V rámci tréninků se klisna tolik nepotila, práce pro ni nebyla tak fyzicky náročná, po práci byla velmi rychle suchá a mohla jsem ji převléct do teplé deky, aby nehrozilo nastydnutí. Nemusela jsem již střídat několik odpocovacích dek a čekat hodiny než se po trénincích odpotí.
S příchodem podzimu a období přelínávání nastal čas podzimního stříhání. Kontaktovala jsem profesionální „koňskou kadeřnici“ a domluvily jsme termín. Lascala byla při stříhání lehce nervózní, ale nechala se celkem v klidu ostříhat. Bála se jen v oblasti za ušima. V té době to bylo teprve její druhé stříhání. Já jsem v tichosti přihlížela precizní práci během procesu stříhání a říkala jsem si, jak by se mi líbilo to zkusit. Nejen, že mě lákalo samotné stříhání, ale zároveň jsem si přála, aby Lascala byla při dalších stříháních v psychické pohodě a bez stresu.
Čekám nějaký zvrat?
To byl pro mě impuls začít… Na další stříhání jsem si vypůjčila od kamarádky strojek a pustila se do toho. Později jsem si pořídila vlastní vybavení. Lascala byla stříhání od stříhání lepší. Po pár stříháních byla naprosto v klidu a doslova si to užívala, což mi bylo odměnou. To byl ten důvod, proč jsem začala. Spokojený kůň v psychické pohodě i během stříhání. Později se ozvala kamarádka ze stáje, že by chtěla ostříhat i svou klisnu, poté její kamarádka, a tak to před těmi lety začalo. Dnes tomu bude skoro 13 let…
Stříhání koní – jaké to má benefity?
Koně se stříhají především na jaře a na podzim, kdy dochází k přelínávání mezi krátkou letní a hustou zimní srstí. Pokud koně ostříháme, ušetříme mu tím spoustu energie s výměnou srsti. To je znát především u starších koní, pro které je období přelínávání velice náročné, organismus to stojí spoustu sil a mají tendence hubnout.
Zároveň v tomto období dochází k velkému výkyvu denních teplot, kdy v ranních hodinách klesají teploty k 0, ale přes den se dostaneme klidně na 20 stupňů Celsia. Koně v aktivní pracovní zátěži se tedy přes den při práci s dorůstající zimní srstí více potí, poté dlouho schnou a mohou velmi snadno nastydnout. Ostříháním takového koně minimalizujeme nebezpečí nastydnutí z dlouhého odpocování po práci, šetříme jeho organismus a napomáháme lepší a rychlejší regeneraci po zátěži. Intenzivní práce je pro koně v husté zimní srsti velice náročná a vyčerpávající.
V neposlední řadě je to i velká úleva pro jezdce a ošetřovatele, ale nemělo by to být hlavním důvodem, proč se rozhodneme koně ostříhat. Welfare a komfort koně by měl být vždy na prvním místě. Je třeba myslet na to, že ostříháním srsti koni zasahujeme do jeho přirozené termoregulace a musíme být připraveni mu tento komfort adekvátně zajistit vhodným dekováním a managementem. Vždy je třeba zvážit konkrétní jedince, jejich zdravotní stav, zátěž, management a podle toho se rozhodovat.
Jak jste se učila stříhat? Jste samouk?
Jsem z umělecké rodiny a už od narození jsem byla velmi kreativní a tvůrčí. Vystudovala jsem grafický design a již 10 let pracuji ve společnosti Equiservis s r. o. jako grafický designér. Vzhledem k mé celoživotní lásce ke zvířatům a vášni pro jezdecký sport, mám v rámci EQS přesah i co se týče poradenství ohledně vhodného dekování, managementu a stříhání koní.
Před prvním stříháním jsem se snažila získat co nejvíc informací. V češtině toho člověk v té době mnoho nenašel, hledala jsem tedy v zahraničí. Jak obsluhovat strojek, jaké střihy se stříhají, na co si dát pozor a co ke stříhání potřebuji. Učila jsem se na svém koni. Zkušenosti získávala s každým stříháním, zkoušela různé střihy, ornamenty, a postupně si našla svou cestu.
Říkáte, že jste kreativní člověk. Co kreativní střihy, jak je to s nimi, je o ně zájem?
V době, kdy jsem začínala, byly kreativní střihy velmi populární. Na závodech jste mohli často potkat koně s různými ornamenty na zádi, jako např. šachovnice, hvězdičky, srdíčka, blesky a tak podobně.
Já brala ornamenty jako výzvu. Bavilo mě vytvářet v srsti „umělecká díla“ a dělat lidem radost. Člověk by neřekl, kolik úsměvů vykouzlí lidem na tváři ornament v koňské srsti. Vytvářela jsem různé abstraktní motivy, mašle či květiny… Jednou jsem narazila na koníka, který se jmenoval Pikeur, tam byla volba ornamentu jasná. Příště to byla fanynka značky Spooks, že by si přála logo Spooks. Nejoblíbenější byl motiv psích tlapek, Superman či logo značky Apple.
Vzpomenete si na něco obzvlášť zajímavého, co jste stříhala?
Jednou zamnou přišla kamarádka a řekla: „Markét, já jsem si na tebe vymyslela něco opravdu speciálního!“ Jednalo se o dekový střih, kdy měla klisna ponechanou srst na zádech a do srsti byla vystříhaná pavučina. Vyrobit takový ornament trvalo skutečně dlouho, ale klisna byla trpělivá, spokojeně si během stříhání chroupala seno a výsledek stál opravdu za to! Další rok jsme vyráběly znovu kreativní dekový střih, tentokrát s křídly nad ocasem, které spojovalo srdce uprostřed, ale to už jsou opravdu speciality, které se nestříhají úplně běžně.
Můžete představit základní rozdělení střihů?
Existuje mnoho různých střihů, které se rozdělujeme dle rozsahu ostříhané srsti. Představíme si základní sadu střihů od těch nejmenších až po ty největší.
Když chceme koni jen lehce ulevit a nechceme ho příliš dekovat, lze ostříhat pouze spodní část krku a plece, tzv. „Bib Clip“. Je to jednoduchý střih malého rozsahu, který je vhodný pro koně v nízké zátěži. Koně lehce ochladí a není nezbytně nutné dekovat, především v jarním období.
Tento střih lze v případě potřeby rozšířit až do poloviny krku, natáhnout za přední nohy či na úroveň podbřišníku (kde se koně značně potí) nebo v rámci spodní části trupu až ke slabinám. Pak už se nám z tohoto střihu stává tzv. „Irish Clip“. Zůstává osrstěná hlava, horní polovina krku, polovina trupu, hřbet, bedra, záď a nohy. Tento střih již dokáže koně relativně ochladit a je vhodný pro koně v lehké až střední zátěži či pro koně, kteří tráví hodně času ve výběhu, ale zároveň pravidelně pracují. V rámci tohoto a dalších střihů je již nezbytně nutné koně adekvátně dekovat a zajistit mu teplotní komfort.
Velmi podobným střihem, jen s o něco větším rozsahem, je pak tzv. „Trace Clip“. Ten navazuje na předešlý střih ostříháním slabin a spodní poloviny zádě koně. Úroveň střihu můžeme variabilně přizpůsobit (nízký/střední/vysoký) dle intenzity zátěže koně, managementu nebo ročního období.
Ve chvíli, kdy navíc ostříháme celou partii krku, vzniká tzv. „Blanket Clip“. Koni zůstává osrstěný hřbet, bedra a záď, tzv. „deka“. Tento střih je velmi oblíbený u koní ve střední zátěži, kteří pracují pravidelně v terénu, tráví hodně času ve výběhu nebo pokud jsou např. citlivější k prochladnutí zad. I tento střih můžeme variabilně přizpůsobit v rámci rozsahu nízký/střední/vysoký.
Pro koně ve vyšší zátěži pak přichází na řadu tzv. „Hunter Clip“, který patří k nejčastěji voleným střihům u intenzivně pracujících koní. Zde již máme ostříhané celé tělo, ponechanou srst na nohou, oblast pod sedlem tzv. „dečku“ a celou osrstěnou hlavu či dle potřeby můžeme ostříhat spodní polovinu hlavy. „Hunter Clip“ je ideální volbou pro intenzivně pracující koně ve vyšší zátěži, ale zároveň s pravidelným pohybem ve výběhu či prací v terénu. Srst chrání nohy koně před zraněním, nepříznivými povětrnostními vlivy, bahnem či sněhovou krustou.
Zbývá poslední střih ze základní sady střihů a tím je kompletní, tzv. „Full Clip“.
Kompletní střih je v poslední době hodně oblíbený. Můžete ho také blíže představit?
Ano, samozřejmě. „Full Clip“, jak už sám název napovídá, znamená kompletně ostříhaný kůň. Osrstěná zůstává pouze partie pod sedlem, tzv. „dečka“. Nohy a hlava jsou kompletně ostříhané vyjma partií, které se nestříhají. Tento střih je vhodný pro koně ve vysoké zátěži a intenzivním tréninku. Je ovšem třeba důkladně kontrolovat teplotní komfort koně. Přizpůsobit dekování a management s ohledem na aktuální počasí. Neboť u tohoto střihu koni nezůstává již žádná srst, tedy přirozená ochrana před vlivy počasí a bez adekvátního dekování by kůň mohl velmi snadno nastydnout.
Jaké jsou partie, které se stříhat nesmí?
Jedná se o partie na hlavě koně, především při volbě kompletního „Full“ střihu. Ostříhaná může být prakticky celá hlava, vyjma řas a hmatových chloupků v oblasti okolo očí a tlamy. Uši mohou být oholené pouze z vnější strany. Na to je třeba dát pozor v rámci zachování welfare koně.
Občas jsou vidět koně, kteří jsou ostříhaní celí a mají vystříhaný „trojúhelníček“ nad ocasem. Jaký to má význam?
„Trojúhelníček“ nad ocasem je spíše estetickou záležitostí. Veškeré stříhání by mělo být vedeno proti směru růstu srsti. Díky „trojúhelníčku“ se při stříhání vyhýbáme partii, kde končí srst a začínají růst žíně ocasu. Kdybychom omylem zasáhli strojkem příliš nízko, mohli bychom ustřihnout část žíní a jejich následné dorůstání by vypadalo nevzhledně. Můžeme si s tím ovšem pohrát, „trojúhelníček“ vynechat a přechod udělat do „ztracena“. To můžeme vidět třeba na světových soutěžích či výstavách, kde jsou koně mnohdy opravdu dokonale ostříhaní.
A co „obdélníček“ pod ostruhu? Ty jsou k vidění velmi často na velkých soutěžích.
Ano, někteří koně jsou v zimní srsti citlivější, nebo mají velmi jemnou srst a mají tendence se po oholení „odírat“. U těchto koní necháváme „obdélníček“ v oblasti, kde jezdec pobízí. Jeho umístění ladíme na nasedlaném koni podle délky třmenových řemenů konkrétního jezdce, aby „obdélníček“ skutečně plnil svůj účel a byl správně umístěn.
Jak dlouho trvá ostříhat velkého koně?
To je různé, v závislosti na střihu a konkrétním koni. Pokud kůň v klidu stojí, částečné střihy mohou být do hodiny hotové. U kompletního střihu je to okolo 2 hodin. Při stříhání partií na citlivých místech, ať už je to hlava či nohy, je třeba postupovat opatrně. V případě neklidného či bázlivého koně, je třeba sledovat jeho reakce a přizpůsobit i tempo stříhání. Pokud v rámci střihu koně kompletně upravujeme, tedy zastřihujeme hřívu, ocas a rousy nebo vytváříme ornamenty, je třeba počítat s časem navíc dle jejich náročnosti.
Jak koně stříhání vnímají?
Většina koní nemá se stříháním sebemenší obtíže. Mnoho koní si stříhání dokáže naopak užívat, především v partiích kolem lopatky a kohoutku či na krku. Snažím se ke koním přistupovat tak, aby ze stříhání měli pozitivní zážitek. Před samotným střiháním se s nimi seznámím, pohladím je a než začnu stříhat, nechám je zvyknout na zvuk strojku a jeho vibrace. Každému koni dám čas, který potřebuje. Když během stříhání dá kůň najevo, že mu stříhání určité partie nedělá dobře, přesunu se na chvíli jinam a pak se k dané partii vrátím. Snažím se pracovat v klidu a s trpělivostí. Některým koním k uklidnění pomáhá přítomnost jejich majitele nebo např. podaná síť se senem, pochoutka či liz s příchutí, kdy se jejich pozornost od stříhání přesune jinam. Je to individuální.
Částečné střihy bývají bez komplikací. U honebních či kompletních střihů, kde stříháme celou hlavu nebo její spodní polovinu, se můžeme setkat s citlivostí v oblasti kolem uší, očí či na spodní čelisti. Stříhání nohou může být některým koním také nepříjemné, obzvlášť přes partii šlach a kloubů, které jsou velice citlivé. Je třeba postupovat opatrně a ohleduplně. U těchto partií, jako jsou právě nohy či hlava, je nutné dbát zvýšené opatrnosti s ohledem na bezpečnost a v případě velkého diskomfortu zvážit, zdali nebude lepší danou partii při stříhání vynechat.
Pokud je nutné (třeba ze zdravotních důvodů) ostříhat koně o kterém víme, že se velmi bojí, má se stříháním špatné zkušenosti nebo může být sobě i člověku nebezpečný, je lepší zavolat veterináře, který koni podá sedaci. Je třeba k tomu přistupovat individuálně, ale mnohdy to může být lepší a rozumnější varianta, s ohledem na zdraví, pohodu a bezpečnost všech zúčastněných.
Jak koně co nejlépe připravit pro stříhání?
Kůň musí být před stříháním perfektně čistý a suchý. Pokud můžeme koně před samotným stříháním vykoupat, vyšamponovat a usušit, je to ideální varianta. Především s ohledem na koně, ale je to i velkou úlevou pro strojek a jeho obsluhu. Čistá a suchá srst, zbavená mastnoty a prachu se perfektně stříhá. Strojek hladce prochází srstí, což umožňuje rychlé a kvalitní stříhání, které je pro koně komfortní a výsledkem je krásný, čistý a hladký střih.
Špinavá a mastná srst se velmi špatně stříhá. Jednak je to velmi nekomfortní pro koně, protože strojek se může v srsti „zasekávat“ a koni tedy způsobovat nepříjemné tahání. Což rozhodně není v zájmu ani „střihače“ ani majitele koně s ohledem na zážitek, který si kůň ze stříhání odnese. A zároveň se přetěžuje motor strojku, což může vést k přehřátí, a také stříhací nože se mohou začít zahřívat a ve špinavé srsti se budou i rychle tupit.
Máte nějaký fígl, jak koně bez mycího boxu s teplou vodou a soláriem nachystat na stříhání?
Dnes je již v mnoha stájích možné koupat koně v teplé vodě a sušit v soláriu v rámci celého roku. Samozřejmě, ne každý má možnost koně celoročně koupat, ale pokud plánuji koně ostříhat např. na podzim, je vhodné ho vykoupat alespoň předem, dokud je k tomu ještě vhodné počasí. I takové koupání má vliv na čistotu srsti. S pozdnějším podzimem a přicházející zimou, kdy koně již mají hustou zimní srst, ale ještě nejsou dekovaní, je srst zanesená prachem a mastnotou. Pokud již není možné takové koně vykoupat a usušit, je vhodné je alespoň týden před stříháním pravidelně a důkladně čistit, případně zadekovat lehkou dekou. Výrazně to ovlivní čistotu srsti před stříháním, kvalitu střihu a zlepší to i zážitek pro koně.
Pravidelné a důkladné čistění před stříháním ovšem platí pro všechny případy, ať již jsou koně zadekovaní či nikoliv. Po důkladném vyčistění koně můžeme sáhnout ještě po tzv. „Hot Cloth“ metodě, ideálně den před stříháním. Ručník namočený v teplé vodě je velmi vděčným pomocníkem v čištění srsti před stříháním, když není možné koně vykoupat. Do teplé vody můžeme přidat i kapičku šamponu, který je určen pro koně. Teplá voda pomáhá odstranit mastnotu a špínu z koňské srsti. Vyždímaným ručníkem koně důkladně vytřeme a necháme doschnout pod odpocovací dekou (s ohledem na roční období a venkovní teploty).
Kdy nejde koně ostříhat vůbec?
Srst před stříháním nesmí být mokrá. Zmoklého, v bahně vyváleného nebo zpoceného koně není možné ostříhat. Kombinace mokré srsti, potu, soli a špíny je noční můrou pro strojek a jeho obsluhu. Taková srst se prakticky nedá ostříhat. V případě, že se o to pokusíme, bude koni stříhání velmi nepříjemným zážitkem, motor strojku bude čelit extrémní zátěži, nože mohou ve střihu zanechávat nevzhledné „mapy a čáry“ a velmi rychle se otupí.
Není Vám líto, že koně po stříhání schováte pod deku a Vaše precizní práce není vidět?
Určitě mě to nemrzí. Deka je naprosto nezbytnou součástí v managementu ostříhaného koně. Ostříháním srsti zasahujeme koním do jejich přirozené termoregulace, abychom jim ulevili od pocení, když nás nosí na svých hřbetech a plní nám naše sny. A my musíme být připraveni, jim ostříhanou srst adekvátně nahradit a zajistit jim maximální komfort…
FOTOGALERIE:
Foto: archiv Equiservis spol. s r. o. a Markéty Krobové